Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych

Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.

Publikacja: 22.11.2024 11:46

Jessica Rosenworcel, przewodnicząca Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych

Jessica Rosenworcel, przewodnicząca Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych

Foto: Bloomberg

W czwartek Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) jednogłośnie przyjęła propozycję zmiany przepisów regulujących globalną sieć ponad 400 kabli położonych na dnie oceanu, przenoszących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego.

„Wraz z rozwojem centrów danych, przetwarzania w chmurze i rosnącym zapotrzebowaniem na przepustowość nowych, wielojęzycznych modeli, obiekty te mogą stać się jeszcze ważniejsze niż do tej pory” – powiedziała Jessica Rosenworcel, przewodnicząca FCC, cytowana przez agencję Reutera.

Czytaj więcej

Paweł Rożyński: Rosja sięga po podwodny straszak

Amerykańskie stanowisko to pokłosie tego, co w tym tygodniu wydarzyło się na Bałtyku. Litwa i Finlandia ogłosiły, że wszczęły dochodzenie w sprawie uszkodzeń dwóch podmorskich światłowodowych kabli telekomunikacyjnych łączących Finlandię i Niemcy oraz Litwę i Szwecję.

Czytaj więcej

Przerwany podwodny kabel internetowy Finlandia-Niemcy. Wywiad ostrzegał przed Rosjanami

Uszkodzone podmorskie kable internetowe na Bałtyku

Rosenworcel przypomniała, że nie były to odosobnione zdarzenia. W 2023 r. Tajwan poinformował, że dwa kable zapewniające dostęp do Internetu na Wyspach Matsu zostały przecięte, a za sabotaż obwinia chińskie okręty wojenne. Jemeńscy Houti, terroryzujący wody Morza Czerwonego, prawdopodobnie przecięli trzy kable zapewniające dostęp do internetu krajów Europy i Azji.

„Chociaż szczegóły tych incydentów nie zostały ustalone, jedno jest jasne: celem są obiekty, których lokalizacja jest podana publicznie, aby zapobiec uszkodzeniom przez innych użytkowników tych obszarów” – powiedziała Rosenworcel.

Czytaj więcej

Uszkodzony drugi podmorski kabel internetowy. Nikt nie wierzy, że to przypadek

Przypomnijmy, że w ostatni poniedziałek miały miejsce dwa uszkodzenia. Najpierw przestał działać kabel telekomunikacyjny C-Lion 1 łączący Finlandię i Niemcy. Kabel znajduje się kilkaset metrów od rosyjskiego gazociągu Nord Stream. Po kilku godzinach zostało przerwane podmorskie kablowe połączenie Szwecji z Litwą. Dochodzenia prowadzą tu służby Finlandii, Litwy, Niemiec oraz NATO.

Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Biznes
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Wygodniej i łatwiej wynająć, niż kupić
Biznes
Ministerstwo Obrony kupuje polskie satelity od Creotechu
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Biznes
Ataki dezinformacyjne to problem spółek, ale też całego rynku i państwa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku