Michał Długosz: Polska, technologiczny skansen

Uzależnienie Polski od podmiotów zewnętrznych w kwestii produkcji półprzewodników wpływa na nasze bezpieczeństwo. Nic z tym nie robimy, choć UE dopuściła w tym przypadku udzielanie pomocy publicznej.

Publikacja: 02.04.2025 04:35

Michał Długosz: Polska, technologiczny skansen

Foto: Adobe Stock

W 2023 roku bardzo dużą popularnością cieszyła się książka T.R. Reidaw „The Chip: How Two Americans Invented the Microchip and Launched a Revolution” („Chip: Jak dwóch Amerykanów wynalazło mikrochip i zaczęło rewolucję”). Produkcja półprzewodników stała się gałęzią gospodarki tak ważną, że cały zespół Trumpa i jego polityka oparta jest na supremacji USA właśnie w tej dziedzinie. W jaki sposób? Amerykanie liczą na to, że tak jak rewolucja związana z zastosowaniem maszyny parowej pozwoliła Europie Zachodniej zdominować świat, tak dziś USA rozwój „sztucznej inteligencji” pozwoli zachować dominującą imperialną pozycję na świecie. Tylko że AI potrzebuje mikroprocesorów, półprzewodników, bez tego zasobu nie ma budowy ani rozwoju tej technologii. Zresztą bez mikroobwodów nie będzie smartfonów czy komputerów osobistych, a kto bez tego wyobraża sobie dzisiaj życie?

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Końskie zaloty, czyli prawo wyborcze do reformy
Rzecz o prawie
Piotr Hofmański: Mój powrót do Sądu Najwyższego nie jest teraz możliwy
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Gdy się przekroczy Rubikon
Rzecz o prawie
Robert Damski: Ustawa o komornikach - jeden z największych gniotów legislacyjnych
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: O trzech takich, co wygrali. W tle "nieproces"