Przypomnijmy, iż w ramach programu Profilaktyka 40+ pacjentom po czterdziestym roku życia przysługuje pakiet badań w kierunku najpopularniejszych chorób dotykających Polaków od piątej dekady życia. Badania pozwalają oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć ich objawy na wczesnym etapie, co ma znacznie przyspieszyć diagnostykę.
Na badania można się zapisać, wypełniając ankietę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP lub w placówce, w której można wykonać badania. Na jej podstawie oceniane są czynniki ryzyka. Z badań można skorzystać na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.
W lipcu Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu programu do końca grudnia 2024 roku. Okazuje się, że program nie będzie dalej przedłużany. W resorcie zdrowia zapadła decyzja, że ten program wygaśnie wraz z końcem grudnia.
Jak podaje radio RMF FM, powodem końca programu jest małe zainteresowanie. Na badania zgłosiło się kilkanaście procent uprawnionych. Dlatego resort szuka innych pomysłów.
- Planujemy rozszerzenie badań medycyny pracy, a także rozszerzenie możliwości lekarzy rodzinnych o kierowanie na inne badania, by ten system był bardziej powszechny – zapowiada w rozmowie z dziennikarzem RMF FM wiceminister Wojciech Konieczny.