Aktualizacja: 14.07.2016 15:38 Publikacja: 14.07.2016 14:30
Robert Hernand
Foto: rp.pl
Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady wnoszenia kasacji przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. Na czym polegają takie kasacje? - pytała Ewa Usowicz gościa czwartkowego programu #RZECZoPRAWIE.
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia od wyroku sądu II instancji. Mogą składać ją strony postępowania karnego, a taką specjalną kasację także prokurator generalny - minister sprawiedliwości i rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka. Jest jednak różnica między kasacją prokuratora regionalnego czy okręgowego a kasacją prokuratora generalnego. Prokurator generalny składa kasację w zakresie uchybień z art. 439 kodeksu postępowania karnego, czyli bezwzględnych przyczyn odwoławczych oraz rażącego naruszenia prawa, które miało istotny wpływ na rozstrzygniecie. Kasacja prokuratora generalnego przysługuje od każdego prawomocnego orzeczenia sądu. W przypadku prokuratora regionalnego czy okręgowego są pewne ograniczenia ustawodawcy. A pewna nowością od 15 kwietnia 2016 r. jest możliwość wniesienia kasacji od kary, od rażącej niewspółmierności kary w przypadku zbrodni.
Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację - mówi „Rzeczpospolitej" Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jego rzecznik prasowa ds. karnych. Potwierdza, że na czele nowej sekcji stanie Piotr Gąciarek.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy Urzędem Ochrony Danych Osobowych a byłym Głównym Geodetą Kraju. W wyroku przesądzono, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi, a ich publikacja w serwisie Geoportal2 naruszała przepisy.
Telewizja Republika miałaby raczej małe szanse na pociągnięcie do odpowiedzialności szefa WOŚP za postawienie ultimatum firmom reklamującym się w tej stacji. Jerzy Owsiak musiałby najpierw zostać uznany za przedsiębiorcę konkurującego z medium.
Oprócz klasycznych dziedzin, jak podatki czy prawo pracy, poszukiwani są też specjaliści od regulacji związanych z nowymi technologiami, ekologią czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ale firmy coraz częściej oczekują też od prawników kompetencji w kwestiach pozaprawnych.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Oskarżony zamiast w areszcie śledczym będzie mógł w ramach tymczasowego aresztowania przebywać we własnym domu pod kontrolą elektronicznej bransolety. Ale tylko gdy nie będzie ryzyka matactwa.
Funkcjonariusze z Wrocławia zatrzymali znanego adwokata, który m.in. miał obiecywać pomoc w uchyleniu tymczasowego aresztowania w zamian za korzyści majątkowe.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała - "w związku z zainteresowaniem opinii publicznej" - o nowym miejscu pracy prokurator Ewy Wrzosek. W grudniu 2024 r. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar odwołał ją z delegacji do resortu po jej publicznym komentarzu na temat szefa MS.
Większość sprawców w prowadzonych postępowaniach została już wykryta. Prokuratura krajowa informuje o działaniach wobec gróźb, których adresatem był Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).
W przypadku uporczywego uchylania się od doprowadzenia świadka, sąd może nałożyć karę do 30 dni aresztu. Jednak, biorąc pod uwagę że Zbigniew Ziobro jest posłem, konieczna byłaby wcześniejsza zgoda Sejmu.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati zwrócił się do Adama Bodnara jako prokuratora generalnego o wycofanie aktu oskarżenia wobec pięciorga aktywistów, których prokuratura oskarżyła o pomoc w przemycie ludzi przez granicę.
Sąd Apelacyjny w Katowicach w czwartek utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Janusza T. „Krakowiaka" i innych oskarżonych w sprawie zabójstwa Białorusina sprzed 28 lat.
Świadome zatajenie informacji w oświadczeniach majątkowych, w tym ukrywanie prywatnych pożyczek - takie zarzuty przedstawiła posłowi Łukaszowi M. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze - informuje Wirtualna Polska. Posłowi grozi kara do 8 lat więzienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas