W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?

W tym roku na niebie nie zabraknie wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Wśród nich będą aż dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można obserwować w naszym kraju. Kiedy warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć te niezwykłe spektakle?

Publikacja: 13.01.2025 09:11

W 2025 roku zobaczyć będzie można dwa zaćmienia Księżyca / zdjęcie ilustracyjne

W 2025 roku zobaczyć będzie można dwa zaćmienia Księżyca / zdjęcie ilustracyjne

Foto: Photo&Graphic Stock

W 2025 roku w Polsce będą widoczne dwa zaćmienia Księżyca – 14 marca i 7 września.

Zaćmienie Księżyca: Co to za zjawisko?

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które powstaje w momencie, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem. Ten ostatni jest wówczas w cieniu naszej planety. W efekcie tego, że nie dociera do niego światło słoneczne, zmienia się jego odcień i widoczność. Jego tarcza może być wyjątkowo szara, a nawet krwawoczerwona.  

Zaćmienie Księżyca jest możliwe pod warunkiem, że ten znajduje się w pełni. Dodatkowo musi być w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Do zaćmienia Księżyca dochodzi rzadziej niż do zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?

Rozróżnia się trzy rodzaje zaćmienia Księżyca:

  • całkowite – gdy nasz satelita w całości znajduje się w cieniu Ziemi, a jego tarcza ciemnieje bądź przybiera barwy czerwone lub pomarańczowe;
  • częściowe – jedynie część Księżyca jest zakryta przez cień Ziemi, a reszta znajduje się w półcieniu;
  • półcieniowe – wówczas Księżyc nie wchodzi w cień Ziemi, a jedynie przechodzi przez jej półcień, w efekcie jego tarcza delikatnie ciemnieje i przybiera niejednorodny kolor, jednak jest to dosyć trudne do zaobserwowania.

Kiedy będą zaćmienia Księżyca w 2025 roku?

W 2025 roku będzie można zobaczyć dwa zaćmienia Księżyca. W czasie obu cień Ziemi całkowicie przykryje tarczę naszego satelity.

Czytaj więcej

Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego

Pierwsze zaćmienie Księżyca w 2025 roku obserwować będzie można w Polsce w piątek 14 marca ok. godziny 6.00. Mimo że będzie to zaćmienie całkowite, w naszym kraju obserwować będzie można jedynie jego fazę półcieniową. Nasz satelita zrobi się ciemniejszy, a jego kolor stanie się przygaszony.

Drugie w tym roku zaćmienie Księżyca widoczne będzie w niedzielę 7 września wieczorem. Tym razem w Polsce obserwować będzie można całkowite zaćmienie Księżyca. Pełne zacienienie jego tarczy nastąpi ok. godziny 20.00.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca można obserwować gołym okiem. Jednocześnie nie trzeba obawiać się o swój wzrok jak ma to miejsce w czasie oglądania zaćmienia Słońca. W przypadku tego ostatniego emitowane jest jaskrawe światło, które – oglądane bez narzędzi ochronnych – może negatywnie wpłynąć na wzrok i doprowadzić do jego uszkodzenia.

Czytaj więcej

Przełomowe odkrycie dotyczące dinozaurów. „Hipotezy, których się trzymaliśmy, nie były słuszne”

Natomiast w czasie zaćmienia Księżyca, Ziemia rzuca na niego swój cień. W efekcie najczęściej staje się on ciemniejszy. Zjawisko to można bez obaw oglądać nie tylko gołym okiem, ale także przy użyciu lornetki czy teleskopu. Użycie tych sprzętu pozwoli dostrzec więcej szczegółów tego niezwykłego zjawiska, w tym delikatne zmiany kolorów na powierzchni Księżyca.

Zaćmienie Księżyca najlepiej obserwować z dala od świateł, w ciemnej okolicy. Oglądanie zjawiska jest oczywiście możliwe jedynie pod warunkiem sprzyjającej pogody i bezchmurnego nieba.

Zaćmienia Słońca w 2025 roku

W 2025 roku dojdzie do dwóch zaćmień Słońca. Pierwsze z nich będzie mieć miejsce 29 marca i będzie zaćmieniem częściowym. Będzie można obserwować je z terenu Polski, ale jedynie w formie częściowej. Widoczne będzie około południa. Z kolei drugie tegoroczne zaćmienie Słońca, zwane obrączkowym, nastąpi 21 września. Nie będzie go jednak można oglądać z terenu naszego kraju. Najlepiej widoczne będzie w Australii i Nowej Zelandii.

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie można zaobserwować dopiero w 2135 roku.

W 2025 roku w Polsce będą widoczne dwa zaćmienia Księżyca – 14 marca i 7 września.

Zaćmienie Księżyca: Co to za zjawisko?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Kosmos
Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?
Kosmos
Źródło tajemniczego sygnału radiowego z kosmosu namierzone. Przełomowe odkrycie naukowców
Kosmos
Ciemna energia nie istnieje? Naukowcy mają nową teorię dotyczącą wszechświata
Kosmos
Maksimum roju Kwadrantydów: Kiedy pierwsze w 2025 roku spadające gwiazdy?
Kosmos
Kosmiczne śmieci spowodują kosmiczną katastrofę? Naukowcy boją się, że weszliśmy na ścieżkę, od której nie ma odwrotu