Ustawa będzie wdrażać dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Celem tej dyrektywy jest poprawa warunków życia i pracy w UE oraz zmniejszenie nierówności płacowych. Obowiązek wdrożenia zmian dotyczy państw członkowskich, w których obowiązuje ustawowe wynagrodzenie minimalne.
Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy o wynagrodzeniu minimalnym?
Obecnie między państwami członkowskimi UE istnieją spore rozbieżności, jeśli chodzi o poziom minimalnych wynagrodzeń. Jest to wynik m.in. różnic w modelach rynku pracy oraz poziomie dochodów. Unijna dyrektywa ma umożliwić krajom wprowadzenie ram pozwalających na ustalanie i aktualizowanie wynagrodzeń minimalnych na podstawie określonych kryteriów. Te aktualizacje mają odbywać przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku państw stosujących mechanizm automatycznej indeksacji, nie rzadziej niż raz na cztery lata. W unijnej dyrektywie nie znalazły się jednak informacje na temat konkretnego poziomu wynagrodzeń minimalnych.
Za opracowanie projektu odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kierownictwem minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Jakie zmiany zakłada ustawa? Unijna dyrektywa wymaga, aby podstawą ustalania lub aktualizacji wynagrodzenia minimalnego były cztery obligatoryjne elementy kryteriów:
- siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych z uwzględnieniem kosztów utrzymania,
- ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład,
- stopa wzrostu wynagrodzeń,
- długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany.