O tym, że szpitale onkologiczne czekają na pieniądze z Funduszu Medycznego (FM), „Rzeczpospolita” pisała jako pierwsza w ubiegłym roku. Konkurs na inwestycje w budowę, przebudowę, modernizację lub doposażeniu infrastruktury strategicznej w szpitalach został rozstrzygnięty w październiku 2023 r. przez poprzednie kierownictwo resortu zdrowia z ówczesną minister Katarzyną Sójką. Do 19 podmiotów onkologicznych (spośród 39, które złożyły wnioski) miało trafić 4,2 mld zł. Jednak po upływie roku od rozstrzygnięcia konkursu żaden ze szpitali nie podpisał umowy na realizację projektu z Ministerstwem Zdrowia. W odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” (z 17 października) resort tłumaczył zwłokę przedłużającym się etapem uzgadniania programów inwestycyjnych. Ministerstwo przekazało nam wówczas, że podpisanie umów przewiduje na koniec 2024 r., a wypłaty środków w 2025 r.
W listopadzie minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w sprawie konkursu trwa kontrola CBA. Biuro przyznało, że czynności kontrolne toczą się od 15 października (a więc już w chwili, kiedy ministerstwo odpowiadało na pytania „Rz”). Zwykle kontrola trwa do trzech miesięcy. W tym przypadku CBA przedłużyło ją do 15 kwietnia, o czym donosiliśmy na rp.pl 30 stycznia. Tego samego dnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat o anulowaniu konkursu w związku z decyzją CBA o przedłużeniu kontroli. Resort zapowiedział ogłoszenie nowego naboru wniosków w marcu.
Czytaj więcej
Trudności w dostępie do lekarzy, zbyt wysoki koszt badań poza NFZ, brak potrzeby i poczucie bycia zdrowym to główne powody, które powstrzymują Polaków przed profilaktyką onkologiczną – wynika z najnowszych badań.
We wpisie na mediach społecznościowych szefowa resortu zdrowia napisała: „skala nieprawidłowości (eufemizm) w konkursie organizowanym przez PiS była tak duża, że nie mogłam wziąć odpowiedzialności za ich przekręty, bo zrobili listę rankingową, rozdali plastikowe czeki, a resztę (podpisanie umów, finansowanie…) zostawili nam. W marcu ogłosimy ten konkurs raz jeszcze. Na uczciwych warunkach, bez preferencji dla krewnych i znajomych królika”.
Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o informacje na temat nieprawidłowości. Resort odpowiedział, że do zakończenia kontroli CBA nie udziela informacji, a samo Biuro wskazało, że „czynności kontrolne są w toku, a ustalenia i ewentualne nieprawidłowości zostaną przedstawione w protokole”.