Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówi, że ukraińska armia naciera na południu Ukrainy i broni się na wschodzie kraju.
Tzw. porozumienie zbożowe otworzyło dla ukraińskiego zboża i żywności szlak przez Morze Czarne. Początkowo umowę zawarto na sześć miesięcy, ale potem Rosjanie zgadzali się na jej przedłużanie, mimo że zgłaszali obiekcje co do realizacji "rosyjskiej" części umowy - a więc zapisów mówiących o ułatwieniu transportu rosyjskiej żywności i nawozów drogą morską.
Rosja nie potrzebuje już porozumienia zbożowego?
W ostatnim czasie Rosja zaczęła sygnalizować, że obecnie "nie ma podstaw", by rozmawiać o przedłużeniu porozumienia, które wygasa 17 lipca. Oznaczałoby to, że ukraińskie zboże i żywność znów nie będzie mogło być transportowane drogą morską przez Morze Czarne.
Teraz Trofimcewa tłumaczy, że Rosja na 99,9 proc. odstąpi od umowy ponieważ "nie potrzebuje już ukraińskich portów do eksportu amoniaku".
Czytaj więcej
Nawet milion dolarów łapówek miesięcznie mieli przyjmować ukraińscy urzędnicy z obwodu odeskiego, w tym z Odeskiego Obwodowego Laboratorium Fitosanitarnego, od przedstawicieli ukraińskich firm eksportujących zboże za granicę - informuje ukraińska SBU.