W czwartek Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) jednogłośnie przyjęła propozycję zmiany przepisów regulujących globalną sieć ponad 400 kabli położonych na dnie oceanu, przenoszących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego.
„Wraz z rozwojem centrów danych, przetwarzania w chmurze i rosnącym zapotrzebowaniem na przepustowość nowych, wielojęzycznych modeli, obiekty te mogą stać się jeszcze ważniejsze niż do tej pory” – powiedziała Jessica Rosenworcel, przewodnicząca FCC, cytowana przez agencję Reutera.
Czytaj więcej
Rosja ma prosty i dalece bardziej skuteczny sposób straszenia Zachodu niż broń atomowa. Kreml może przeciąć kable transoceaniczne, paraliżując zachodnie gospodarki.
Amerykańskie stanowisko to pokłosie tego, co w tym tygodniu wydarzyło się na Bałtyku. Litwa i Finlandia ogłosiły, że wszczęły dochodzenie w sprawie uszkodzeń dwóch podmorskich światłowodowych kabli telekomunikacyjnych łączących Finlandię i Niemcy oraz Litwę i Szwecję.
Czytaj więcej
W poniedziałek przestał działać podwodny kabel telekomunikacyjny między Finlandią a Niemcami ulokowany w pobliżu rosyjskiego gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Kabel prawdopodobnie został celowo uszkodzony. Wcześniej o możliwość rosyjskiego sabotażu ostrzegł amerykański wywiad.