Inflacja konsumencka w USA co prawda przyspieszyła z 2,7 proc. w listopadzie do 2,9 proc. w grudniu, ale była zgodna z prognozami. Ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,4 proc., po tym jak w listopadzie wzrosły o 0,3 proc. Inflacja bazowa (czyli nie obejmująca cen żywności, paliw i energii) wyhamowała natomiast z 3,3 proc. i 3,2 proc., podczas gdy średnio spodziewano się, że pozostanie na listopadowym poziomie. W ujęciu miesięcznym zeszła ona z 0,3 proc. do 0,2 proc. Te dane zostały dobrze przyjęte przez rynek.
Czytaj więcej
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
Jak rynki zareagowały na dane o inflacji?
W reakcji na dane o inflacji słabł dolar. Za 1 euro płacono w środę po południu 1,033 dolara. Notowania amerykańskiej waluty spadły poniżej 4,12 zł, podczas gdy jeszcze w poniedziałek były one powyżej 4,19 zł. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła poniżej poziomu 4,7 proc. To, że amerykańska inflacja nie sprawiła inwestorom negatywnej niespodzianki daje nadzieję, że Fed będzie prowadził w tym roku mniej "jastrzębią" politykę niż się obawiano.
– Po ostatnich rozgrzanych danych z rynku pracy, nieco słabsza niż oczekiwano inflacja bazowa powinna pomóc zmniejszyć obawy przed przyspieszeniem inflacji. O ile ten odczyt raczej nie wystarczy, by wróciły szanse na obniżkę stóp w styczniu, to zwiększa on szanse na to, że cykl luzowania polityki pieniężnej nie trafił na manowce. Przy nadal solidnych danych z rynku pracy, Fed będzie miał przestrzeń, by pozostać cierpliwym. Do dalszego luzowania polityki pieniężnej potrzebnych będzie więcej dobrych danych o inflacji – prognozuje Tina Adatia, zarządzająca z Goldman Sachs Asset Management.
Ile razy Fed może obniżyć stopy procentowe w tym roku?
Rynek wyklucza, by Fed obciął stopy w styczniu. Barometr CME FedWatch wskazywał po publikacji danych inflacyjnych, że prawdopodobieństwo utrzymania na posiedzeniu Fedu w dniu 29 stycznia głównej stopy w dotychczasowym przedziale 4,25-4,5 proc. wynosi 97,3 proc. Ryzyko tego, że stopa nie zostanie obniżona na marcowym posiedzeniu sięga 72 proc., na majowym 56 proc., a na czerwcowym już tylko 36 proc. Po zaskakująco silnym, piątkowym raporcie z rynku pracy, inwestorzy zaczęli się spodziewać, że Fed dokona w tym roku tylko jednej obniżki stóp – i to dopiero w grudniu. Po danych o inflacji uwierzyli w scenariusz mówiący o co najmniej dwóch cięciach stóp w tym roku.