Jedna z najbardziej znanych prokuratorek Ewa Wrzosek chce odejść z zawodu

Ewa Wrzosek złożyła rezygnację w połowie września 2024 roku. A obecnie jest na przymusowym, zaległym urlopie - informuje portal oko.press. Ostateczna decyzja będzie należeć do prokuratora generalnego Adama Bodnara: może tę rezygnację przyjąć lub odmówić złożenia z urzędu.

Publikacja: 16.10.2024 11:09

Prokurator Ewa Wrzosek na posiedzeniu sejmowej Komisji Śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus

Prokurator Ewa Wrzosek na posiedzeniu sejmowej Komisji Śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mat

Z informacji portalu oko.press wynika, że dotychczas Adam Bodnar nie spotkał się z Ewą Wrzosek, nie zapadła też decyzja czy rezygnacja zostanie przyjęta. Prokuratorka nie chce komentować sprawy, czeka na decyzję prokuratora generalnego. Jeśli Bodnar przyjmie rezygnację to Wrzosek przestanie być prokuratorem z końcem grudnia 2024 roku.

Dlaczego Ewa Wrzosek chce odejść z prokuratury?

W środowisku prokuratorów spekuluje się, że Wrzosek może być zawiedziona tempem zmian w prokuraturze. Nowe władze prokuratury na czele z Jackiem Bilewiczem, a obecnie Dariuszem Kornelukiem stopniowo wymieniają prokuratorów funkcyjnych i prokuratorów z kluczowych dla rozliczeń wydziałów prokuratur. Ale jak zauważa portal oko.press te zmiany nie idą szybko, zwłaszcza na najniższym szczeblu, czyli w prokuraturach rejonowych.

Drugi aspekt może dotyczyć ambicji samej Wrzosek. Z ramienia Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zasiada w Krajowej Radzie Prokuratorów. Startowała też w konkursie na nowego Prokuratora Krajowego. Ale komisja postawiła na Dariusza Korneluka. Miała też zostać zastępczynią Prokuratora Regionalnego w Warszawie, ale zaszkodziła jej sprawa, którą opisała w marcu „Wirtualna Polska”. Dziennikarze ujawnili, że złożone przez prokurator Ewę Wrzosek wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS ws. mediów publicznych, powstały poza siedzibą prokuratury, w kancelarii prawnej.

Czytaj więcej

Nowy wątek w sprawie prokurator Ewy Wrzosek. Adwokatura chce wyjaśnień

Inwigilacja systemem Pegasus i kontrowersyjne umorzenie

Inna kontrowersyjna sprawa z udziałem warszawskiej prokurator Ewy Wrzosek dotyczy wynoszenia informacji ze śledztwa. Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, w 2020 r. miała przekazać Michałowi D. – wtedy dyrektorowi ds. bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu – informacje ze śledztwa (pozyskane od prok. Małgorzaty M.) dotyczącego wypadku autobusu na moście im. Grota-Roweckiego, gdzie kierowca był po narkotykach (zginął pasażer). Wrzosek wysłała przez szyfrowany komunikator do Michała D. m.in. wyniki badań krwi i moczu kierowcy oraz treść jego wyjaśnień. Finalnie trafiło to do polityka – prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (przełożonego D.). Wrzosek we wpisie do Małgorzaty M. napisała: „R.T. jest twoim dłużnikiem – a ja trzy razy bardziej”. Tłem całej operacji miała być - według śledczych - toczącą się wtedy kampania prezydencka. Sprawę tę komentowała prok. Wrzosek, zdaniem której była to próba zastraszenia jej przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę. Informowała też wtedy, że była inwigilowana systemem Pegasus.

W grudniu 2022 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów Wrzosek i Małgorzacie M. – za ujawnianie osobom nieuprawnionym informacji z postępowań. Po zmianie władzy śledztwo zabrano ze Szczecina do Łodzi – dostał je Krzysztof Bukowiecki – doświadczony prokurator, ale specjalizujący się w przestępstwach gospodarczych. I wycofał wniosek o uchylenie immunitetu wobec prok. Wrzosek i jej wątek umorzył. A także zarzuty dla Michała D. Jak ujawniliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", cztery miesiące po kontrowersyjnej decyzji prok. Bukowiecki dostał awans do centrali. Od 15 sierpnia 2024 r. jest zastępcą dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej.

Czytaj więcej

Sprawa prokurator Ewy Wrzosek. Kontrowersyjne umorzenie i awans do "krajówki"
Kim jest Ewa Wrzosek

Ewa Wrzosek to prokurator z 28-letnim doświadczeniem. Głośno sprzeciwiała się zmianom w prokuratorze wprowadzanym za czasów rządów PiS. W kwietniu 2020 roku wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie prezydenckich wyborów kopertowych w kwietniu 2020 r., w czasie stanu epidemii. Tego samego dnia śledztwo zostało umorzone decyzją przełożonej. Dzień później Prokurator Krajowy polecił wszcząć wobec Wrzosek postępowanie dyscyplinarne z powodu "oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa".

Z informacji portalu oko.press wynika, że dotychczas Adam Bodnar nie spotkał się z Ewą Wrzosek, nie zapadła też decyzja czy rezygnacja zostanie przyjęta. Prokuratorka nie chce komentować sprawy, czeka na decyzję prokuratora generalnego. Jeśli Bodnar przyjmie rezygnację to Wrzosek przestanie być prokuratorem z końcem grudnia 2024 roku.

Dlaczego Ewa Wrzosek chce odejść z prokuratury?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Prawo karne
"Budda" usłyszał zarzuty. Jest wniosek o aresztowanie
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Administracja państwowa
Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?