Zgodnie z art. 123 ust. 1 prawa o prokuraturze podstawę ustalenia wynagrodzenia prokuratora w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W ubiegłym roku, zgodnie z komunikatem GUS dotyczącym przeciętnej pensji w II kwartale 2023 r., było to 7005,76 zł.
Wysokość pensji ustala się, mnożąc kwotę przez odpowiedni mnożnik, określony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jego wysokość zależy od szczebla, na jakim pracuje dany prokurator, doświadczenia etc. Rozporządzenie przewiduje aż 11 różnych wartości: od 2,05 (najniższy mnożnik w prokuraturze rejonowej) po 4,13 (dla prokuratorów Prokuratury Krajowej).
W tym roku, zgodnie z komunikatem prezesa GUS, podstawa wynagrodzenia prokuratora powinna wynieść 8038,41 zł. I w oparciu o nią powinny być ustalone tegoroczne wynagrodzenia.
Czytaj więcej
Wynagrodzenia sędziów i prokuratorów od lat są na tym samym poziomie. Funkcjonuje bowiem ustawowo gwarantowany mechanizm powiązania ich pensji. Ale to może się zmienić. Najnowsze propozycje ministra finansów mogą wprowadzić zmiany dla prokuratorów.
Podwyżki dla prokuratorów w ciągu trzech miesięcy
Jednak 10 stycznia prokurator Dariusz Korneluk skierował pismo do szefów jednostek (którzy zawiadują budżetami poszczególnych prokuratur), w którym przypomina „o konieczności uwzględniania przy podwyższaniu wynagrodzeń” treści art. 8 ust. 1 ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej strefie budżetowej. A ten stanowi, że podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.