Duża zagraniczna spółka zlokalizowana na Mazowszu – wybierając takiego pracodawcę, możemy liczyć na najwyższe zarobki, jak wynika z najnowszego Raportu Płacowego 2015 firmy doradczej Sedlak & Sedlak.
Raport będący wynikiem analizy danych z 430 firm z całej Polski (głównie produkcyjnych), zatrudniających łącznie ponad 160 tys. pracowników, potwierdza, że mimo rozwoju krajowych przedsiębiorstw, które coraz częściej muszą rywalizować o kandydatów do pracy, utrzymuje się przewaga płacowa zagranicznych spółek.
Dyrektor zyska więcej
Tę przewagę widać na każdym poziomie. Pracownicy fizyczni w firmach z zagranicznym kapitałem zarabiają średnio o 11 proc. więcej niż w krajowej. Ta różnica rośnie wraz ze stanowiskiem i największa jest w przypadku menedżerów. Dyrektorzy w zagranicznych spółkach (które często są filiami potężnych międzynarodowych korporacji) zarabiają średnio o 30 proc. więcej niż ich koledzy z krajowych firm.
3300 zł wynosi już mediana płacy pracowników fizycznych na Mazowszu i Śląsku
– Zagraniczne firmy, inwestując w Polsce, starają się ściągnąć najlepszych menedżerów, więc muszą im zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie – wyjaśnia Damian Żmigrodzki, kierownik działu analiz wynagrodzeń w firmie Sedlak & Sedlak. Jak dodaje, raport powstał na podstawie danych firm, które dbają o politykę płacową. A w tej grupie od lat przeważają spółki z udziałem kapitału zagranicznego, choć z roku na rok rośnie też grupa krajowych firm, które przywiązują dużą wagę do systemu wynagrodzeń. Sporo zależy też od wielkości przedsiębiorstwa i od branży, w której ono działa.