Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar

Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.

Publikacja: 21.11.2024 11:28

Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar

Foto: Bloomberg

Podczas zorganizowanej przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego Airways i Qatar (International Civil Aviation Organization – ICAO), która odbyła się w stolicy Malezji Kuala Lumpur, Władimir Potieszkin, wiceminister transportu Rosji rozmawiał z delegacją Kataru i Kuwejtu starając się przekonać, aby skłoniły ich narodowych przewoźników do wykonywania połączeń wewnętrznych w Rosji i odsprzedania używanych samolotów. Informacja na ten temat ukazała się na stronach internetowych rosyjskiego regulatora rynku lotniczego – Rosawiacji.

Kuwait Airways i Qatar Airways latają do Rosji

Kuwejtczycy odpowiedzieli, że przekażą tę ofertę władzom swojego kraju. Podobna oferta została złożona Katarczykom. Władze w Moskwie chciałyby, aby nie tylko Katar odsprzedał im samoloty, ale zachęca do przejęcia części połączeń morskich. Katarczycy odpowiedzieli, że przekażą propozycje narodowemu przewoźnikowi Qatar Airways, tyle że linia nie ma maszyn na zbyciu i z powodu opóźnień w dostawach sama ma kłopoty z niedoborem floty.

Czytaj więcej

Rosyjskim liniom lotniczym grożą masowe bankructwa w 2025 roku

Wcześniej rosyjski minister transportu, Roman Starowojt zapewniał, że „zagraniczni partnerzy” zastanawiają się nad możliwościami połączeń kabotażowych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Nie ujawnił wówczas z jakimi krajami rozmawia. Kilka tygodni temu okazało się, że są wśród nich Kazachowie i Uzbecy, którzy nie byli skłonni do podjęcia takiej współpracy. Gdyby Katar, Kuwejt, Uzbekistan, czy Kazachstan wyraziły taką zgodę musiałyby dla tych operacji uzyskać nowy kod IATA.

I jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z uzbeckich, katarskich, kazachskich, czy kuwejckich przewoźników zdecydował się na sprzedaż floty Rosjanom. Natychmiast naraziliby się na zachodnie sankcje.

Te przeszkody nie zraziły Rosjan

Rosyjskie Ministerstwo Transportu już złożyło w Dumie projekt ustawy pozwalającej na korzystanie z tzw wet leasing, czyli wynajmowania samolotów z załogami do obsługi połączeń zagranicznych. Bo i tutaj brak im samolotów.

- Chodzi o stworzenie warunków do wzrostu przewozów pasażerskich i zapewnienia podaży miejsc do rosnącego popytu. Takie rozwiązanie jest już możliwe na przewozach krajowych od 1 września 2024. Teraz, wspólnie z Rosawiacją pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami dotyczącymi transporty na połączeniach międzynarodowych. Ministerstwo Transportu w pełni popiera takie rozwiązania - powiedział agencji TASS, wiceminister transportu, Władimir Potieszkin.

Aerofłot już wcześniej wnioskował, aby w sytuacji, kiedy nie ma możliwości pozyskania airbusów, bądź boeingów , skorzystać z maszyn zarejestrowanych w „przyjaznych krajach” i wynająć je wraz z załogami.

Jak na razie nie ma ani jednej linii, która chciałaby skorzystać z tej oferty.

Transport
Sabotaż na Bałtyku. Chiński statek opuścił cieśninę Kattegat po międzynarodowej inspekcji
Transport
Gigantyczna strata niemieckich kolei. Bundestag zatwierdził miliardy euro na remonty
Transport
Będzie inspekcja na chińskim statku. Śledczy sprawdzą czy zerwane kable to sabotaż
Transport
Transport morski potrzebuje innowacji
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Transport
PKP Intercity uruchamia więcej połączeń w święta. Przejazdy mają być też szybsze
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku