Wkrótce możliwe spotkanie sekretarza generalnego NATO z Donaldem Trumpem
O prawdopodobnym spotkaniu pisze „Washington Post”. Mark Rutte miałby rozmawiać z prezydentem-elektem na temat „strategii negocjacji zmierzających do zakończenia konfliktu na Ukrainie”. Rutte ma starać się przekonać Trumpa, że potrzebny jest „sprawiedliwy i trwały pokój”, który nie zachęci Rosji do kolejnych aktów agresji.
Orbán twierdzi, że czekają nas dwa najgroźniejsze miesiące wojny Rosji z Ukrainą
Według premiera Węgier nadzieja na pokój pojawi się w momencie objęcia przez Donalda Trumpa stanowiska prezydenta USA.
Czytaj więcej
- Czekają nas dwa najgroźniejsze miesiące wojny Rosji z Ukrainą - oświadczył w węgierskim radiu premier Węgier, Viktor Orbán.
Nad Ukrainą nadal pojawiają się rosyjskie drony
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje m.in. o dronach zmierzających w stronę obwodu kijowskiego.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie zaporoskim
W ostrzale nie ucierpiał żadne mieszkaniec obwodu. Są informacje o uszkodzeniu czterech budynków mieszkalnych – podaje Iwan Fedorow, gubernator obwodu.
Jedna ofiara śmiertelna rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim w ciągu doby
Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego podał, że w ostrzale rannych zostało siedem osób.
Gen. Różański: Ta wojna ma oddziaływanie o charakterze globalnym
Byłego dowódcę generalnego pytano m.in. o słowa gen. Walerija Załużnego, ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii, byłego głównodowodzącego ukraińskiej armii, zdaniem którego w 2024 roku rozpoczęła się III wojna światowa.
Czytaj więcej
- Trzeba mieć świadomość tego, że ta wojna ma oddziaływanie o charakterze globalnym – oddziałuje i na gospodarki, i na poszczególne systemy polityczne - mówił w rozmowie z RMF FM senator, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. Mirosław Różański.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z szacunków Ukraińców wynika, że od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić 728 300 żołnierzy, 9 399 czołgów, 19 156 pojazdów opancerzonych, 20 736 zestawów artyleryjskich, 1 254 wyrzutnie rakiet, 1 004 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 260 bezzałogowych statków powietrznych, 2 764 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 777 pojazdów (w tym cystern) i 3 675 jednostek sprzętu specjalnego.
Tragiczny bilans nocnego ataku dronów na Sumy
W ataku na dzielnicę mieszkalną w stolicy obwodu sumskiego zginęły co najmniej dwie osoby, a 12 zostało rannych.
52 proc. Ukraińców opowiada się za tym, by dążyć do jak najszybszego wynegocjowania zakończenia wojny
Amerykański Instytut Gallupa zadał ostatnio nad Dnieprem fundamentalne pytania dotyczące trwającego od lutego 2022 roku konfliktu. Zaledwie 38 proc. Ukraińców uważa, że ich kraj powinien kontynuować walkę aż do zwycięstwa. Na początku wojny uważało tak aż 73 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
Ponad połowa Ukraińców już nie chce czekać na zwycięstwo w walce z rosyjskim najeźdźcą, uważa, że nadszedł czas na rozpoczęcie rokowań.
Na Morzu Czarnym jest 28 rosyjskich okrętów
Sześć z rosyjskich okrętów znajdujących się na wodach Morza Czarnego jest uzbrojonych łącznie w 23 pociski Kalibr.
23 drony strącone w nocy nad Rosją
Do dronów strącanych nad obwodem briańskim (12) i kałuskim (9) doszły dwa drony strącone nad obwodem kurskim.
174 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby cztery ataki rakietowe i 46 ataków powietrznych na ukraińskie pozycje i tereny zabudowane. Rosjanie przeprowadzili też ponad 300 uderzeń z użyciem dronów i ostrzeliwali ukraińskie pozycje oraz tereny zabudowane ponad trzy tysiące razy.
Ukraina została poinformowana o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią USA 12 listopada
Jako pierwszy dowiedział się o tym minister obrony Ukrainy Rustem Umerow w czasie rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem – podaje Reuters powołując się na źródła znające kulisy sprawy. 13 listopada sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował o tym sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, europejskich sojuszników, a także szefa MSZ Ukrainy Andrija Sybihę.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagrania z ataków na pozycje rosyjskiej armii w rejonie Wołczańska
Ataki były przeprowadzane przy użyciu dronów FPV i moździerzy.
Ukraińcy: W okupowanych częściach Ukrainy Rosjanie zmuszają mieszkańców do oddawania krwi dla rosyjskich żołnierz
Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy, informuje, że w okupowanych częściach Ukrainy Rosjanie zmuszają Ukraińców do oddawania krwi dla rosyjskich żołnierzy. Zmuszanie ma mieć formę szantażu – osoby zatrudnione w sektorze publicznym na okupowanych terenach, a także beneficjenci świadczeń socjalnych mają być zmuszane do oddawania krwi pod groźbą utraty pracy lub świadczeń.
Przez całą noc Ukraina była atakowana przez rosyjskie drony-kamikadze
Nad ranem celem ataku był obwód sumski.
Ukraińskie drony były strącane w nocy również nad obwodem kałuskim
Gubernator obwodu kałuskiego Władisław Szapsza poinformował o strąceniu sześciu dronów na podejściach do Kaługi i jednego drona nad jednym z rejonów na terenie obwodu. Liczba dronów strąconych nad obwodem briańskim wzrosła do 11.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow weźmie udział we wspólnym posiedzeniu kierownictw MSZ Rosji i Białorusi w Brześciu
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa podkreśliła, że „takie spotkania odbywają się co roku, od 2000 roku”.
W nocy nad obwodem briańskim strącono pięć ukraińskich dronów
Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że atak dronów nie pociągnął za sobą żadnych ofiar ani zniszczeń.
Przywódca Wenezueli planuje wizytę w Rosji
Termin wizyty przywódcy Wenezueli Nicolasa Maduro w Rosji jest obecnie uzgadniany kanałami dyplomatycznymi – podaje dziennik „Izwiestia”. Dziennik powołuje się na rosyjską ambasadę w Caracas. Rosja może być pierwszym państwem, które Maduro odwiedzi po rozpoczęciu kolejnej kadencji na stanowisku wenezuelskiej głowy państwa w styczniu 2025 roku. Maduro zaprosił do Rosji prezydent Władimir Putin.
Rzeczniczka NATO: Użycie przez Rosję nowej broni przeciw Ukrainie nie wpłynie na pomoc członków sojuszu dla Kijowa
Farah Dakhlallah w rozmowie z CNN stwierdziła, że użycie przez Rosję pocisku balistycznego średniego zasięgu Oresznik nie wpłynie na przebieg konfliktu, ani nie odstraszy sojuszników z NATO i nie skłoni ich do zaprzestania wsparcia dla Ukrainy. Rosjanie 21 listopada zaatakowali Dniepr przy użyciu pocisku hipersonicznego pocisku balistycznego Oresznik, który miał powstać na bazie pocisku międzykontynentalnego RS-26 Rubież.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1002 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1002 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.