Dostęp do informacji publicznej: TK odłożył decyzję ws. wniosku Manowskiej

Bezterminowo Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył rozprawę ws. konstytucyjności kilku przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wniosek w tej sprawie złożyła w TK Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska. Wyrok może wpłynąć m.in. na proces fundacji o. Tadeusza Rydzyka.

Publikacja: 15.12.2021 11:58

Dostęp do informacji publicznej:  TK odłożył decyzję ws. wniosku Manowskiej

Foto: PAP, Radek Pietruszka

dgk

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wniosła o stwierdzenie niekonstytucyjności najważniejszych definicji obowiązującej od 20 lat ustawy o dostępie do informacji publicznej.  Jej zdaniem, definicje takie  jak „władza publiczna", „osoby pełniące funkcje publiczne" czy „związek z pełnieniem funkcji publicznej" w nieuprawniony sposób poszerzają rozumienie podmiotów obowiązanych do udostępniania informacji publicznej, co ma być sprzeczne z konstytucyjną zasadą określoności prawa. A obowiązek udostępniania przez władze informacji „o osobie pełniącej funkcję publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji" ma wkraczać w sferę prywatności, co ma naruszać nie tylko konstytucję, ale i prawo międzynarodowe.

I Prezes SN kwestionuje także odpowiedzialność karną za nieudostępnienie informacji publicznej. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 23 ustawy, ten kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do rok.

Najpierw rozprawa w TK miała się odbyć 17 listopada, ale została przełożona na 15 grudnia. Dzisiaj rozprawa TK znów została odroczona bez podania terminu. Jak wyjaśniono - z powodu konieczności udziału przedstawicieli Sejmu w głosowaniach. Sejm w stanowisku dla TK poparł wniosek Manowskiej.

Czytaj więcej

Apel do I Prezes SN o wycofanie z TK wniosku ws. dostępu do informacji publicznej

Przypomnijmy, że Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk posłużyła się wnioskiem Małgorzaty Manowskiej do TK, by  odroczyć swój proces karny o nieudostępnienie informacji publicznej o swoich wydatkach. Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, organizacja działającą na rzecz jawności w sferze publicznej.

Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury