Aktualizacja: 21.11.2024 21:23 Publikacja: 04.04.2023 02:00
Foto: PAP/Leszek Szymański
Aby uzyskać poradę lekarza specjalisty, trzeba poczekać średnio 4,1 miesiąca. Rok wcześniej oczekiwanie trwało krócej o 1,2 miesiąca. Na badanie diagnostyczne trzeba poczekać zaś średnio 2,5 miesiąca. Tak wynika z Barometru WHC. Czas oczekiwania z pewnością byłby krótszy, gdyby pacjenci odwoływali wizyty, na które nie zamierzają dotrzeć. Tylko w zeszłym roku przepadło ten sposób 309,3 tys. świadczeń z zakresu kardiologii. Jeszcze gorzej wypadają z pacjenci z problemami ortopedycznymi. Aż 444,9 tys. razy nie stawili się na umówione świadczenie.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
O pół miliona zgłoszeń wydłużyły się kolejki do specjalistów w ciągu roku. Szybciej rosną te, w których pacjent ma skierowanie z adnotacją „pilne” niż w pozostałych.
Jeśli ktoś nie był poddany przymusowi bezpośredniemu, to trudno mu zrozumieć, jak drastyczne jest to postępowanie – o praktykach oddziałów psychiatrycznych mówi Marek Balicki, były minister zdrowia, członek komisji ekspertów ds. zdrowia przy rzeczniku praw obywatelskich.
Wolność jednego podmiotu kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego podmiotu, czyli o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
Od przyszłego roku przychód ze sprzedaży środków trwałych nie będzie wchodził do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w przepisach regulujących tę kwestię. Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział, że za tydzień zostaną one uzupełnione zapisy mające na celu obniżenie wprost składki zdrowotnej. Z drugiej strony, tematem najbliższych posiedzeń rządu ma być sytuacja finansowa w ochronie zdrowia i zmiany w tym systemie.
Większość rodzin korzysta z prywatnych usług dentystycznych, a długie oczekiwanie na wizyty u innych specjalistów powodują, że pacjenci coraz częściej zapisują się prywatnie również do lekarza specjalisty lub na badania.
Tylko do końca tego roku można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40+ - podało radio RMF FM, powołując się na informacje z Ministerstwa Zdrowia.
Podwyższenie składki zdrowotnej, ulga podatkowa dla pacjentów czy połączenie funduszu chorobowego i zdrowotnego mają według ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich poprawić sytuację w ochronie zdrowia.
Ustawa powodziowa wprowadziła szereg ułatwień dla osób poszkodowanych podczas wrześniowego kataklizmu. Nowe przepisy dotyczą m.in. łatwiejszego dostępu do psychologa. Podobne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów już wkrótce może wejść w życie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas