#RZECZoPRAWIE - Stojak: prokuratura ma problem ze sprawami gospodarczymi

Choć wciąż rośnie w Polsce przestępczość parabankowa, orzekane są za nią bardzo niskie kary. Dlaczego tak się dzieje? Jakie problemy ma prokuratura ze sprawami gospodarczymi? Na pytania Ewy Usowicz odpowiadał w programie #RZECZoPRAWIE prokurator Sławomir Stojak z Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Aktualizacja: 19.05.2016 17:52 Publikacja: 19.05.2016 15:37

Sławomir Stojak

Sławomir Stojak

Foto: rp.pl

Coraz częściej słyszymy o przestępczości parabankowej. W tych wypadkach wymierzane są jednak bardzo niskie kary. Z czego to się bierze?

Nie możemy generalizować. Każdy proces powinien być rozpatrywany oddzielnie. Akty oskarżenia w tego rodzaju sprawach nie są kierowane tylko wobec głównych sprawców, ale też pomocników i tzw. słupów. Może dlatego kary nie są wysokie.

W kodeksie karnym określono dyrektywy wymiaru kary. Są to wskazówki dla sądu, które pomagają w wyborze kary lub środka karnego. Powinny one spełniać swoją rolę i wpływać na świadomość społeczną. W razie zbyt niskiego wymiaru kary prokurator powinien skierować apelacje od wyroku.

Co jest najbardziej problematyczne w sprawach gospodarczych?

Te procesy są bardzo skomplikowane. Wynika to z obszernego postępowania dowodowego. Są to setki, a nawet tysiące pokrzywdzonych i bardzo obszerna dokumentacja. Często korzystamy z pomocy biegłych.

Prokuratura coraz lepiej radzi sobie z przestępczością gospodarczą. W sądach rejonowych powstały wydziały z wyspecjalizowanymi prokuratorami, którzy będą się tym zajmować. Liczymy na poprawę w wykrywaniu tego rodzaju przestępstw.

Śledczy posługują się biegłymi z dziedziny księgowości i rachunkowości. Badają sprawę by wykryć źródło finansowania, wysokość strat i ustalić krąg osób pokrzywdzonych.

Spada przestępczość kryminalna, a rośnie gospodarcza. W jakiej dziedzinie prawa gospodarczego widoczny jest największy wzrost?

Zauważamy przyrost liczby przestępstw skarbowych. Prokuratura ma problem z wyłudzaniem nienależnego podatku VAT. Od 2014 roku sprawy te dotyczą kwot rzędu 10 miliardów złotych.

Jaki jest przeciętny czas trwania postępowań gospodarczych?

W postępowania dużych sprawach gospodarczych mówimy o latach.

Problemem jest współpraca prokuratury z urzędami skarbowymi. Śledczy mają dużą szansę na określenie przestępców, gdy urząd zabezpieczy dowody.

Jeśli chodzi o wyłudzanie podatków, to duże znaczenie mają tu czynności organów skarbowych. Wydanie decyzji podatkowej trwa.

Zobacz wideo: Stojak w #RZECZoPRAWIE

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego