Aktualizacja: 27.01.2025 09:03 Publikacja: 04.12.2022 07:00
Foto: Adobe Stock
- Zakładamy, że projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w najbliższych miesiącach zostanie przyjęty przez rząd, aby większość przepisów w nim zawartych mogła wejść w życie w 1 czerwca 2023 roku- zadeklarował podczas sobotniej konferencji pt. „Zmiany w prawie pogrzebowym” Wojciech Labuda, pełnomocnik, pełnomocnik premiera ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci, odpowiedzialny za przygotowanie projektu.
Ma on na celu w sposób kompleksowy uregulować sferę tzw. prawa pośmiertnego, w tym kwestie dotyczące stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów, chowania zmarłych, prawa do grobu, funkcjonowania cmentarzy i tzw. branży firm pogrzebowych.
Ogromne zamieszanie w środowisku prokuratorów wywołało pismo prokuratora krajowego dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Wynikało z niego, że pensje w nowej wysokości powinny być naliczane w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu budżetu, a nie od stycznia.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Trzy osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w związku z oszustwami, do jakich doszło w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Skarb Państwa stracił ponad 3,1 mln złotych.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
System Compliance wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego monitorowanie zmian regulacyjnych, analizę ryzyk związanych z działalnością firmy oraz wprowadzanie mechanizmów kontrolnych i audytowych.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Coraz więcej Polaków wydłuża okres aktywności zawodowej. Robią to głównie ze względów finansowych, ale niektórzy także z chęci samorealizacji i utrzymania roli społecznej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Jak skutecznie wybrać w tytule przelewu korzystniejszy podatek? • Podatek od zwrotu pracowniczych wydatków na taksówkę. Minister finansów stanowczo • Zamiana dyscyplinarki na zwolnienie za porozumieniem. Odszkodowanie bez zwolnienia z PIT? • Znamy już wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców w 2025 r. • W jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych? • Ze złożeniem ZUS IWA za 2024 rok trzeba się pośpieszyć. Kogo dotyczy ten obowiązek? • Dofinansowanie do 300 tys. zł dla przedsiębiorców. ZUS ogłasza nabór wniosków • Ważne terminy na ten tydzień
Liczne ulgi w składkach oraz opłacanie ZUS od najniższej podstawy przynoszą doraźne oszczędności, ale w przyszłości zrodzą poważne konsekwencje.
Są wreszcie oficjalne dane PFR, które pokazują, że wartość aktywów zgromadzonych w PPK przekroczyła na koniec zeszłego roku 30 mld zł. I choć eksperci nie spodziewają się wzrostu skokowego, to PPK będą dalej systematycznie rosnąć.
Przybywa wniosków o dodatkowe pieniądze dla emerytów z tytułu renty po zmarłym małżonku, czyli rentę wdowią. Seniorzy zgłaszają także wiele pytań o to świadczenie. ZUS i KRUS przygotowały odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas