Obniżenie wydatków na obronność? Generał uspokaja. "Budżet będzie wzrastał"

- Nie mówimy o żadnej redukcji wydatków obronnych, o żadnej redukcji budżetu resortu obrony narodowej. Ten budżet, przy naszych szacunkach aktualnych, które trwają, będzie wzrastał rok do roku - powiedział gen. Sławomir Kozicki, odnosząc się do doniesień ws. planu obniżenia wydatków na obronność.

Publikacja: 04.07.2024 12:10

Ćwiczenia polskich żołnierzy w Stargardzie (fot. ilustracyjna)

Ćwiczenia polskich żołnierzy w Stargardzie (fot. ilustracyjna)

Foto: PAP/Marcin Bielecki

zew

Telewizja Republika podała, że dotarła do dokumentu, z którego ma wynikać, że w latach 2025-2028 MON planuje ograniczyć wydatki na obronność o 25 proc. (o ok. 57 mld złotych). Według stacji, która opublikowała fragment dokumentu, zmniejszenie limitu wydatków negatywnie zaopiniował szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła.

Mariusz Błaszczak: Sabotaż, rząd Tuska chce obniżyć wydatki na obronność

W związku z doniesieniami były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS) zarzucił rządowi Donalda Tuska sabotaż. "To cios w nasze bezpieczeństwo! Oczekujemy natychmiastowych wyjaśnień!" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter), odnosząc się do twierdzeń o planach obniżenia wydatków na obronność. Błaszczakowi odpisał obecny minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Zapewnił, że wydatki na obronność wzrosną.

Czytaj więcej

Rząd planuje obniżenie wydatków na obronność? MON dementuje doniesienia

Komunikat w sprawie wydał też MON. "Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez TV Republika, jakoby MON planowało cięcia wydatków na obronność w wysokości 57 miliardów PLN w latach 2025-2028. Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną" - podano.

Gen. Sławomir Kozicki: Nie ma żadnej redukcji wydatków obronnych

W czwartek przed południem do doniesień w sprawie rzekomych planów ograniczenia wydatków Polski na obronność na konferencji prasowej w Sztabie Generalnym WP odnieśli się generałowie. Głos zabrał zastępca dyrektora Departamentu Budżetowego MON gen. bryg. Sławomir Kozicki. Departament Budżetowy odpowiada za planowanie i wykonywanie budżetu resortu, tworzenie systemu finansowania jednostek budżetowych resortu, organizację służby finansowej w resorcie oraz koordynację zadań związanych z wykonywaniem umowy dotyczącej obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

- Chciałbym przedstawić proces, który trwa w resorcie, a wręcz uspokoić państwa - zaczął Kozicki. - Nie mówimy o żadnej redukcji wydatków obronnych, o żadnej redukcji budżetu resortu obrony narodowej. Ten budżet, przy naszych szacunkach aktualnych, które trwają, będzie wzrastał rok do roku - powiedział.

- Oczekujemy na potwierdzenie limitu wydatków obronnych przez Ministerstwo Finansów - zastrzegł. Dodał, że gdy limity będą znane, MON przystąpi do realizacji "czynności związanych z procesem planowania budżetowego".

Czytaj więcej

"Proszę nie zabierać środków". Prezydent przeciw obniżaniu wydatków na obronność

"Coroczny dokument wydawany przez ministra obrony narodowej"

Generał wspomniał, by uwzględnić "kolejne istotne źródło finansowania programu rozwoju, jakim jest Fundusz Wsparcia". Zaznaczył, że trwa uzgadnianie projektu planu finansowego funduszu na rok 2025. - Dopiero po opinii Ministerstwa Finansów oraz sejmowej komisji obrony narodowej będziemy znali ostateczny kształt wielkości ujętych w tym funduszu - tłumaczył gen. Kozicki. Zapewnił, że te wielkości będą "zdecydowanie większe" niż na rok 2024..

Generał odniósł się do dokumentu, którego fragment pokazała Telewizja Republika. - Jest to coroczny dokument wydawany przez ministra obrony narodowej i mogę powiedzieć, że chyba już do tradycji przeszło, że zawsze na tym etapie ścierają się poglądy poszczególnych instytucji. Na tym etapie minister obrony narodowej tego dokumentu nie zatwierdził. Odbyło się kierownictwo MON, które rozpatrzyło uwagi i aktualnie pracujemy nad aktualizacją tego dokumentu - oświadczył gen. Kozicki.

Limity dopiero będą przyjęte po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów limitu wydatków obronnych. Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o kwotach, które zostały przyjęte do planowania budżetowego w resorcie obrony narodowej.

gen. Sławomir Kozicki

Gen. Rafał Ostrowski: Trwa uzgadnianie dokumentów strategicznych

Następnie na konferencji wypowiadał się gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. - W Sztabie Generalnym jesteśmy w czwartym roku programowania Sił Zbrojnych. 31 grudnia 2024 r. zakończymy proces programowania, czyli wydamy dokument strategiczny, to się nazywa "program rozwoju Sił Zbrojnych" - mówił. Dodał, że załączniki do tego dokumentu to centralne plany rzeczowe, plany uzupełniające, plany branżowe.

- Jesteśmy w fazie zamykania jednego z dokumentów, to jest "model Sił Zbrojnych". Ten dokument jest na razie procedowany i tam m.in. jest załącznik dotyczący finansowania Sił Zbrojnych od 1 stycznia 2025 r. do 2039 r. - Jesteśmy w procesie uzgodnień tych dokumentów strategicznych. Mamy jeszcze trochę czasu - kontynuował.

Czytaj więcej

Uszkodzone śmigłowce polskiego wojska. Nawałnica w woj. łódzkim

- Nie mówimy jeszcze o limitach. Limity dopiero będą przyjęte po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów limitu wydatków obronnych. Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o kwotach, które zostały przyjęte do planowania budżetowego w resorcie obrony narodowej, a następnie, czy uzyskają akceptację Rady Ministrów w projekcie ustawy budżetowej na rok 2025 - powiedział gen. Sławomir Kozicki, odpowiadając na pytania mediów. - Nie mówimy o piśmie, mówimy o projekcie wytycznych, w którym przyjęliśmy pewne szacunki - dodał zaznaczając, że "te wartości były wyższe niż w roku 2024".

Czy dokument ws. obniżenia wydatków na obronność jest autentyczny?

Czy Sztab Generalny opiniował projekt wytycznych ministra obrony narodowej? - Tak, jest to element cykliczny wynikający z wewnątrznormatywnych aktów prawnych obowiązujących w resorcie obrony narodowej. Zawsze wszystkie instytucje mają prawo odnieść się do projektu - wskazał.

Czytaj więcej

Oficjalnie: amerykańskie systemy Patriot najpierw dla Ukrainy, Polska poczeka

Czy dokument opublikowany przez Telewizję Republika jest autentyczny? - Tego nie wiemy. Wiarygodności tego dokumentu, którym posługują się dziennikarze, nie możemy potwierdzić - powiedziała na koniec konferencji przedstawicielka organizatorów.

Telewizja Republika podała, że dotarła do dokumentu, z którego ma wynikać, że w latach 2025-2028 MON planuje ograniczyć wydatki na obronność o 25 proc. (o ok. 57 mld złotych). Według stacji, która opublikowała fragment dokumentu, zmniejszenie limitu wydatków negatywnie zaopiniował szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła.

Mariusz Błaszczak: Sabotaż, rząd Tuska chce obniżyć wydatki na obronność

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Wojsko
Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko
Wojsko
Kazał inwigilować Sikorskiego. Wojsko pożegnało go na Powązkach orkiestrą dętą
Wojsko
Ofensywa szefa BBN. O wojnie hybrydowej Rosji na Bałtyku