Księżyc ma cztery podstawowe fazy – w nowiu znajduje się w linii prostej między Słońcem a Ziemią, a jego niewidoczna strona jest oświetlona przez Słońce, w pierwszej kwadrze jest w połowie drogi między nowiem a pełnią, więc tylko widoczna połowa jest oświetlona przez Słońce, podczas pełni widoczna strona Księżyca jest całkowicie oświetlona przez Słońce, a w ostatniej kwadrze widoczna połowa jest zaciemniona. I choć Księżyc fascynuje niemal w każdej fazie, to jednak pełnia jest tą, która robi największe wrażenie.
Kiedy pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku?
Pierwsza pełnia, zwana również Wilczym Księżycem, przypada 13 stycznia 2025 roku o godz. 23:27.
Czytaj więcej
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Starożytne ludy wykorzystywały ruchy Księżyca do określania lat czy pór roku. W związku z tym nadawały mu nazwy związane z pogodą, roślinami czy zwierzętami kojarzonymi z danym momentem roku. Tym samym styczniowa pełnia zyskała miano Wilczego Księżyca, ze względu na to, że w tym czasie często słuchać było wycie głodnych wilków. Inne nazwy tej pełni to Stary Księżyc lub Lodowy Księżyc.
Jeżeli natomiast pod uwagę weźmiemy astrologię, to nadchodząca pełnia będzie pełnią Księżyca w Raku.