Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kułeba: Nie boimy się Putina
Ukraina „nie boi się Putina”, powiedział dziś wieczorem Sky News były minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
Zapytany, jak bardzo martwią go doniesienia o użyciu międzykontynentalnego pocisku przeciwko Ukrainie, powiedział: - Przetrwaliśmy tak wiele ataków rakietowych... Kiedy w ciągu jednej nocy wystrzeliwuje się w twoją stronę 100 pocisków i dronów, nie jest to mniej przerażające niż międzykontynentalny pocisk.
- Chcę, żeby wszyscy zrozumieli jedną rzecz - żyjemy w tej rzeczywistości od dwóch i pół roku - mówił były minister. - Każdej nocy budzisz się z powodu syren ostrzegających o nalocie i każdej nocy wiesz, że ktoś zginie z powodu ataku dronów lub pocisków na Ukrainie. Nie boimy się Putina i zdecydowanie radzę wszystkim na Zachodzie, żeby się go nie bali.
"WSJ": Generał z Korei Północnej ranny w ukraińskim ataku na obwód kurski
Wysokiej rangi północnokoreański generał został ranny w wyniku ukraińskich ataków rakietowych na terytorium obwodu kurskiego - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Po raz pierwszy Zachód potwierdza obrażenia wysokiego rangą północnokoreańskiego oficera wojskowego.
Źródło "WSJ" ujawniło, że północnokoreański generał został ranny podczas niedawnego ukraińskiego ataku w obwodzie kurskim. Źródło nie podało szczegółów na temat tego, w jaki sposób generał został ranny, ani nie zidentyfikowało oficera.
Wcześniej "WSJ" poinformował, że Korea Północna wysłała generała pułkownika Kim Yong Boka do Rosji, aby nadzorował wojska północnokoreańskie. Kim jest uważany za jednego z dziesięciu najbardziej prominentnych przywódców wojskowych Korei Północnej i asystenta Kim Dzong Una.
Biały Dom twierdzi, że wystrzelenie rakiety przez Rosję nie powstrzyma dostaw broni na Ukrainę
Stany Zjednoczone oświadczyły, że będą nadal dostarczać Ukrainie nowe pakiety broni i pracować nad przyspieszeniem ich dostaw w obliczu ataku Rosji pociskiem balistycznym średniego zasięgu Oresznik.
Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre podczas briefingu potwierdziła, że Stany Zjednoczone poinformowały Ukrainę i jej sojuszników z wyprzedzeniem o planowanym wystrzeleniu przez Rosję pocisku średniego zasięgu. Podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie widzą żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej na Ukrainie.
Ministrowie obrony Ukrainy i Finlandii omawiali wzmocnienie ukraińskich zdolności obronnych
Podczas spotkania w Kopenhadze minister obrony Ukrainy Rustem Umerov i jego fiński odpowiednik Antti Häkkänen omawiali możliwości wzmocnienia ukraińskich zdolności obronnych za pomocą fińskich produktów.
Ministrowie zgodzili się na dalszy rozwój dwustronnej współpracy w zakresie technologii wojskowych, szczególnie w dziedzinie telekomunikacji
- Ukraina ze swojej strony jest gotowa podzielić się swoim unikalnym doświadczeniem w nowoczesnym przeciwdziałaniu agresorowi – narodowi, z którym Finlandia, podobnie jak Ukraina, dzieli wspólną granicę – dodał szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony, dziękując Häkkänenowi za otwartość na współpracę.
USA zniosły zakaz atakowania celów w Rosji po przystąpieniu Pjongjangu do wojny
Joe Biden zniósł zakaz wystrzeliwania przez Ukrainę amerykańskich rakiet w cele głęboko w Rosji w odpowiedzi na przystąpienie Korei Północnej do wojny, poinformowały źródła Reutersa.
Prezydent USA przez wiele miesięcy opierał się prośbom Wołodymyra Zełenskiego o złagodzenie ograniczeń dotyczących użycia pocisków ATACM dostarczonych przez USA. Jednak decyzja Moskwy o wysłaniu północnokoreańskich żołnierzy do obwodu kurskiego stanowiła poważną eskalację, która wymagała reakcji, powiedział wysoki rangą urzędnik USA i dwa inne źródła.
Zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa również zwiększyło presję na Biały Dom, powiedziały źródła.
Zełenski: Atak na Dniepr to „wyraźna i poważna eskalacja” wojny
„To wyraźna i poważna eskalacja skali i brutalności tej wojny – cyniczne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych przez Rosję” - napisał Zelenski na X. "Podkreślę: to już drugi krok Rosji w kierunku eskalacji w tym roku. Pierwszym było zaangażowanie Korei Północnej w wojnę z Ukrainą z kontyngentem co najmniej 11 000 żołnierzy”.
Zełenski ocenił, że Putin podjął oba te kroki, „ignorując wszystkich na świecie, którzy wzywają do zaprzestania dalszej ekspansji wojny”.
CNN: Rosja może posiadać tylko kilka eksperymentalnych rakiet
Rosja może posiadać tylko kilka eksperymentalnych rakiet, z których jedna została użyta nad rzeką Dniepr, podaje CNN, powołując się na przedstawicieli USA.
Uważają oni, że Ukraina wytrzymała „niezliczone ataki” ze strony Rosji, w tym rakiety wyposażone w „znacznie większe głowice” niż rakieta balistyczna średniego zasięgu wystrzelona w kierunku Dniepru.
Norwegia przeznaczy prawie 43 mln euro na wzmocnienie ukraińskiego przemysłu obronnego
W czwartek norweski minister obrony Bjørn Arild Gram ogłosił, że Norwegia przekaże Ukrainie 500 mln koron (prawie 43 mln euro) na rozwój przemysłu obronnego.
„To finansowanie zostanie skierowane do ukraińskiego przemysłu obronnego, aby umożliwić szybszą produkcję broni i sprzętu wojskowego” — powiedział Gram na spotkaniu ministrów obrony krajów nordyckich w Kopenhadze, które koncentrowało się na wojnie na Ukrainie i potrzebie wsparcia.
Szef norweskiego Ministerstwa Obrony zauważył, że Norwegia wnosi wkład z własnych zapasów i dokonuje zakupów od krajowego przemysłu, ale „sam jego udział nie wystarczy”. - Musimy zwiększyć zdolność Ukrainy do produkcji większej ilości, a to wsparcie pomoże to osiągnąć — powiedział Gram.
Kraje NATO zwracają się do ukraińskich producentów broni o sprzęt i partnerstwo
Przedstawiciele 75 proc.. krajów NATO przynajmniej raz zwrócili się do ukraińskich firm zbrojeniowych w celu nawiązania partnerstwa lub zakupu sprzętu wojskowego – wynika z badania przeprowadzone przez ukraińskie stowarzyszenie Technological Forces of Ukraine wśród 32 prywatnych firm przemysłu zbrojeniowego
W badaniu zapytano liderów firm zbrojeniowych, które kraje zwróciły się do nich w sprawie partnerstwa lub dostaw sprzętu wojskowego. Największe zainteresowanie odnotowano na Litwie, gdzie 41 proc. respondentów zgłosiło prośby o współpracę. Na kolejnym miejscu znalazła się Wielka Brytania z 28 proc., a Stany Zjednoczone, Czechy i Łotwa po 22 proc.
Ponad połowa rosyjskich samolotów Airbus A320/A321neo jest uziemiona z powodu zużycia silnika
Eksperci uważają, że bez napraw samoloty Airbus Neo zaczną być masowo wycofywane z eksploatacji już w 2026 roku.
Ukraińskie MSZ: Ukraina ma prawo atakować uzasadnione cele w Rosji
"Rosyjski przywódca Władimir Putin w swoim najnowszym oświadczeniu skutecznie przyznał, że tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy nie są w rzeczywistości terytorium rosyjskim, pomimo oficjalnych twierdzeń Rosji" - uważa rzecznik ukraińskiego MSZ. Tychyj podkreślił, że Ukraina ma pełne prawo atakować "wszelkie uzasadnione cele wojskowe w Rosji na mocy prawa międzynarodowego, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych".
Dwie rosyjskie partie sprzeciwiły się wojennemu budżetowi Putina
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i „Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę” niemal w całości nie zagłosowały za nowym budżetem, który zakłada 25-procentowy wzrost wydatków na wojnę Putina do poziomu rekordowego od czasów ZSRR. A wszystko to kosztem cięć wsparcia najuboższych Rosjan.
Czytaj więcej
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i „Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę” niemal w całości nie zagłosowały za nowym budżetem, który zakłada 25-procentowy wzrost wydatków na wojnę Putina do poziomu rekordowego od czasów ZSRR. A wszystko to kosztem cięć wsparcia najuboższych Rosjan.
Nikt nie chce sprzedawać samolotów Rosjanom
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Czytaj więcej
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Dyrektor Amnesty Ukraina: Ukraina nie jest oskarżana o użycie min przeciwpiechotnych
Weronika Welcz, dyrektor wykonawcza Amnesty International Ukraina, skomentowała oświadczenie międzynarodowej organizacji praw człowieka potępiające decyzję USA o dostarczeniu Ukrainie min przeciwpiechotnych.
„Właśnie rozmawiałem z przedstawicielami Amnesty USA, którzy wydali oświadczenie w sprawie min przeciwpiechotnych. Ich stanowisko jest dość proste: administracja Bidena konsekwentnie obniża próg stosowania międzynarodowego prawa humanitarnego. Nie chodzi o Ukrainę, ale o zobowiązania USA” - napisała Welcz na Facebuku
"Jednocześnie nie wysuwa się żadnych oskarżeń przeciwko Ukrainie w związku z użyciem min przeciwpiechotnych w samoobronie” - dodała.
MSZ Ukrainy podejmuje kroki dyplomatyczne w odpowiedzi na wystrzelenie przez Rosję nowego typu pocisku
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podejmuje kroki dyplomatyczne w odpowiedzi na użycie przez Rosję nowego typu broni, która miała wszystkie cechy lotu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).
Rzecznik MSZ Heorhij Tychyij powiedział, że MSZ skontaktowało się ze swoimi partnerami, aby poinformować ich o tym, co się wydarzyło i co wiedziała Ukraina.
- Wykorzystujemy już mechanizmy ONZ i NATO – powiedział Tychyj na briefingu w Kijowie.
Putin potwierdza atak na Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Putin oświadczył, że 21 listopada „w odpowiedzi na atak rakietami NATO na terytorium Rosji” jeden z obiektów przemysłowych w Dniepropietrowsku został zaatakowany "bezatomowym hipersonicznym pociskiem balistycznym".
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do narodu potwierdził atak na Ukrainę przy użyciu eksperymentalnej rakiety. - Był to udany test najnowszego pocisku, który zakończył się sukcesem - stwierdził.
USA nakładają sankcje na rosyjski Gazprombank
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Gazprombank, jednego z niewielu głównych rosyjskich kredytodawców, którzy nie zostali jeszcze umieszczeni na czarnej liście, w celu ograniczenia możliwości finansowania przez Kreml działań wojennych.
Według Stanów Zjednoczonych Rosja wykorzystała Gazprombank jako kanał do zakupu sprzętu wojskowego na wojnę na Ukrainie, a także do wypłat dla żołnierzy i odszkodowań dla rodzin poległych w walkach.
Sankcje USA zamkną jedno z niewielu okien Rosji na międzynarodowe transakcje bankowe, zakazując Gazprombankowi przeprowadzania transakcji dolarowych.
Były dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Trzecia wojna światowa już się zaczęła
- Możemy z całą pewnością uznać, że w 2024 roku rozpoczęła się III wojna światowa. Ponieważ w 2024 roku Ukraina nie stawia już czoła Rosji. Przed Ukrainą są żołnierze z Korei Północnej. Irańskie Shahedy zabijają cywilów na Ukrainie całkiem otwarcie. Chińskie pociski są detonowane na Ukrainie, chińskie części są używane w rosyjskich rakietach – powiedział Wałerij Załużny.
Ambasador Rosji: Wielka Brytania jest bezpośrednio zaangażowana w wojnę na Ukrainie
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kelin powiedział w wywiadzie dla Sky News, że „Wielka Brytania jest teraz bezpośrednio zaangażowana w tę wojnę”
Komentarz ten pojawił się po tym, jak dostarczone przez Brytyjczyków rakiety Storm Shadow zostały użyte przez Ukraińców do ataków na cele w obwodzie kurskim.
Zachodni urzędnicy zaprzeczają informacjom płynącym z Ukrainy
Według nich Rosja w ataku na Dniepr miała użyć pocisku balistycznego, ale nie był to pocisk międzykontynentalny ICBM.
Czytaj więcej
Dwaj zachodni urzędnicy zaprzeczają, że Rosja podczas ataku na ukraińskie miasto Dniepr użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego ICBM. Zastrzegają jednak, że te wnioski mogą ulec zmianie.
Ponad 60 krymskich więźniów politycznych potrzebuje pilnej pomocy medycznej
Ponad 60 krymskich więźniów politycznych potrzebuje już pilnej opieki medycznej, dwóch z nich zmarło w rosyjskich więzieniach z powodu braku pomocy, powiedział pierwszy zastępca szefa Medżlisu Narodu Tatarów Krymskich, były więzień polityczny Nariman Dżelal.
Dżelal zauważył również, że na okupowanym Krymie jest 218 osób, które są oficjalnie uznawane przez obrońców praw człowieka za krymskich więźniów politycznych, a 132 z nich to Tatarzy krymscy.
- A to są tylko oficjalne dane – podkreślił.
Putin chce przyspieszenia prac na największym złożu metali ziem rzadkich Rosji
Kreml ostro skrytykował właściciela największego w Rosji złoża metali ziem rzadkich za opóźnienia w zagospodarowaniu „strategicznie ważnego zasobu”. Prywatna firma dostała wybór: albo przyspieszy inwestycje albo straci licencję na złoże.
Czytaj więcej
Kreml ostro skrytykował właściciela największego w Rosji złoża metali ziem rzadkich za opóźnienia w zagospodarowaniu „strategicznie ważnego zasobu”. Prywatna firma dostała wybór: albo przyspieszy inwestycje albo straci licencję na złoże.
W rejonie Zatoki Strzeleckiej w rejonie okupowanego Sewastopola doszło do eksplozji miny morskiej
Informacje takie przekazuje kanał „Krymskij Wieter”.
Koniec akcji ratunkowej w Krzywym Rogu
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto rannych zostało 26 osób, w tym dwoje dzieci – podaje Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
W pobliżu okupowanego Sewastopola strącona została rakieta
Informacje takie przekazuje szef władz okupacyjnych Sewastopola, Michaił Razwożajew. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że była to ukraińska rakieta przeciwokrętowa Neptun.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd pamięci poległych podczas rewolucji godności w latach 2013–2014 (WIDEO)
W Dniu Godności i Wolności Ukrainy przywódca zapalił świecę pod krzyżem na Alei Bohaterów Niebiańskiej Sotni w Kijowie. 11 uderzeń dzwonów upamiętniło 11. rocznicę Euromajdanu – fali protestów, które doprowadziły do obalenia prorosyjskiego rządu Wiktora Janukowycza.
Władze anektowanego Krymu: Mniej zabawy
Siergiej Aksionow, mianowany przez Moskwę tzw. premier zaanektowanego przez Rosję Krymu, zaproponował ograniczenie liczby programów rozrywkowych, konkursów i widowisk na czas trwania „specjalnej operacji wojskowej”, czyli inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. - Nie może być tak, że jedna część kraju walczy na froncie, narażając życie i oddając życie dla przyszłości kraju, a druga się bawi od rana do wieczora. To nie powinno tak wyglądać - powiedział. - Prawie każda rodzina ma dziś przyjaciół, znajomych lub krewnych, którzy ryzykują życiem i należy o tym pamiętać – dodał.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Dowództwo Sił Powietrznych informuje o groźbie rosyjskiego ataku przy użyciu broni balistycznej.
Duma zatwierdziła budżet
Rosyjska Duma przyjęła ustawę o budżecie federalnym na rok 2025 i okres planistyczny 2026-2027. W 2025 r. dochody mają wynieść 40,296 bln rubli i być mniejsze od wydatków (41,469 bln rubli). W kolejnych latach rosnąć mają wydatki (44,022 bln rubli w 2026 r., 45,915 bln rubli w 2027 r.) i przychody (odpowiednio 41,841 i 43,154 bln rubli). Deficyt budżetowy w Rosji w 2025 r. wyniesie 0,5 proc. PKB, w 2026 r. – 0,9 proc. PKB, w 2027 r. – 1,1 proc. PKB.
Maria Zacharowa odebrała tajemniczy telefon podczas konferencji
Podczas konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa odebrała telefon. Trzymała go na tyle blisko mikrofonu, że rozmówca słyszalny był przez głośniki. Niezidentyfikowany mężczyzna poprosił ją, by nie komentowała ataku na ukraińskie zakłady Jużmasz przy użyciu międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Jużmasz to największe ukraińskie przedsiębiorstwo przemysłu rakietowo-kosmicznego z siedzibą w Dnieprze. Wcześniej komentarza na temat ataku odmówił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Zalecam kontakt z wojskiem. Teraz nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie - powiedział.
Liczba rannych w ataku na Krzywy Róg wzrosła do 26
Informacje takie przekazuje szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
Atak Rosji międzykontynentalną rakietą. W sieci pojawiło się nagranie
"Come Back Alive", ukraińska organizacja charytatywna, udzielająca wsparcia armii, opublikowała nagranie z momentu porannego ataku międzykontynentalną rakietą balistyczną. "Film nagrano rankiem 21 listopada w Dnieprze" - opisano nagranie. Według doniesień Ukraińskiej Prawdy, Rosjanie użyli do ataku pocisku RS-26 Rubież.
Stany Zjednoczone w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej wartego łącznie 275 mln dolarów przekażą Ukrainie m.in. miny przeciwpiechotne (WIDEO)
- To naprawdę wzmocni nasze wojska na froncie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że przekazanie tej broni jest odpowiedzią na zmianę rosyjskiej taktyki. Użycie min przeciwpiechotnych jest zakazane traktatem ONZ sygnowanym m.in. przez Ukrainę, choć USA ani Rosja nie są jego stronami. Zaniepokojenie decyzją Waszyngtonu wyraziła broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch.
Ambasada USA w Kijowie w czwartek wróci do normalnej pracy – poinformował rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller (WIDEO)
Miller odmówił jednocześnie wskazania konkretnych zagrożeń, które doprowadziły do tymczasowego zamknięcia placówki. Zapewnił jednak, że wszelkie zagrożenia „są monitorowane na bieżąco”. Amerykański Departament Stanu podawał wcześniej, że w środę może dojść do „znaczącego ataku lotniczego” Rosjan m.in. na Kijów. Wywiad wojskowy Ukrainy zdementował te doniesienia, donosząc, że komunikat jest fałszywy. Przypomniano jednocześnie, że zastraszanie to komponent psychologiczny trwającej wojny.
Rośnie liczba ofiar ostrzału Krzywego Rogu
Liczba ofiar rosyjskiego ostrzału Krzywego Rogu wzrosła do 17 - poinformował szef regionalnych władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak. Dziesięć osób przebywa w szpitalu. 38-letnia kobieta jest w stanie ciężkim, ma poważne rany głowy - poinformował w serwisie Telegram.
Andrzej Łomanowski: Zupełnie możliwe, że w rosyjskim Ministerstwie Obrony powstał plan rozbioru Ukrainy
Stare i głębokie przekonanie Rosjan o wyższości nad Ukraińcami i rosyjskich polityków o „sezonowości” istnienia ukraińskiej państwowości było i jest solidnym fundamentem obecnego, putinowskiego już imperializmu. Dlatego nie dziwi (przynajmniej mnie) powszechne – tak, tak! – poparcie Rosjan dla wojny – właśnie z Ukrainą. Nawet część rosyjskiej opozycji (wyrzuconej prawie w całości za granicę, na emigrację) ma nadal kłopot z jasnym i niepozostawiającym wątpliwości określeniem Ukrainy jako osobnego państwa, z osobnym językiem, kulturą i historią. I niebędącej częścią Rosji – pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Silny wzrost inflacji w Rosji. Co drożeje najszybciej?
Według Rosstatu ziemniaki od początku roku podrożały o 73 proc., cebula o 33 proc, olej o 30 proc. Cena kapusty podniosła się o 26 proc., buraków o 25 proc., jagnięciny o 21 proc. Mleko i śmietana poszły w górę średnio o ponad 15 proc., a wołowina o ponad 11 proc. Do tego drożeją usługi i towary przemysłowe. Dzieje się to pomimo prób władz ograniczenia cen rozporządzeniami i podniesienia stopy banku centralnego do poziomu najwyższego od 20 lat
Czytaj więcej
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Ukraińskie drony atakowały rosyjskie obiekty wojskowe w obwodzie astrachańskim
Do ataku doszło w rejonie miasta Achtubińsk – nagrania z ataku pojawiły się na kanale ASTRA.
Węgry wzmocnią obronę przeciwlotniczą na granicy z Ukrainą
- Nadal ufamy, że pokój zostanie zawarty tak szybko, jak to możliwe, przez dyplomację a nie rozwiązanie militarne – oświadczył węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky w nagraniu umieszczonym na swoim profilu na Facebooku.
Czytaj więcej
Ryzyko eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest „większe niż kiedykolwiek” - ostrzega minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Ochotnik z Gruzji zginął w walkach na Ukrainie
24-letni Lewan Łohiszwili, ochotnik z Gruzji, zginął 19 listopada na Ukrainie w ataku rosyjskiego drona na obwód chersoński. 24-latek miał służyć w trzeciej kompanii 220. batalionu 126. Brygady Obrony Terytorialnej z Odessy. Na Ukrainę przybył 29 marca 2022 roku. Przed zaciągnięciem się na ochotnika do sił obrony terytorialnej pracował jako kucharz. W 2023 roku Lewan wrócił do Gruzji, ale wiosną 2024 roku wrócił walczyć na Ukrainę.
12 osób rannych w ostrzale okupowanej Horłówki
Szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosjan części obwodu donieckiego, Denis Puszylin poinformował, że w ukraińskim ostrzale Horłówki rannych zostało 12 osób. Wśród rannych jest szefowa lokalnych władz okupacyjnych, Irina Dżełomanowa.
Kolejne rosyjskie republiki odwołują noworoczne przyjęcia
Buriacja i Jakucja to kolejne republiki, które środki przeznaczone wcześniej na świętowanie Nowego Roku przekażą na cele wojskowe. Nie będzie też tradycyjnych pokazów sztucznych ogni, bo „mogą się źle kojarzyć”. Natomiast utrzymane zostaną tradycyjne imprezy organizowane dla dzieci.
Czytaj więcej
Buriacja i Jakucja, dwie rosyjskie republiki poinformowały o odwołaniu noworocznych przyjęć. Pieniądze przeznaczone na ten cel zasilą fundusze wojenne - podają rosyjskie media.
Atak na Krzywy Róg, 15 osób rannych
W wyniku ataku rakietowego na Krzywy Róg 15 osób zostało rannych, 9 z nich trafiło do szpitala. Dwie osoby są w poważnym stanie. Rosyjska rakieta trafiła w budynek administracyjny, uszkodzonych zostało także około 10 budynków mieszkalnych - poinformował Serhij Łysak, szef administracji wojskowej obwodu dniepropetrowskiego.
Zacharowa: Baza tarczy antyrakietowej w Polsce wpisana na listę priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie „wpisuje się w szereg działań destabilizujących sytuację w regionie„”. Według niej, baza była budowana „z całkowitym pominięciem rosyjskich obaw dotyczących bezpieczeństwa”. - Biorąc pod uwagę charakter poziomu zagrożeń, jakie stwarzają tego typu zachodnie obiekty wojskowe, baza tarczy antyrakietowej w Polsce została wpisana na listę priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia, które w razie potrzeby może zapewnić szerokie spektrum najnowszej broni - stwierdziła Zacharowa.
Czytaj więcej
Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła, że obiekt znalazł się na "liście priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia".
Rosja twierdzi, że zestrzeliła pociski Storm Shardow
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin systemy obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski manewrujące Storm Shadow produkcji brytyjskiej. Zestrzelonych zostać też miało sześć rakiet z systemu HIMARS oraz 67 dronów.
Pieskow mówi o eskalacji
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow skomentował atak na cele w obwodzie briańskim, przeprowadzony przez ukraińskie wojsko za pomocą pocisków balistycznych. - Mamy do czynienia z nową eskalacją. To bardzo nieodpowiedzialne stanowisko ustępującej administracji amerykańskiej. Nadal dolewa ona oliwy do ognia tego konfliktu, w każdy możliwy sposób uniemożliwiając jakąkolwiek dynamikę jego zakończenia, jednocześnie wykorzystując Ukrainę jako narzędzie w swoich rękach w wojnie z Federacją Rosyjską - powiedział.
Ukraińcy uderzyli w rosyjskie stanowisko dowodzenia
W ciągu ostatnich 24 godzin oddziały rakietowe i artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły dwanaście ataków na obszary koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich, trafiono także w rosyjskie stanowisko dowodzenia i polowy skład amunicji - podał ukraiński Sztab Generalny.
Rosjanie wysłali do ataku ponad 1300 dronów
W środę Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy oraz 83 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 138 kierowanych bomb lotniczych - wynika z informacji podanych przez ukraińskie wojsko. Według tego źródła, wojska rosyjskie wysłały do ataki 1380 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 4000 razy.
Naloty w obwodzie kurskim
Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operację na kierunku kurskim - podało ukraińskie dowództwo zaznaczając, że w tym rejonie działań zbrojnych w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 25 nalotów za pomocą łącznie 39 kierowanych bomb lotniczych.
Ponad 150 starć na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował środowe wydarzenia na froncie. W porannym komunikacie podano, że poprzedniego dnia doszło do 153 starć bojowych. Najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (34), kurachowskim (29), wremiwskim (29) i łymańskim (10).
Przerwy w dostawie prądu w Chersoniu
Szef miejskiej administracji Roman Mroczko informuje, że przyczyną przerw w dostawach prądu jest rosyjski ostrzał.
Rosja zaprzecza doniesieniom, jakoby stała za uszkodzeniem kabli na dnie Bałtyku
- Oczywiście możemy dopatrywać się we wszystkim ręki Moskwy, ale są też logika, fakty, obiektywne dane – oświadczyła Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. - Kraje UE i NATO muszą zainwestować miliardy dolarów nie tylko w kijowski reżim terrorystyczny, ale też w ich naukowy i technologiczny postęp, wówczas mogliby uniknąć wielu problemów i nie musieliby obwiniać innych o wszystko: Rosji, Chin lub obcych – dodała.
MSZ Rosji: USA zwiększają pomoc dla Ukrainy, by działania militarne trwały w 2025 roku
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji oceniła, że działania USA dowodzą zasadności podjęcia przez Rosję działań zbrojnych przeciw Ukrainie, by „wyeliminować zagrożenia płynące z jej terytorium”.
Ukraińcy podają, że Rosjanie atakowali w nocy Ukrainę przy użyciu m.in. pocisku międzykontynentalnego
Balistyczny pocisk międzykontynentalny miał zostać wystrzelony w stronę Ukrainy z rejonu Astrachania. Ponadto Rosjanie użyli do ataku pocisków hipersonicznych Kindżał i pocisków manewrujących Ch-101. Sześć pocisków tego ostatniego typu zostało strąconych.
Czytaj więcej
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
W ataku na Dniepr uszkodzony został budynek centrum rehabilitacji
Informację taką przekazuje mer Dniepru, Borys Fiłatow.
W środowym ostrzale Dariwki zginęła 62-letnia kobieta
Informację o jej śmierci podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Ukraińskie Ministerstwo Energii: Linia energetyczna zasilająca Zaporoską Elektrownię Jądrową uszkodzona w wyniku ostrzału
Strona ukraińska podaje, że jest to efekt rosyjskiego ostrzału i że sytuacja taka ma miejsce drugi raz w tym tygodniu. Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa w Europie tego typu elektrownia, jest okupowana przez Rosjan od marca 2022 roku.
Ukraińcy obchodzą dziś Dzień Wojsk Powietrzno-Desantowych
Święto ustanowiono prezydenckim dekretem 21 listopada 2017 roku w uznaniu dla „odwagi i heroizmu spadochroniarzy wykazanych w walce o wolność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy”.
Koniec rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę
Alarm powietrzny został odwołany we wszystkich obwodach kraju.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba
Ośmiu mieszkańców obwodu zostało rannych – podaje gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
Angela Merkel pisze w swoich pamiętnikach o Władimirze Putinie
„Odbierałam go jako kogoś, kto nie chce, by go nie szanowano, zawsze gotowego do ataku” - napisała Merkel.
Czytaj więcej
Donald Trump postrzega świat z perspektywy dewelopera, a Władimirowi Putinowi zależy, by traktować go z szacunkiem - pisze w swoich pamiętnikach Angela Merkel. Fragmenty książki, która ma mieć premierę 26 listopada, publikuje niemiecki tygodnik „Die Zeit”.
Polska poderwała myśliwce w związku z nocnym atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę
O poderwaniu myśliwców informuje Dowództwo Operacyjne.
Dniepr celem ataku rakietowego
Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego informuje, że atak wywołał zniszczenia na terenie zakładu przemysłowego w mieście.
Pożar na terenie zakładu przemysłowego w obwodzie rostowskim
Przyczyną pożaru jest uderzenie drona – informuje p.o. gubernatora obwodu Jurij Sliusar. Pożar został już ugaszony. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 727 250 żołnierzy, 9 398 czołgów, 19 143 wyrzutnie rakiet, 20 731 zestawów artyleryjskich, 1 253 wyrzutnie rakiet, 1 003 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 259 bezzałogowych statków powietrznych, 2 756 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 745 pojazdów (w tym cystern) i 3 674 jednostki sprzętu specjalnego.
Lotnisko w Wołgogradzie tymczasowo zawiesiło działanie
Rosyjski urząd lotnictwa cywilnego (Rosawiacja) poinformował, że lotnisko zawiesiło działanie ze względów bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach taki komunikat zazwyczaj oznacza zagrożenie ze strony dronów.
Rakiety manewrujące zmierzają w stronę obwodu kijowskiego
Trwa atak rakietowy na Ukrainę.
Na Morzu Czarnym są 24 rosyjskie okręty
Pięć z tych okrętów jest uzbrojonych w pociski Kalibr. Łącznie na ich pokładach jest 28 takich pocisków.
Zakupiony przez Kanadę dla Ukrainy system obrony powietrznej NASAMS jest już w Polsce
Minister obrony Kanady Bill Blair oświadczył, że wkrótce system ma zostać przetransportowany na Ukrainę. Wcześniej o szybkim dostarczeniu systemu obrony przed pociskami krótkiego i średniego zasięgu Ukrainie w rozmowie telefonicznej mówił prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu premier Kanady Justin Trudeau.
Rosjanie poderwali ciężkie bombowce Tu-95
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że prawdopodobny jest ostrzał Ukrainy przy użyciu pocisków manewrujących Ch-101.
Chiny i Brazylia chcą stworzyć front państw na rzecz pokojowego zakończenia konfliktu na Ukrainie
Taką deklarację przedstawili na wspólnej konferencji prasowej prezydenci obu krajów – Xi Jinping i Luiz Inácio Lula da Silva. - Chcemy przetrzeć szlak do politycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu – mówił Xi. Temu celowi ma służyć skupiona wokół Chin I Brazylii grupa państw tzw. Globalnego Południa pod nazwą „Przyjaciele pokoju”.
W kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego pozostaje 324 tys. cywilów
Władze obwodu donieckiego wzywają jego mieszkańców do ewakuacji do bezpieczniejszych części Ukrainy. Od sierpnia 2022 roku z terytorium obwodu, w którym toczą się ciężkie walki, ewakuowano ponad 1,17 mln osób.
Seria eksplozji w Dnieprze
Ukraińskie Siły Powietrzne informowały o szybko poruszającym się celu powietrznym zmierzającym w stronę Dniepru ze wschodu. Miasto jest prawdopodobnie celem ataku z użyciem broni balistycznej.
Rosjanie poderwali ciężkie myśliwce MiG-31K
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że w powietrzu znalazły się myśliwce MiG-31K, które mogą być uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał.
Alarm powietrzny w Kijowie i na całej Ukrainie
Alarm jest spowodowany groźbą użycia przez Rosję pocisków balistycznych.
Administracja Joe Bidena zamierza umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu
O planach ustępującej administracji informuje agencja Bloomberga. Chodzi o umorzenie połowy z 9 mld dolarów pożyczki udzielonej Ukrainie w ramach środków przyznanych administracji Bidena na pomoc Ukrainie w kwietniu przez Kongres.
Czytaj więcej
Ustępująca administracja Joe Bidena zamierza umorzyć Ukrainie ok. 4,7 mld dolarów długu - poinformował rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller.
Sekretarz obrony USA: Nic nie wskazuje, by Rosja zamierzała użyć broni atomowej
Lloyd Austin w rozmowie z NBC News odniósł się do zmian dokonanych przez Rosję w doktrynie atomowej. Zmiany te obniżają próg użycia broni nuklearnej przez Rosję. - W tym momencie nic nie wskazuje na to, by Rosja zamierzała użyć broni atomowej – stwierdził w kontekście tych zmian szef Pentagonu.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1001 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1001 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.