Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Szwajcaria przekaże Ukrainie ponad 1,3 mln dolarów na rozminowanie
Szwajcaria przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy humanitarnej o wartości 1,2 mln franków szwajcarskich (równowartość ponad 1,3 mln dolarów), przeznaczony na rozminowywanie odzyskanych terytoriów - poinformowano na stronie Szwajcarskiej Rady Związkowej. W oświadczeniu poinformowano o przekazaniu przez Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu maszyny do rozminowywania ukraińskiej Państwowej Służbie Ratowniczej. Maszyna ma pomóc w oczyszczeniu dużych obszarów z min i pocisków. „Maszyna to zdalnie sterowany pojazd gąsienicowy wielkości małego buldożera” - czytamy w komunikacie. Oprócz maszyny Szwajcaria zapewni Ukrainie ciężarówkę, przyczepę i komplet części zamiennych na trzy lata. Szwajcarscy eksperci będą też szkolić swoich ukraińskich kolegów.
Komisarz UE: Wojna główną przeszkodą w przygotowaniach Ukrainy do członkostwa w UE
- Największą przeszkodą jest wojna, sama wojna - powiedział Olivér Várhelyi, europejski Komisarz ds. Rozszerzenia, tłumacząc drogę Ukrainy do Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że na wojnie giną ludzie, jest to też „atak na gospodarkę i infrastrukturę, atak na samo istnienie kraju”. - Kiedy więc ta wojna się skończy, to oczywiście wszystkie procesy przygotowań do członkostwa zostaną przyspieszone - zapewnił węgierski komisarz.
Szef mołdawskiego parlamentu oskarżył Rosję o próby utrudniania integracji europejskiej
Igor Grosu, przewodniczący Parlamentu Republiki Mołdawii i szef Partii Akcji i Solidarności ocenił, że Rosja „ze wszystkich sił” stara się zahamować proces integracji europejskiej jego kraju. Oskarżył też Moskwę o „stworzenie zamrożonego konfliktu w Nadniestrzu”. Skomentował też doniesienia o możliwym zmniejszeniu liczby rosyjskich dyplomatów. - Poczekajmy na oceny, które przedstawi MSZ. Kiedy przyjdą (dyplomaci MSZ - red.) z uzasadnieniem, wtedy omówimy konkretną propozycję - powiedział.
Reznikow rozmawiał z ministrem obrony Turcji. Podziękował za wsparcie
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał z ministrem obrony narodowej Turcji Yaşarem Gülerem i podziękował mu za pomoc humanitarną i wsparcie w realizacji umowy zbożowej. We wpisie na Twitterze zaznaczył, że Kijów oczekuje dalszego rozwoju partnerstwa strategicznego z Ankarą i zacieśnienia współpracy w celu przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
Zakaz imprez masowych w obwodzie kurskim
Władze obwodu kurskiego, w celu „wzmocnienia ochrony porządku publicznego i zapewnienia bezpieczeństwa”, zakazały organizacji masowych imprez masowych. Zarządzenie gubernatora obwodu kurskiego zostało opublikowane na stronie internetowej władz obwodu. W dokumencie zaznaczono, że zakaz nie dotyczy imprez poświęconych świętom państwowym oraz wydarzeń, organizowanych przez władze, związanych z wojskiem i rocznicami historycznymi.
W Szwecji zmieniono nazwę przystanku przy ambasadzie rosyjskiej
Szwedzki nadawca SVT poinformował, że władze Sztokholmu zmieniły nazwę przystanku autobusowego w pobliżu ambasady rosyjskiej w stolicy kraju, nazywając go „Placem Wolnej Ukrainy”. Ambasada skrytykowała tę decyzję, przekonując, że „Ukraina naprawdę powinna uwolnić się od neonazizmu i przestępczego reżimu wspieranego przez Szwecję”.
Już w ubiegłym roku część parku Mariebergsparken w Sztokholmie, znajdująca się obok ambasady Rosji w Szwecji, zyskała miano Placu Wolnej Ukrainy.
Gen. Skrzypczak: Rosyjska obrona jak operacja „Cytadela” przeciw Niemcom
Według Waldemara Skrzypczaka Ukraińcy dotąd nie przełamali rosyjskich pozycji obronnych.
Czytaj więcej
Jeśli Ukraińcy nie uderzą w okolicy Bachmutu i nie okrążą tam rosyjskich wojsk, to „za dwa tygodnie nie będzie już w ogóle o czym rozmawiać i będzie po kontrofensywie” - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Jest rezolucja PACE ws. startu Rosjan na igrzyskach
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) przyjęło rezolucję zalecającą Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu niedopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku, nawet pod neutralną flagą. „Taki zakaz może jedynie wzmocnić i promować wartościowe cele pokoju i równości ucieleśnione przez Ruch Olimpijski i ogólnie sport. Nie osłabia to ani nie podważa niezależności i wartości sportu” – czytamy w dokumencie PACE.
Zgromadzenie podkreśliło, że wykluczając sportowców z państw agresorów, MKOl zademonstruje swoje przywiązanie do wartości igrzysk olimpijskich, będzie promować poszukiwanie pokojowych sposobów rozwiązywania konfliktów i wyśle jasny sygnał rządom Rosji i Białorusi, że ich działania mają konsekwencje i że społeczność międzynarodowa solidaryzuje się z Ukrainą.
Zełenski odwiedził targi książki w Kijowie
W Kijowie ruszyły targi „Książkowy Arsenał 2023”. W otwarciu uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski wraz z żoną Ołeną. „Razem odwiedziliśmy dziś Książkowy Arsenał. Pierwszy dzień największego wydarzenia książkowego w kraju – kraju, w którym obecnie toczy się brutalna wojna” - napisał na Telegramie. Zwrócił uwagę, że na targi przybyły tysiące ludzi, aby wesprzeć wydawców i autorów, a więc ich kulturę i tożsamość. „Walczymy za ten kraj: kraj, w którego arsenale książka jest bronią i jednocześnie największą wartością. Takiego kraju nikt nie pokona” - podkreślił Zełenski.
Zełenski odwołał ukraińskiego ambasadora na Białorusi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Ihora Kyzyma ze stanowiska ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy na Białorusi. Przyczyna dymisji nie jest na razie znana. Kyzym był ambasadorem w Mińsku od 2017 roku.
Emilewicz: Polska gotowa do odegrania kluczowej roli w odbudowie Ukrainy
Wiceminister Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej razem z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem uczestniczyła w Londynie w dwudniowej konferencji ws. odbudowy Ukrainy. - Ukraina, stojąc przed zniszczeniami wojennymi, potrzebuje wsparcia w procesie odbudowy, a Polska może odegrać kluczową rolę jako partner w dziedzinie transportu, logistyki i IT – powiedziała w wypowiedzi, opublikowanej w komunikacie prasowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
- Polska oferuje zaplecze potrzebne do odbudowy, ubezpieczenia handlowe oraz kredyty dla firm. Wierzymy, że nasza współpraca bilateralna przyczyni się do ożywienia gospodarczego i rozwoju biznesu na Ukrainie. Konferencja ws odbudowy Ukrainy stanowiła doskonałą okazję do omówienia tych możliwości i podkreślenia naszego zaangażowania w ten proces – dodała wiceminister.
Ławrow rozmawiał z szefem MSZ Kataru
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdel Rahman Al Thani „potwierdzili zamiar zintensyfikowania dialogu politycznego” - podało w oświadczeniu rosyjskie MSZ, po rozmowie szefów dyplomacji. „Podczas rozmowy szczegółowo omówiono aktualne kwestie dalszego zacieśniania wielopłaszczyznowych więzi rosyjsko-katarskich. Jednocześnie potwierdzono wzajemną wolę zintensyfikowania dialogu politycznego i budowania kontaktów między odpowiednimi resortami gospodarczymi i inwestycyjnymi" - czytamy w komunikacie, w którym podkreślono, że strony „dostrzegły znaczenie utrzymania stabilnego pozytywnego trendu w handlu dwustronnym”.
Rosja zapewnia, że nadal można się dostać na Krym
Punkt kontrolny w okolicy Armiańska działa normalnie, normalny ruch samochodów jest utrzymany, nie ma korków i zatorów po obu stronach przejścia - twierdzi propagandowa agencja RIA Nowosti. Wcześniej Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu, oraz rosyjski gubernator obwodu chersońskiego Władimir Saldo poinformowali, że w czwartkową noc ukraińskie wojsko zaatakowało most Czonharski na granicy obu regionów. Do ataku w okolicach miejscowości Czonhar miała zostać użyta brytyjska rakieta Storm Shadow.
Most miał zostać uszkodzony, a ruch samochodowy przekierowany na „trasy alternatywne”. Jak przekazał kolaboracyjny urzędnik, w ataku nikt nie ucierpiał. Saldo pokazał na Telegramie zdjęcia zniszczeń na moście Czonharskim.
Kto wysadził Nord Stream? Są nowe ustalenia
Szwecja może utajnić część materiałów śledztwa w sprawie wysadzenia rosyjskich gazociągów Nord Stream na dnie Bałtyku. Niemieccy dziennikarze ustalili, że prawdopodobnie były dwie grupy wykonawców wysadzenia gazociągów.
Czytaj więcej
Szwecja może utajnić część materiałów śledztwa w sprawie wysadzenia rosyjskich gazociągów Nord Stream na dnie Bałtyku. Niemieccy dziennikarze ustalili, że prawdopodobnie były dwie grupy wykonawców wysadzenia gazociągów.
Ogłoszono pierwsze otwarte przetargi na odbudowę zniszczonych bloków w m.in. Buczy
Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury ogłosiła w systemie zamówień publicznych pierwsze przetargi na renowację obiektów infrastruktury mieszkaniowej w Buczu, Makarowie, Wyszogrodzie oraz budynku administracyjnego w Borodiance. Według szefa agencji, Musfaty Najema, wszystkie budynki mieszkalne zostały uszkodzone z powodu ostrzału lub przez pożary. Kapitalnego remontu potrzebują nie tylko same budynki, ale także okoliczne sieci wodociągowe, elektryczne i ciepłownicze.
Współpracownik Putina komentuje politykę Polski
Według doradcy Władimira Putina, demontaż sowieckich pomników w Polsce to niszczenie „pamięci historycznej”.
Czytaj więcej
Władimir Miedinski, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, krytycznie odniósł się do demontażu sowieckich pomników w Polsce.
W Odessie nie ma ognisk infekcji
Do czwartku w Odessie nie odnotowano masowych ognisk chorób zakaźnych - poinformował Ołeh Kiper, szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. „Wszystkie przypadki mieszczą się we wskaźnikach sezonowych. Mimo stopniowej poprawy stanu wód w akwenach Morza Czarnego, ich stan wciąż jest daleki od normy” - zaznaczył.
Według ekspertów, z powodu wysadzenia przez Rosjan elektrowni wodnej Kachowka, w Zatoce Odeskiej co najmniej przez rok nie będzie można bezpiecznie pływać, ani łowić ryb.
Na Łotwie zakazano prowadzenia kampanii wyborczej w języku rosyjskim
W trzecim czytaniu łotewski Sejm przyjął ustawę o zasadach agitacji wyborczej, która ustanawia nowe zasady dotyczące języka, w jakim prowadzona może być kampania wyborcza. Nowe przepisy regulują, że w okresie kampanii wyborczej opłacone przez partie materiały w programach radiowych i telewizyjnych, mediach elektronicznych czy gazetach i czasopismach, ale również i w internecie, mogą być publikowane wyłącznie w języku państwowym. Oprócz języka łotewskiego może więc być to język łatgalski (etnolekt należący do wschodniego zespołu języków bałtyckich) oraz język liwski (który w praktyce jest językiem wymarłym).
MAEA: Na terenie okupowanej elektrowni w Zaporożu znajdowały się miny
Podczas wizyty dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaela Grossiego tydzień temu w elektrowni jądrowej Zaporoże nie wykryto żadnych min, jednak MAEA jest świadoma, że wcześniej teren elektrowni był zaminowany - głosi komunikat prasowy, opublikowany na stronie agencji.
„MAEA jest świadoma doniesień o minach położonych w pobliżu zbiornika chłodzącego. Podczas wizyty dyrektora generalnego (15 czerwca. – red.) w elektrowni, w tym w pobliżu zbiornika chłodzącego, nie wykryto min. MAEA jest jednak świadoma przypadków podkładania min wokół terenu stacji, o których agencja wcześniej informowała, jak również w niektórych miejscach wewnątrz – które, jak wyjaśniają pracownicy ochrony stacji, miały służyć celom obronnym” - czytamy w oświadczeniu.
Rośnie liczba poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu w Kijowie
Trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych - to najnowszy bilans eksplozji gazu w 16-piętrowym budynku w rejonie dniprowskim w Kijowie. Do eksplozji doszło ok. 4 rano.
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rozmowa Dmytro Kułeby z Jensem Stoltenbergiem dotyczyła tego jak "uczynić szczyt NATO w Wilnie sukcesem". "Ukraina jest zasobem dla NATO, uczynimy je silniejszym" - napisał Kułeba.
Estonia przekaże kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie
Ministerstwo Obrony Estonii informuje, że w skład pakietu wejdzie szpital wojskowy (we współpracy z Islandią), sprzęt medyczny, sprzęt do rozminowania i sprzęt do zwalczania dronów.
Na Białorusi rozbił się rosyjski śmigłowiec Mi-24
Agencja Interfax informuje, że członkowie załogi śmigłowca są ranni. Białoruski resort obrony zapewnia, że na ziemi, w wyniku katastrofy śmigłowca, nikt nie ucierpiał.
Chersoń ostrzelany przez Rosjan
W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne. Ranni to 86-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna - poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Ukraińska dyplomatka jest niemal pewna, że Rosja 17 lipca odstąpi od tzw. porozumienia zbożowego
Tzw. porozumienie zbożowe otworzyło dla ukraińskiego zboża i żywności szlak przez Morze Czarne. Początkowo umowę zawarto na sześć miesięcy, ale potem Rosjanie zgadzali się na jej przedłużanie, mimo że zgłaszali obiekcje co do realizacji "rosyjskiej" części umowy - a więc zapisów mówiących o ułatwieniu transportu rosyjskiej żywności i nawozów drogą morską.
Czytaj więcej
Tzw. porozumienie zbożowe, zawarte przez ONZ, Turcję, Rosję i Ukrainę 22 lipca 2022 roku, wygaśnie 17 lipca po tym jak Rosja go nie przedłuży - uważa Ołha Trofimcewa, ukraińska dyplomatka, cytowana przez agencję Reutera. Jej zdaniem Rosja odstąpi od porozumienia na 99,9 proc.
Evan Gershkovich pozostanie w areszcie
Sąd miejski w Moskwie podtrzymał decyzję o przedłużeniu aresztu dziennikarza "The Wall Street Journal", oskarżonego o szpiegostwo, do 30 sierpnia. Tym samym sąd odrzucił apelację złożoną przez obrońców dziennikarza z USA.
Dramatyczna sytuacja w elektrowni atomowej w Zaporożu
W największej siłowni jądrowej Europy rosyjskie wojska rozmieściły miny, w środku elektrowni oraz na terytorium obiektu.
Czytaj więcej
W największej siłowni jądrowej Europy rosyjskie wojska rozmieściły miny, w środku elektrowni oraz na terytorium obiektu. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej "śledzi tę sprawę z wielką uwagą".
Szojgu do Putina o tworzeniu rezerwowej armii
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział Władimirowi Putinowi, że podczas swej ofensywy wojska Ukrainy poniosły ciężkie straty w ludziach i sprzęcie.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podał prezydentowi Władimirowi Putinowi informacje dotyczące tworzenia rezerwowej armii rosyjskiej oraz szacunki dotyczące możliwości Sił Zbrojnych Ukrainy i wpływu zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa na przebieg konfliktu.
Nowa amerykańska fabryka powstanie pod Lwowem
Koncern Philip Morris International zainwestuje ponad 30 mln dolarów i nie chce czekać na koniec wojny.
Czytaj więcej
Amerykański koncern tytoniowy Philip Morris International zainwestuje ponad 30 mln dolarów w nowy zakład produkcyjny w Ukrainie. Przygotowania do inwestycji ruszą już w lipcu.
Władimir Putin mówi, że Zachód chce walczyć z Rosją "do ostatniego Ukraińca"
Władimir Putin podkreślił, że możliwości mobilizacyjne Ukrainy "nie są nieograniczone" jeśli chodzi o liczbę osób, które można powołać pod broń.
Czytaj więcej
Rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy nie zostały jeszcze wyczerpane, więc rosyjscy dowódcy muszą brać to pod uwagę prowadząc działania bojowe - oświadczył prezydent Rosji, Władimir Putin, na forum Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Wołodymyr Zełenski twierdzi, że Rosjanie planują atak terrorystyczny na Zaporoską Elektrownię Jądrową
"Nie może być ataków terrorystycznych na elektrownie atomowe, nigdzie. Tym razem nie może być jak w Kachowce: świat musi zostać ostrzeżony, dzięki czemu świat może i musi działać" - zaapelował Zełenski.
Czytaj więcej
Ukraiński wywiad miał otrzymać informacje, że Rosja rozważa scenariusz przeprowadzenia aktu terroru wobec Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Premier Ukrainy, Denys Szmyhal rozmawiał z Antonym Blinkenem o współpracy przy odbudowie Ukrainy
Shmyhal spotkał się z szefem dyplomacji USA na marginesie konferencji w Londynie poświęconej pozyskiwaniu środków na odbudowę Ukrainy.
Kontrakt na transport rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa w 2024 roku
Władze w Kijowie zapowiadają, że jej nie przedłużą. Gazprom utraci jedyny działający jeszcze szlak dostaw do Europy Zachodniej.
Czytaj więcej
Umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę kończy się w 2024 r. Władze w Kijowie zapowiadają, że jej nie przedłużą. Gazprom utraci jedyny działający jeszcze szlak dostaw do Europy Zachodniej.
Szojgu oświadczył, że kontrofensywa Ukrainy zwolniła
Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji oświadczył, że przez ostatnich 16 dni ukraińska armia prowadziła ofensywę w strefie specjalnej operacji wojskowej, ale ostatnio tempo ofensywy jest wolniejsze. Szojgu mówił o tym na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji.
Rosja komentuje możliwość zaproszenia Macrona na szczyt BRICS
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja przekazała swoje stanowisko RPA w sprawie ewentualnego zaproszenia prezydenta Francji na szczyt BRICS.
Czytaj więcej
Obecność prezydenta Francji Emmanuela Macrona na szczycie BRICS byłaby niestosowna - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.
Szef władz obwodu ługańskiego: Wyzwoliliśmy 14 miejscowości
Artem Łysogor, szef władz obwodu ługańskiego poinformował, że odkąd Rosjanie zajęli niemal całe terytorium obwodu ługańskiego, ukraińska armia wyzwoliła 14 miejscowości położonych na terenie obwodu. Jak dodał powierzchnia obwodu liczy 26,7 tys. km2 z czego wyzwolono od 1,4 do 1,9 tys. km2. Powierzchnia wyzwolonych terenów jest większa niż ostatnio podawano.
MSZ Rosji: Kontakty z USA są "czysto sytuacyjne"
Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji stwierdził, że Moskwa i Waszyngton "okresowo wymieniają sygnały na temat dialogu ws. kontroli zbrojeń", ale większość kontaktów między obydwoma państwami ma charakter "czysto sytuacyjny". - Dziś dotyczy szczegółów działania placówek dyplomatycznych - naszych w USA i amerykańskich w Rosji - stwierdził Riabkow.
Kanclerz Niemiec sceptycznie o szybkim wejściu Ukrainy do NATO
- Naszym celem jest... utrzymanie zrównoważonego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym dostarczenia jej nowoczesnych, zachodnich systemów uzbrojenia i wzmocnienie odporności ukraińskiej gospodarki w czasie, gdy broni się ona przed rosyjską agresją - podkreślił niemiecki kanclerz Olaf Scholz przemawiając na forum Bundestagu.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, występując w czwartek na forum niemieckiego parlamentu, opowiedział się za długoterminowymi gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale sceptycznie wypowiedział się w sprawie szybkiej akcesji Ukrainy do NATO.
Ukraiński wywiad przyznaje, że Ukraińcy uderzyli w most łączący obwód chersoński z Krymem
Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Wojskowego w resorcie obrony Ukrainy przyznał, w kontekście uderzenia w most Czonharski, że "praca trwa i będzie trwała". - To planowane prace sił bezpieczeństwa i sił obronnych Ukrainy, ruchu oporu oraz lokalnych mieszkańców, którzy czekają na powrót ukraińskiej, legalnej władzy na te teren - stwierdził.
Rosjanie podają, że rośnie liczba ofiar powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze
Na okupowanych przez Rosjan terenach na wschodnim brzegu Dniepru, w wyniku powodzi wywołanej zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce, zginąć miało 46 osób - informują władze okupacyjne. Wcześniej informowano o 41 ofiarach.
Ukraiński mer okupowanego Melitopola informuje o eksplozji w rejonie melitopolskim
Do eksplozji doszło w okupowanej Jakimiwce.
Rosyjska FSB informuje o rozbiciu grupy sabotażowej w okupowanym Melitopolu
Rozbita grupa przygotowywała sabotaż torów kolejowych i zamachy na przedstawicieli lokalnych władz - informuje FSB. Sabotażyści mieli planować ataki na całym terenie okupowanego obwodu zaporoskiego.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 12,873 mln osób
21 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 29,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,022 mln osób.
Ukraińskie dowództwo o działaniach obronnych
Sztab Generalny Ukrainy podał, że ukraińskie siły kontynuują operację ofensywną na trzech kierunkach - w rejonie Melitopola, Berdiańsk i Łymanu. Według tego źródła, na kierunku Riwnopil-Staromajorśke Ukraińcy odnieśli "częściowy sukces", a wojska rosyjskie ponoszą "wielkie straty".
Ihnat o rosyjskim ataku: Nie tak intensywny
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat ocenił, że skala nocnego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę nie była tak wielka jak poprzednio. Rzecznik wspomniał, że Rosjanie użyli dronów Shahed oraz odpalili pociski z jednostek z Morza Azowskiego, prawdopodobnie także z myśliwca MiG-31.
Dodatkowe środki na wsparcie ukraińskich uchodźców w Czechach
Stany Zjednoczone przeznaczą 8,2 mln dolarów na wsparcie uchodźców z Ukrainy i pomagającym uchodźcom organizacji w Czechach - podało Radio Praga.
Obwód chersoński ostrzelany 79 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na terenie obwodu spadło 400 pocisków. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby.
W nocy obwód odeski zaatakowały drony-kamikadze
Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej poinformował, że nad obwodem zestrzelono trzy drony Shahed-136. Jeden dron uderzył w magazyn.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 222 650 żołnierzy, 4 013 czołgów, 7 783 pojazdy opancerzone, 3 941 zestawów artyleryjskich, 617 wyrzutni rakiet, 376 zestawów przeciwlotniczych, 314 samoloty, 307 śmigłowców, 3 438 bezzałogowe statki powietrzne, 1 214 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 678 pojazdów (w tym cystern) i 539 jednostek sprzętu specjalnego.
Most między okupowanym obwodem chersońskim i Krymem uszkodzony przez ukraiński ostrzał
Informację taką przekazują zarówno władze okupacyjne obwodu chersońskiego, jak i okupacyjne władze Krymu.
Czytaj więcej
Mosty (kolejowy i drogowy) na administracyjnej granicy pomiędzy okupowaną częścią obwodu chersońskiego a nielegalnie anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymem, w pobliżu wsi Czonhar, zostały uszkodzone w wyniku ataku rakietowego ukraińskiej armii - informują władze okupacyjne.
W nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy na rejon krzyworoski
O ataku informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać 10 budynków mieszkalnych, budynki gospodarcze, garaże i samochodu. Uszkodzono gazociąg, wodociąg i linie wysokiego napięcia. Rosyjska artyleria ostrzelała w nocy Nikopol.
Kijów: Dwie ofiary eksplozji gazu w wielopiętrowym budynku
O ofiarach eksplozji gazu w 16-piętrowym budynku poinformował mer Kijowa, Witalij Kliczko.
W nocy w okupowanym Berdiańsku rozległa się eksplozja
Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan Mariupola twierdzi, że eksplozja była następstwem ukraińskiego ostrzału rosyjskiej bazy wojskowej w mieście.
Rosja ukrywa swoje straty na froncie
Ministerstwo Obrony w Moskwie tylko raz, we wrześniu ubiegłego roku, poinformowało, że na froncie zginęło 5937 żołnierzy. Nikt mu nie uwierzył, a od tego czasu rosyjski resort nie podaje takich informacji.
Czytaj więcej
Kreml za wszelką cenę chce zataić przed własnym społeczeństwem spustoszenia w szeregach armii.
Są nowe ustalenia polskiego śledztwa ws. wysadzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2
„Stwierdzenie zawarte w publikacji »The Wall Street Journal« jakoby »Polska stanowiła hub logistyczny dla operacji wysadzenia Nord Stream« jest całkowicie nieprawdziwe i nie znajduje oparcia w materiale dowodowym śledztwa” – odpowiada „Rzeczpospolitej” Prokuratura Krajowa.
Czytaj więcej
Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – to najnowsze ustalenia polskiego śledztwa dotyczącego wysadzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 44 rosyjskie ataki powietrzne w ciągu doby
Ukraiński Sztab Generalny podaje, że minionej nocy Rosjanie przeprowadzili kolejny atak powietrzny z użyciem dronów-kamikadze na Ukrainę. W ciągu ostatniej doby Rosja miała przeprowadzić 44 uderzenia z powietrza na Ukrainę, w tym z użyciem sześciu dronów-kamikadze Shahed (wszystkie miały zostać strącone przed uderzeniem w cele). Ponadto rosyjska artyleria i wojska rakietowe 47 razy ostrzelały cele na Ukrainie.
Kontrofensywa Ukrainy: Ukraina naciera na południu, Rosjanie atakują na wschodzie
Najnowsze informacje wskazują na rosyjskie działania ofensywne w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Łymanu w obwodzie donieckim, a także rosnącą presję na ukraińską armię w rejonie Kupiańska.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że Ukraińcy nadal prowadzą natarcie na południu kraju. Jednocześnie wskazał na Kupiańsk w obwodzie charkowskim jako miejsce gdzie Rosjanie mogą "coś planować".
Resort obrony Rosji podpisał kontrakty z kolejnymi formacjami ochotniczymi walczącymi na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że ponad 20 formacji ochotniczych, biorących udział w wojnie na Ukrainie, podpisało z nim kontrakty. Na początku czerwca minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu podjął decyzję, że wszystkie formacje ochotnicze biorące udział w wojnie na Ukrainie muszą podpisać kontrakty z resortem obrony Rosji do 1 lipca.
Zełenski o sytuacji na froncie: Na południu nacieramy, na wschodzie się bronimy
- Zacięte bitwy. Na południu - niszczymy wroga. Na kierunku donieckim - niszczymy wroga. Na kierunku kupiańskim - cokolwiek rosyjscy terroryści tam planują, zniszczymy wroga - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Na południu nacieramy. Dziękuję wam, wojownicy. Na wschodzie, nasza obrona się wzmacnia. A ja jestem szczególnie wdzięczny, chłopcy, za każdy strącony rosyjski śmigłowiec - dodał.
W nocy Rosjanie ostrzeliwali Charków
O ostrzale informowała na swoim kanale w serwisie Telegram charkowska policja.
W nocy w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje
Stojący na czele wojskowej administracji miasta, Ołeksandr Wikuł, poinformował o ostrzale miasta z rejonu Morza Azowskiego. Wcześniej pojawiły się informacje, że strategiczne rosyjskie bombowce Tu-22M3 wystrzeliły pociski Ch-22 w stronę Ukrainy.
USA przekażą 8,2 mln dol. Czechom w związku z przyjęciem przez nich uchodźców z Ukrainy
Informacje takie przekazuje czeskie radio, powołując się na ambasadę USA w Pradze. Pieniądze trafią m.in. do organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy w Czechach.
Eksplozja gazu w bloku mieszkalnym w Kijowie
Witalij Kliczko, mer Kijowa, poinformował, że w wyniku eksplozji w 16-piętrowym budynku mieszkalnym w Kijowie, w rejonie dniprowskim, ranne zostały dwie osoby, które trafiły do szpitala. W budynku wybuchł pożar. Przyczyny eksplozji są obecnie ustalane, ale wstępnie wskazuje się na wyciek gazu. Z budynku ewakuowano 18 osób. Do eksplozji doszło ok. 4 nad ranem.
Minister obrony Wielkiej Brytanii nie zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO
Ben Wallace, w rozmowie z "The Economist" oświadczył, że nie zostanie następcą Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Wallace mówi, że USA chcą, aby Stoltenberg nadal sprawował tę funkcję.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone chcą, aby Jens Stoltenberg pozostał jeszcze przez pewien czas na stanowisku sekretarza generalnego NATO - mówi w rozmowie z "The Economist" minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, który wcześniej zgłaszał gotowość do zastąpienia Stoltenberga.
Władimir Putin spotka się w czwartek z premierem Kataru
Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, premier Kataru, przebywa od środy z wizytą w Rosji. W czwartek spotka się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. W środę al-Thani rozmawiał z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem. Rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej w dziedzinie energetyki, dostaw żywności i transportu. Premier Kataru poruszył też temat sytuacji na Ukrainie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja zgodziła się na wyznaczenie przez Niemcy nowego ambasadora w Moskwie.