Polska to świetne miejsce do rozwoju prawnych innowacji
W kolejnym panelu dyskusyjnym eksperci skupiali się na roli Polski i szerzej, Europy Środkowo-Wschodniej, w trwającej zmianie technologicznej w branży prawniczej.
– To nie przypadek, że spotykamy się właśnie w Polsce. Nasz region jest doskonale umiejscowiony, by dostarczać usługi zarządzania projektami na dużą skalę, wspierać zespoły prawne i dużych klientów w ich ścieżce transformacji – wskazał Alec Gosiewski, dyrektor współodpowiedzialny za Legal Centre of Excellence w PwC. To jeden z powodów, dla których centrum dostarczania tych usług przez PwC znajduje się właśnie w Polsce, m.in. w Gdańsku – dodał.
Iga Dolipska, prezes i współzałożycielka Supesu Recruitment, wskazała, że Europa Środkowo-Wschodnia to naturalny wybór do rozwoju takich usług ze względu na dobre wykształcenie prawników, znajomość przez nich języków obcych, a także otwartość na nowe technologie. Z kolei Przemysław Mroczek, General Counsel w grupie Syncron, podkreślił korzyść płynącą z położenia w naszej strefie czasowej – co np. pozwala rano negocjować z partnerami z Azji, w ciągu dnia – z Europy, a wieczorem – z Ameryki. Wskazał też, że wraz z postępującymi zmianami technologicznymi działy prawne, prócz prawników i asystentów, będą musiały zatrudniać też specjalistów od technologii i samego legal techu.
Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, General Counsel w Nordea Polska, zaznaczyła, że w naszym kraju studiuje obecnie ponad milion osób, co stanowi ogromny obszar do rekrutacji talentów. Zwróciła też uwagę, że przy transformacji technologicznej nieodzowne są cztery elementy: współpraca, zaufanie, jawność i otwarta komunikacja. Ważne są też budowanie relacji i analiza informacji zwrotnej, która buduje sukces i pozwala poprawiać błędy. Natomiast Rafał Rybicki, kierownik działu usług prawnych i compliance w Boehringer Ingelheim, podkreślił wysoki poziom kwalifikacji polskich pracowników oraz to, że aby budować usługi z zakresu doradztwa prawnego (Managed Legal Services), niezbędne są trzy elementy: wykształceni ludzie, nowoczesne procesy oraz strategiczne wykorzystywanie uzyskanych danych. Wszystkie te elementy i umiejętności można znaleźć w naszym regionie.
Niedługo wszyscy prawnicy będą używać wielkich modeli językowych
Konferencję zamknęło wystąpienie prof. Dana Huntera z King’s College w Londynie, który wskazał, że wkrótce każdy prawnik będzie korzystał z tzw. wielkich modeli językowych. Przytoczył badania, z których wynikało, że znacznie przyspieszają one prace i sprawiają, że osoby, których jakość pracy była dotąd oceniana jako poniżej średniej, zaczynają dużo lepiej współpracować i dorównywać najlepszym.