Przypomnijmy, że chłopiec zmarł w 2023 r. w wyniku stosowania wobec niego brutalnej przemocy ze strony ojczyma, 27-letniego Dawida B. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem m.in. sadzając chłopca na rozgrzanym piecu, przypalając papierosami, polewając wrzątkiem, bijąc prysznicem oraz pięściami po całym ciele, kopiąc po głowie, rzucając nim o meble i podłogę.
Sprawa Kamila i Fabiana M. umorzona
Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu. Śledztwo w sprawie o podejrzenie niedopełnienia obowiązków przez pracowników instytucji publicznych i pomocowych w sprawie rodziny Kamila M. i jego brata Fabiana M. Chodziło o zlekceważenie przesłanek, które mogły wskazywać na stosowanie przemocy wobec braci oraz brak działań w celu właściwego rozpoznania sytuacji rodziny, w której funkcjonowali pokrzywdzeni chłopcy. Wskutek niepodejmowania działań interwencyjnych i zaradczych procedura „Niebieskiej Karty” nie była w pełni realizowana, a patologiczna przemoc wobec chłopców, nasilała się.
Czytaj więcej
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku umorzył śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędów i instytucji w związku ze głośną sprawą śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Z taką decyzją nie zgadza się m.in. rzecznik praw dziecka.
13 stycznia Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o umorzeniu śledztwa, którym objęto funkcjonariuszy publicznych: sędziów Sądu Rejonowego w Częstochowie, prokuratora Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, funkcjonariuszy KMP w Częstochowie, funkcjonariuszy II Komisariatu Policji w Częstochowie i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, kuratorów sądowych Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz kuratora sądowego Sądu Rejonowego w Olkuszu oraz inne osoby: lekarzy, pracowników socjalnych i asystentów rodziny, nauczycieli. W ocenie prokuratury działania i zaniechania tych osób nie wyczerpały znamion przestępstwa opisanego w art. 231 § 1 k,k przewidującego odpowiedzialność karną wobec funkcjonariuszy publicznych, którzy przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działają na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.
Kategoryczny sprzeciw wobec decyzji prokuratury wyraziła Rzeczniczka Praw Dziecka, organizacji z Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci oraz społeczności Kamilka z Częstochowy. - Decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa wymaga zaskarżenia. W tej sprawie zamierzamy wspierać działania, które będą prowadziły do zaskarżenia decyzji prokuratury Regionalnej w Gdańsku, z którą nie zgadzamy się w sposób zasadniczy – podkreślono w ich wspólnym komunikacie.