Aktualizacja: 19.02.2025 21:44 Publikacja: 04.06.2023 16:03
Luty 2022 r., budowa zapory przy polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Tołcze
Foto: PAP/Artur Reszko
Chudyk w rozmowie z reżimową agencją BiełTA stwierdził, że „Białoruś nadal broni swojego stanowiska w sprawie ogrodzenia w Puszczy Białowieskiej” i zapewniał, że „od samego początku budowy przez Polskę konstrukcji ochronnej w Puszczy Białowieskiej Ministerstwo Zasobów Naturalnych wykorzystywało wszelkie dostępne mechanizmy wzywania sąsiedniego państwa do wypełnienia międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej”.
- W kwietniu br. wysłaliśmy do Komitetu ds. Implementacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (konwencja Espoo - red.) stanowisko Białorusi w sprawie naruszenie przez Polskę postanowień umowy międzynarodowej - powiedział Chudyk. Przekonywał, że konwencja nakłada na sygnatariuszy „przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko budowy obiektów, które mogą mieć negatywny transgraniczny wpływ na środowisko”, a Polska, budując mur, dokonała m.in. „ekstensywnego wylesienia” obszaru granicznego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek po raz pierwszy od wybuchu wojny dojdzie do bezpośrednich rozmów USA i Rosji na poziomie szefów dyplomacji. Siergiej Ławrow i rosyjska delegacja spotykają się z Marco Rubio i amerykańską delegacją w Rijadzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnia, że Wołodymyr Zełenski będzie brał udział w rozmowach pokojowych z Rosją.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnił, że Ukraina będzie stroną rozmów pokojowych z Rosją, które inicjują Stany Zjednoczone.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Wiele wskazuje na to, że białoruski dyktator może uwolnić kolejnych więźniów politycznych w zamian za zniesienie części amerykańskich sankcji. – Amerykanie podjęli słuszną decyzję – komentuje „Rzeczpospolitej” nestor białoruskiej opozycji demokratycznej Zianon Paźniak.
Po raz pierwszy rosyjski reżim upublicznił kwotę długów darowanych innych krajom. Oficjalnie Rosja umorzyła w ciągu 25 lat niemal 30 mld dolarów długów 22 „zaprzyjaźnionym” państwom. Największym dłużnikiem jest dziś Białoruś - Łukaszenko jest winien Putinowi ponad 8 mld dol.
- Premier Donald Tusk już kilka miesięcy temu budził europejskich liderów - mówił w rozmowie z TVN24 europoseł KO Dariusz Joński przekonując, że Polska wie co robić w kwestii bezpieczeństwa.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Znanej białoruskiej działaczce demokratycznej udało się uciec z kraju. Od 2021 roku przebywała w kazamatach dyktatora. – Czuję się jak po zmartwychwstaniu – opowiada, będąc już w Wilnie.
Dwaj politycy, którzy przed kilkunastu laty zasiadali w ławach przy Wiejskiej, udali się z misją obserwacyjną na Białoruś i odbyli tournée po reżimowych mediach. – To wypada poza skalę moralnych ocen – ocenia ekspert od Białorusi.
Policyjne kontrole na polsko-niemieckiej granicy, mające wyłapywać nielegalnych migrantów, uderzają w firmy transportowe, którym rosną koszty przez tkwiące w korkach ciężarówki.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas