Armia wypatruje studentów

Do 5 lutego uczelnie mogą zgłaszać się do programu Legia Akademicka. Polega on na szkoleniu wojskowym studentów ochotników.

Aktualizacja: 01.02.2021 21:17 Publikacja: 01.02.2021 19:07

Armia wypatruje studentów

Foto: Fot. Michał Niwicz/ WOT

Spośród zgłoszeń, które wpłyną do biura do spraw programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" do końca miesiąca, resort obrony wybierze, które szkoły wezmą w nim udział. Umowy z uczelniami zostaną podpisane do końca marca.

Część teoretyczna szkolenia odbędzie się w kwietniu i maju. Ci studenci, którzy pomyślnie je zaliczą, dostaną powołanie na zajęcia praktyczne do jednostek wojskowych.

W poprzednim roku w programie uczestniczyło 70 uczelni cywilnych. W trzech poprzednich latach wzięło w nim udział blisko 13 tys. studentów, a 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową. Na pierwszy stopień podoficerski zostało zaś mianowanych 5848 studentów.

Zdaniem MON szkolenie wojskowe na studiach daje możliwość zwiększenia systemu rezerw osobowych Wojska Polskiego.

Program obejmuje 30 godzin zajęć organizowanych na uczelni. Studenci poznają np. realizację misji Sił Zbrojnych, otoczenie międzynarodowe w aspekcie militarnym, zależność pomiędzy poszczególnymi elementami systemu obronnego RP oraz umocowanie prawne funkcjonowania Sił Zbrojnych. Od 2019 roku studenci mogą korzystać w czasie kursu z materiałów zamieszczonych na platformie e-learningowej, przygotowanej przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Po zaliczeniu kursu komendant WKU może powołać studenta na ćwiczenia wojskowe. Zwykle takie szkolenie trwa około trzech tygodni. Po jego ukończeniu student otrzymuje stopień szeregowego rezerwy. Bardziej ambitni mogą uczestniczyć w kursie podoficerskim zakończonym egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala.

W tym roku po raz pierwszy pilotażowo zorganizowany zostanie też kurs oficerski. Odbędzie się on w czasie wakacji, będzie trwać łącznie 47 dni, z przez 21 dni zajęcia będą odbywały się wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych. Pozostałe będą miały miejsce w innych placówkach szkolnictwa wojskowego lub w centrach szkolenia, w których w trakcie zajęć praktycznych studenci szlifować będą umiejętności specjalistyczne. Na ostatnie trzy dni wrócą do AWL, gdzie przystąpią do egzaminu.

O patent na pierwszy stopień oficerski będą mogli się starać absolwenci trzech poprzednich kursów oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Jak podaje resort obrony, na razie na taki kurs zostanie przyjętych 50 studentów, zajęcia będą się odbywały w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W kolejnych latach MON planuje kierować na takie kursy minimum po 250 studentów ochotników.

Po jego zaliczeniu zostaną mianowani na stopień podporucznika rezerwy. „Zanim to jednak nastąpi, student będzie musiał spełnić kilka wymogów formalnych, z których najważniejszy to dostarczenie dyplomu magistra. Na przekazanie dokumentacji będzie miał około 2–3 miesięcy" – informuje MON.

Armia chętnie przyjmie na taki kurs m.in. informatyków, specjalistów cyberbezpieczeństwa, ale też np. prawników. Mogliby oni stanowić zaplecze dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, wojsk specjalnych lub Żandarmerii Wojskowej.

Wojsko
Niemiecki system Patriot przez pół roku będzie chronił lotnisko w Rzeszowie
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Wojsko
Będzie mniej nowych klas wojskowych w szkołach. Spada ich popularność?
Wojsko
Coraz mniej prób sforsowania granicy z Białorusią. Czy ten spokój będzie trwały?
Wojsko
Jak komputer kwantowy pomoże wojsku
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku