Aktualizacja: 16.02.2025 15:43 Publikacja: 28.06.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Część leków dostępnych do tej pory bez recepty będzie mogła zostać objęta refundacją. Nie do końca jest jednak jasne, czy takie leki wciąż będzie można reklamować. Wygląda też na to, że aby pacjent uzyskał refundację, będzie musiał dostać na nie receptę.
Do takiego wniosku można dojść po lekturze projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw, który rząd przyjął dziewiątego czerwca. Został udostępniony na stronie Sejmu.
Przychodnie specjalistyczne, które realizują mniej świadczeń pierwszorazowych niż wynosi mediana, muszą poprawić swój wynik o 3 punkty procentowe. W przeciwnym wypadku dostaną mniej pieniędzy z NFZ. Nowe zasady, które mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, będą obowiązywać od 1 listopada br.
- Łączne zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec naszego szpitala to ok. 11 mln zł z tytułu świadczeń zrealizowanych w ubiegłym roku – powiedział w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Tomasz Kopiec, dyrektor szpitala na ul. Czerniakowskiej w Warszawie.
Komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim (SANT) przygotuje raport na temat kryzysu kadrowego wśród lekarzy i pielęgniarek w UE. – Zasoby ludzkie w opiece zdrowia to zasób krytyczny – podkreślił eurodeputowany Adam Jarubas.
Ministerstwo Zdrowia anulowało konkurs na inwestycje w szpitalach onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego. Powód? Podejrzenie „przekrętów” przy naborze.
Najnowsze plany resortu zdrowia dotyczące reformy szpitali przedstawił w podcaście Rzecz o Zdrowiu „Rzeczpospolitej” wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Decyzję o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego ma podejmować dyrektor szpitala w porozumieniu z organem założycielskim, np. starostą powiatowym.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA, Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć.
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zdejmuje ograniczenia w wystawianiu recept na niektóre refundowane leki.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Od 1 stycznia br. działa nowy system przygotowany weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.
Nowa klasa leków na odchudzanie opracowana przez Novo Nordisk i Eli Lilly może zakończyć problem otyłości - potwierdzają naukowcy WHO w artykule opublikowanym w "Journal of the American Medical Association". Eksperci mają jednak pewne obawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas