Kontrterroryści przejdą specjalne szkolenia

150 policyjnych kontrterrorystów ma doskonalić swoje reakcje w sytuacji ataków hybrydowych. Pieniądze wyłoży Unia Europejska

Publikacja: 17.04.2025 04:08

Kontrterroryści

Kontrterroryści

Foto: Policja

Projekt o nazwie „In service ++” ma być odpowiedzią na nowe zagrożenia, przed jakimi stoją obecnie polskie służby – w tym wojnę hybrydową ze strony Rosji i Białorusi i rosnące zagrożenie terroryzmem, które jest bardziej realne niż kiedykolwiek. Polskich antyterrorystów z pięciu komend w kraju będą szkolić ludzie ze służb Czech, Słowacji i Hiszpanii – krajów, które już doświadczyły aktów terroru.

Przewidziano 25 szkoleń dla kontrterrorystów. Będą intensywne treningi strzeleckie i taktyczno-medyczne

„Celem głównym projektu jest wzmocnienie potencjału bojowego 150 operatorów pododdziałów SPKP RP w różnym środowisku działania, w tym w sytuacjach kryzysowych wywołanych potencjalnymi atakami hybrydowymi”  wyjaśnia Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, inicjator i lider przedsięwzięcia. Jej wniosek złożony w ubiegłym roku został przyjęty. Koszt projektu „In service ++” to ponad 7 mln zł, z czego 75 proc. (ok. 5,5 mln zł) to dofinansowanie unijne.

Do szkoleń dołączono funkcjonariuszy SPKP, czyli Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji czterech komend wojewódzkich – ze Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa i Opola.

SPKP odpowiada za zwalczanie terroryzmu i zatrzymywanie szczególnie groźnych przestępców. Wraz z centralnym pododdziałem BOA stanowią główne siły kontrterrorystyczne w Polsce. W przeszłości zdarzało się je wykorzystywać do zabezpieczania protestów.

Czytaj więcej

Uciekają z policji. Funkcjonariuszy brakuje w elitarnych oddziałach


W ramach szkolenia funkcjonariusze mają zaplanowane intensywne treningi praktyczne: strzeleckie, taktyczno-medyczne, które pozwolą przećwiczyć umiejętności i procedury w sytuacji różnych zagrożeń, w tym w zakresie pomocy ludziom dotkniętym działaniami terrorystycznymi.

Sześć szkoleń „ponadregionalnych” w zróżnicowanym terenie ma podnieść kluczowe umiejętności. 18 kolejnych, już w regionach, ma być dobranych indywidualnie w oparciu o potrzeby w danym garnizonie. W planie jest też szkolenie „poligon dla kraju” – dla przedstawicieli wszystkich SPKP.

Szkoleniowcami będą m.in. partnerzy z Czech, Słowacji i Hiszpanii, gdzie doszło do aktów terroru

„Celem będzie usprawnienie działań ratunkowych służby kontrterrorystycznej, podmiotów cywilnych oraz pozostałych służb mundurowych w sytuacjach kryzysowych na terenie infrastruktury krytycznej oraz celów miękkich” – wskazują liderzy projektu. – Chodzi o przepracowanie praktycznych rozwiązań taktycznych w sytuacjach kryzysowych – mówi nam jeden z funkcjonariuszy.

Co istotne, w ramach projektu każdy SPKP będzie miał swój budżet na szkolenia i zakup sprzętu. Np. dolnośląska policja w tym miesiącu uruchomiła pierwsze procedury zakupu uzbrojenia. A także udostępnienia „kompleksu obiektów taktyczno-szkoleniowych min. typu Shoot House/Killing House” na specjalistyczne szkolenia strzeleckie.

Szkolenie jest adresowane do polskich kontrterrorystów, a partnerzy z Czech, Słowacji i Hiszpanii będą je prowadzić.  Policjanci z Hiszpanii wiedzą z praktyki, jak reagować na zamachy bombowe, Czesi mieli u siebie snajpera  studenta, który otworzył ogień na uniwersytecie w Pradze i zabił kilkanaście osób, a Słowacy mieli strzelca, który dokonał zamachu na premiera Ficę. Każdy z tych krajów ma doświadczenia w zwalczaniu aktów terroru. Mają z czego nas szkolić – mówi Tomasz Safjański, były wiceszef Biura Wywiadu Kryminalnego KGP, profesor Akademii WSB.

Ćwiczenia mają pozwolić na zgranie się zespołów z różnych części kraju

Czy za wyborem policjantów SPKP z komend przy granicy zachodniej (Wrocław, Opole, Szczecin) oraz wschodniej (Białystok i Rzeszów) kryje się coś więcej niż doskonalenie umiejętności? Te jednostki obecnie najbardziej wymagają podniesienia profesjonalizacji. Pododdział z Wrocławia w sposób oczywisty, po tym jak stracił dużą część składu – uważa prof. Safjański.

Czytaj więcej

Antyterroryści wystawieni na odstrzał. Czy elitarna jednostka policji została zdekonspirowana?

Trzech wrocławskich kontrterrorystów, w tym ich legendarny szef, niedawno dostało zarzuty (mieli prywatnie używać służbowych aut), innych odesłano do komisariatów, bo wiedzieli o tym i milczeli.

Rekrutacja trwa nieustannie, wakaty są uzupełniane – słyszymy we wrocławskiej komendzie.

Wspólne szkolenia różnych pododdziałów będą miały także inny walor – pokażą ujednolicone wzorce działania. Ponieważ dziś jest centrala BOA i pododdziały terenowe w komendach wojewódzkich, ale nie ma jednego wzorca bojowego. – Jeżeli mielibyśmy poważny problem, jak chociażby Czesi ze snajperem, i w jedno miejsce zjechaliby kontrterroryści z różnych komend, to mogłoby się okazać, że nie są zgrani, działają według innych wzorców i nawet mają inne wyposażenie. U nas nie ma nawet jednego standardu szkolenia – podkreśla Tomasz Safjański i dodaje, że wspólne ćwiczenia pozwolą zgrać się ludziom z różnych pododdziałów.

Projekt o nazwie „In service ++” ma być odpowiedzią na nowe zagrożenia, przed jakimi stoją obecnie polskie służby – w tym wojnę hybrydową ze strony Rosji i Białorusi i rosnące zagrożenie terroryzmem, które jest bardziej realne niż kiedykolwiek. Polskich antyterrorystów z pięciu komend w kraju będą szkolić ludzie ze służb Czech, Słowacji i Hiszpanii – krajów, które już doświadczyły aktów terroru.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Policja
Były komendant główny policji w rękach CBA
Policja
Jak o 6 rano zatrzymano emerytkę, która groziła Owsiakowi? Kulisy akcji policji
Policja
W Polsce przybywa ataków na policjantów. Służby chcą interwencji europarlamentu
Policja
"Obiekt oznaczony cyrylicą" spadł pod Olsztynem. To prawdopodobnie balon meteorologiczny aż z Królewca
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Policja
MSWiA ma pomysł, jak przyciągnąć uczniów do klas mundurowych