Coraz częściej słyszymy o przestępczości parabankowej. W tych wypadkach wymierzane są jednak bardzo niskie kary. Z czego to się bierze?
Nie możemy generalizować. Każdy proces powinien być rozpatrywany oddzielnie. Akty oskarżenia w tego rodzaju sprawach nie są kierowane tylko wobec głównych sprawców, ale też pomocników i tzw. słupów. Może dlatego kary nie są wysokie.
W kodeksie karnym określono dyrektywy wymiaru kary. Są to wskazówki dla sądu, które pomagają w wyborze kary lub środka karnego. Powinny one spełniać swoją rolę i wpływać na świadomość społeczną. W razie zbyt niskiego wymiaru kary prokurator powinien skierować apelacje od wyroku.
Co jest najbardziej problematyczne w sprawach gospodarczych?
Te procesy są bardzo skomplikowane. Wynika to z obszernego postępowania dowodowego. Są to setki, a nawet tysiące pokrzywdzonych i bardzo obszerna dokumentacja. Często korzystamy z pomocy biegłych.
Prokuratura coraz lepiej radzi sobie z przestępczością gospodarczą. W sądach rejonowych powstały wydziały z wyspecjalizowanymi prokuratorami, którzy będą się tym zajmować. Liczymy na poprawę w wykrywaniu tego rodzaju przestępstw.
Śledczy posługują się biegłymi z dziedziny księgowości i rachunkowości. Badają sprawę by wykryć źródło finansowania, wysokość strat i ustalić krąg osób pokrzywdzonych.