Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski wylicza, że Rosjanie od początku wojny wystrzelili przeciwko Ukrainie ponad 2 tysiące rakiet.
George W. Bush: Amerykanie czerpią inspirację z hartu ducha Ukraińców
"Będziemy nadal wspierać Ukraińców, którzy walczą o swoją wolność" - napisał były prezydent.
Czytaj więcej
Były prezydent USA George W. Bush przeprowadził w czwartek rano wideorozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podziękował mu za jego przywództwo, przykład i zaangażowanie na rzecz wolności.
Łukaszenko: Nie spodziewałem się, że ten konflikt tak się przeciągnie
Czytaj więcej
Rosyjski przywódca nie ma bliższych, bardziej otwartych ani bardziej przyjaznych relacji z żadnym ze światowych przywódców poza prezydentem Białorusi - stwierdził białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko w wywiadzie udzielonym Associated Press.
Bloomberg: W szóstym pakiecie sankcje wobec Kabajewej?
Taka propozycja ma się znaleźć w najnowszym pakiecie sankcji.
Czytaj więcej
Unia Europejska zaproponowała objęcie sankcjami Aliny Kabajewej, byłej gimnastyczki, która przewodniczy Narodowej Grupie Medialnej i ma być blisko związana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - pisze Bloomberg.
NATO zwiększy swoją obecność nad Bałtykiem?
- Mamy na to różne sposoby - twierdzi sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
NATO może zwiększyć swoją obecność wokół granic Morza Bałtyckiego i Szwecji, jeśli Szwecja zdecyduje się ubiegać o członkostwo w sojuszu - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Orban poinformował KE, że nie poprze szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Według mediów, premier Węgier Viktor Orban powiedział, że nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji może podważyć jedność Unii Europejskiej i wyrządzić więcej szkody Węgrom niż Rosji.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán poinformował Komisję Europejską, że nie poprze szóstego pakietu sankcji wobec Rosji „w obecnej formie”
Niemcy zwiększają pomoc humanitarną dla Ukrainy
Niemcy wesprą Ukrainę kolejnymi 130 milionami dolarów na pomoc humanitarną, ogłosił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w przekazie wideo podczas konferencji darczyńców w Warszawie.
Czytaj więcej
Niemcy wesprą Ukrainę kolejnymi 130 milionami dolarów na pomoc humanitarną, ogłosił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w przekazie wideo podczas konferencji darczyńców w Warszawie.
Ukraińcy zidentyfikowali 10 Rosjan uczestniczących w masakrze w Buczy
Informację przekazała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
Zełenski zaprosił prezydenta Niemiec do Kijowa
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił na Ukrainę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij zaprosił w czwartek kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera do Kijowa.
Putin przeprosił za słowa Ławrowa?
Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z premierem Izraela Putin przeprosił za wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji - poinformowało biuro premiera Naftalego Bennetta.
Czytaj więcej
Biuro izraelskiego premiera Naftalego Bennetta poinformowało w czwartek, że prezydent Władimir Putin przeprosił za wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji dotyczące żydowskiego pochodzenia Hitlera.
Kolejny wspólny konwój ewakuacyjny ONZ i Czerwonego Krzyża jest w drodze do Azowstalu
Ma nadzieję dotrzeć tam w piątek rano.
Czytaj więcej
Kolejny wspólny konwój ewakuacyjny ONZ i Czerwonego Krzyża jest w drodze do Mariupola, by ewakuować cywilów wciąż pozostających w zakładach metalurgicznych Azowstal.
Zginęła Ukrainka, która po śmierci syna wstąpiła do pułku "Azow"
Natalia Łuhowska, Ukrainka, która po śmierci syna na froncie wstąpiła do pułku "Azow", zginęła w hucie Azowstal w Mariupolu. Pułk potwierdził, że zginęła w wyniku nalotu.
Według rodziny, zięć kobiety również zginął podczas walk w Mariupolu 21 kwietnia.
Putin: Rosja wciąż gotowa umożliwić ewakuację cywilów z Mariupola
Rosyjski prezydent złożył taką deklarację podczas rozmowy z premierem Izraela Naftali Bennettem.
Czytaj więcej
W rozmowie z premierem Izraela Naftalim Bennettem, Władimir Putin zapewnił, że "rosyjskie wojsko pozostaje gotowe do zapewnienia bezpiecznego wyjścia ludności cywilnej z Azowstalu".
Da Silva: Putin nie powinien był najeżdżać na Ukrainę. Ale to nie tylko Putin jest winny
Biden mógł polecieć samolotem do Moskwy, żeby porozmawiać z Putinem. Takiej postawy oczekuje się od przywódcy - powiedział kandydat na prezydenta Brazylii.
Czytaj więcej
Zełenski powinien był ugiąć się przed rosyjskim sprzeciwem dla Ukrainy w NATO i prowadzić negocjacje z Putinem, aby uniknąć konfliktu - uważa Luiz Inácio Lula da Silva, prowadzący w rankingach kandydat na prezydenta Brazylii.
Giełda w Moskwie straciła status uznanej giełdy międzynarodowej
Po cofnięciu statusu uznanej giełdy, inwestorzy nie będą mogli korzystać z ulg podatkowych, jeśli dalej będą handlować na parkiecie w Moskwie.
Czytaj więcej
Giełda w Moskwie straciła status uznanej giełdy międzynarodowej. Decyzja rządu w Londynie obowiązuje od dziś - 5 maja.
Rosjanie zniszczyli ponad 32 mln m kwadratowych powierzchni mieszkalnej na Ukrainie
Minister polityki społecznej Marina Łazebna poinformowała, że wojska rosyjskie zniszczyły i uszkodziły już ponad 32 miliony metrów kwadratowych mieszkań na Ukrainie, ponad 1400 placówek edukacyjnych i około 250 placówek medycznych.
Nastolatek zabity podczas ewakuacji zwierząt z zoo pod Charkowem
Podczas prób wywiezienia zwierząt z EkoParku pod Charkowem zginął 15-letni chłopak.
Czytaj więcej
Czwartek był kolejnym dniem, w którym wolontariusze i pracownicy EkoParku pod Charkowem próbowali wywieźć zwierzęta z zagrożonego rosyjskimi atakami obszaru. W wyniku ostrzału zginął 15-letni chłopiec.
Arestowicz: Armia Rosji chce z Azowstalu zrobić Putinowi prezent
W hucie Azowstal toczą się ciężkie walki
Czytaj więcej
Rosyjska armia chce zdobyć Azowstal jako prezent dla Putina na Dzień Zwycięstwa - uważa doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.
Europoseł PiS ma nadzieję, że UE podniesie składkę członkowską, by zyskać środki na pomoc uchodźcom
- Polska wystawiła rachunek na jedenaście miliardów euro, więc nie da się tego załatwić przy pomocy obecnego budżetu - był on przecież projektowany, gdy nie było wojny. Mam nadzieję, że w maju zapadnie decyzja, żeby zwiększyć składkę (członkowską - red.) by w ten sposób mógł zostać stworzony fundusz pomocy Ukrainie - mówił Zbigniew Kuźmiuk.
Czytaj więcej
Mam nadzieję, że w maju zapadnie decyzja, żeby zwiększyć składkę (członkowską - red.) by w ten sposób mógł zostać stworzony fundusz pomocy Ukrainie - mówił Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS-u, w rozmowie z "Jedynką" Polskiego Radia.
Zełenski rozmawiał z prezydentem Niemiec
Fakt rozmowy Zełenskiego z Frankiem-Walterem Steinmeierem potwierdził szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.
Niemcy pozostają potężnym sojusznikiem Ukrainy. Szczegóły zostaną oficjalnie ogłoszone, mogę tylko powiedzieć, że nadzieja Rosjan na rozbicie europejskiej jedności na rzecz Ukrainy jest płonna - powiedział Jermak.
Władze Ukrainy: Przygotowujemy plan odbudowy, potrzebujemy pieniędzy
- Przygotowujemy szeroko zakrojony plan odbudowy Ukrainy. Musimy skorzystać z pomocy międzynarodowych partnerów. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości - mówił do uczestników Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski. - Nasze cele są ambitne, jednak liczymy, że cały świat nas wesprze, jeśli chodzi o finanse, o prawodawstwo - dodał szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
Czytaj więcej
- Informuję, że wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dol. To nasze zobowiązania z dziś, dziękuję za nie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, podsumowując konferencję darczyńców na rzecz Ukrainy.
Węgry gotowe pomóc w odbudowie szkół i szpitali w obwodzie kijowskim lub innym
Taką deklarację złożył szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto, biorący udział w konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie. - Już zapewniamy 1 000 stypendiów dla studentów, którzy musieli opuścić Ukrainę i przenieść się na węgierskie uniwersytety, dzięki czemu będą mogli kontynuować lub ukończyć studia - podkreślił Szijjarto. Węgry są też gotowe udzielić pomocy rannym ukraińskim żołnierzom w węgierskich szpitalach, oraz dzieciom z Ukrainy w szpitalach specjalistycznych na Węgrzech.
Szef MSZ Ukrainy dziękuje Izraelowi za pomoc humanitarną
Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że szef MSZ Izraela, Jair Lapid, zapewnił go, że Izrael "stoi przy Ukrainie w czasie trwającej wojny, m.in. przeciwdziałając próbom obchodzenia sankcji i przez gotowość do pomocy w odbudowie Ukrainy.
Co najmniej 15 rannych w wyniku ostrzału obwodu mikołajowskiego
W wyniku prowadzonego w ciągu ostatniej doby ostrzału celów w obwodzie mikołajowskim przez Rosjan rannych zostało co najmniej 15 osób - poinformowała Hanna Zamaziejewa, stojąca na czele rady obwodu mikołajowskiego. Wszyscy ranni trafili do szpitali, gdzie udzielono im pomocy medycznej.
Premier: Na rzecz Ukrainy zmobilizowaliśmy 6,5 mld dol.
- Informuję, że wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dol. To nasze zobowiązania z dziś, dziękuję za to - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy.
Przedstawiciel Kremla: Zorganizowanie Parady Zwycięstwa w Doniecku lub Ługańsku 9 maja jest niemożliwe
Jak zauważa ukraińska "Pravda" po raz pierwszy od 2014 roku na kontrolowanych przez separatystów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego nie odbędzie się Parada Zwycięstwa.
Czytaj więcej
Zastępca szefa administracji rosyjskiego prezydenta, Siergiej Kirijenko, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną Ria stwierdził, że 9 maja w kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie nie odbędzie się Parada Zwycięstwa.
Rosjanie już wiedzą co zrobią z Nord Stream 2
Gazprom ostrzega Niemców co się stanie jeśli rorociąg nie zostanie uruchomiony.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern ogłosił decyzję w sprawie gazociągu Nord Stream 2, który choć gotowy, to rdzewieje na dnie Bałtyku. Rosyjski koncern wykorzysta lądową część projektu na potrzeby gazyfikacji Rosji. Gazprom ostrzegł też Niemcy, co stracą.
Ok. 120 architektów z całej Ukrainy tworzy strategię odbudowy Irpienia
Stojący na czele władz obwodu kijowskiego, Ołeksij Kułeba, na swoim kanale w serwisie Telegram podziękował ok. 120 architektom z całej Ukrainy, którzy przyjechali do Irpienia, aby stworzyć szkic strategii odbudowy i rozwoju miasta zniszczonego w czasie rosyjskiej okupacji. W Irpieniu całkowicie zniszczonych zostało 885 budynków, 2 738 zostało częściowo zniszczonych, a 8 651 doznało uszkodzeń.
Arestowycz: Ukraina nie przeprowadzi kontrofensywy przed połową czerwca
Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz oświadczył, że Ukraina raczej nie przeprowadzi kontrofensywy w trwającej wojnie z Rosją przed połową czerwca, gdy - na co liczy Kijów - otrzyma więcej uzbrojenia od swoich sojuszników. Jednocześnie Arestowycz wyraził przekonanie, że rosyjska ofensywa na Ukrainie nie doprowadzi do żadnych "znaczących wyników" przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwo - rocznicę zakończenia II wojny światowej. Arestowycz mówił też, że na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu trwają walki, ale nie przedstawił żadnych dalszych szczegółów dotyczących sytuacji na terenie ostatniego bastionu ukraińskiej armii w mieście nad Morzem Azowskim.
Gen. Walerij Załużny prosi USA o wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet
"3 maja 14 pocisków manewrujących zostało wystrzelonych przez bombowce strategiczne Tu-160 znad Morza Kaspijskiego. Ubiegłej nocy osiem pocisków manewrujących wystrzelono w stronę terytorium Ukrainy. Dlatego dostarczenie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet takich jak M142 HIMARS i M270 MLRS Ukrainie jest kluczowe" - podkreślał ukraiński głównodowodzący.
Czytaj więcej
Ukraińska armia potrzebuje wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS oraz M270 MLRS - miał przekazać przewodniczącemu Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, gen. Markowi Milleyowi, głównodowodzący armii Ukrainy, gen. Walerij Załużny.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie prowadzili ostrzał 24 miejscowości w obwodzie ługańskim
Jak informuje ukraińska policja 4 maja ostrzeliwane przez Rosjan były m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Rubiżne, Popasna, Zołote i Nowodrużeśk. "Uszkodzone zostały cztery bloki mieszkalne w Siewierodoniecku, 13 domów prywatnych w Lisiczańsku, Popasnej, Hirśkem, Komyszuwasze i przedsiębiorstwo publiczne w Nowodrużeśku" - podaje ukraińska policja. W 26 miejscowościach w kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu ługańskiego nie ma prądu, w 12 kolejnych prądu pozbawiona jest część mieszkańców. Mieszkańcy sześciu miejscowości pozbawieni są gazu, trzech kolejnych - są częściowo pozbawieni gazu.
Ukraiński parlamentarzysta: Europa powinna całkowicie porzucić surowce energetyczne z Rosji
Andrij Gierus, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. energii oświadczył, że Ukraina ma nadzieję, iż UE wprowadzi pełne embargo na rosyjski gaz i ropę naftową, i "całkowicie porzuci surowce energetyczne z Rosji". - Gdy tylko kraje europejskie przestaną kupować rosyjski gaz, my z przyjemnością wstrzymamy jego tranzyt do Europy. Popieramy (unijne) embargo zarówno na ropę, jak i na produkty ropopochodne oraz na gaz i węgiel. Mamy nadzieję, że z czasem dojdzie do tego, że Europa i Ukraina całkowicie porzucą rosyjskie surowce energetyczne - podkreślił.
Gazociąg GIPL uratuje region przed uzależnieniem od Rosji
Nowa infrastruktura działa od początku maja i łączy Polskę z krajami bałtyckimi.
Czytaj więcej
Dzięki nowej infrastrukturze poprawi się bezpieczeństwo energetyczne nie tylko krajów na terenie której bezpośrednio się ona znajduje, ale również Łotwy, Estonii i Finlandii.
Pieskow: Prezydent i głównodowodzący wydał publicznie rozkaz powstrzymania natarcia na Azowstal
Żadne inne rozkazy nie zostały sformułowane przez głównodowodzącego - przekonuje rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Rozkaz Władimira Putina, by nie prowadzić szturmu na zakłady Azowstal w Mariupolu, nadal obowiązuje - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Rzecznik rządu: Polska poprze Finlandię i Szwecję w staraniach o członkostwo w NATO
Nagły skok wartości rubla
Mimo sankcji rosyjska waluta umacnia się w stosunku do dolara i euro.
Czytaj więcej
Rubel znalazł się w czwartek najwyższym poziomie od 2020 roku w stosunku do dolara i euro.
Łukaszenko w rozmowie z AP: Putin nie chce globalnej konfrontacji z NATO
Białoruski przywódca apelował, aby "wykorzystać to (niechęć Putina do konfrontacji z NATO - red.) i zrobić wszystko, aby do tego nie doszło".
Naddniestrze: Rusza śledztwo ws. drona z materiałami wybuchowymi
"W nocy 3 maja niezidentyfikowane osoby wysłały drona nad teren, na którym znajduje się układ chłodzenia transformatora. Jednakże statek powietrzny zaplątał się w metalowy kabel nad bramą ogrodzenia i spadł. Specjaliści znaleźli dwa kawałki plastiku przenoszone przez drona oraz zbiornik z ciemną cieczą i urządzenie umożliwiające zdalną detonację" - informuje Komitet Śledczy samozwańczej republiki Naddniestrza.
Czytaj więcej
Komitet Śledczy separatystycznej, samozwańczej republiki Naddniestrza (znajduje się w granicach Mołdawii) poinformował o wszczęciu śledztwa w związku z wykryciem drona przenoszącego materiał wybuchowy w miasteczku Maiac, w rejonie Grigoriopol.
Rosja wydala dyplomatów z Danii
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że w związku z wydaleniem rosyjskich dyplomatów z Danii (co ogłoszono 5 kwietnia) do MSZ wezwano duńskiego ambasadora, któremu przekazano "ostry protest". "Ambasador został poinformowany, że w odpowiedzi siedmiu pracowników ambasady Danii w Federacji Rosyjskiej zostało uznanych za »persona non grata«" - czytamy w komunikacie. Dyplomaci muszą opuścić Rosję w ciągu dwóch tygodni.
4 maja Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości w obwodzie donieckim
W ciągu minionej doby ostrzeliwane przez Rosjan były m.in. Mariupol, Awdijiwka, Słowiańsk, Kramatorsk, Łyman, Marinka i Nowyj Trud. Co najmniej 35 obiektów cywilnych, w tym domy mieszkalne, zostało zniszczonych. Rosjanie atakowali obiekty cywilne z powietrza, a także z ziemi - ostrzał prowadziły wyrzutnie rakiet Huragan i Grad oraz czołgi i ciężka artyleria. Przeciwko celom w obwodzie donieckim wystrzelono też pociski manewrujące i pociski Toczka-U. W wyniku ostrzału prowadzonego 4 maja w obwodzie donieckim dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne.
Przemówienia Zełenskiego można kupić w formie książki
Wystąpienia prezydenta Ukrainy wydało niemieckie wydawnictwo. Na razie pojawiły się wydania niemieckie i angielskie, ale w planach jest też przekład na język polski
Czytaj więcej
Do sprzedaży trafiła książka, która ma szansę stać się bestsellerem. To zbiór przemówień wojennych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Wiceminister: Ukraina ma wystarczające zapasy żywności, by wykarmić mieszkańców kraju
Wiceminister rolnictwa, Taras Wysocki zapewnił, że na kontrolowanych przez siebie terytoriach Ukraina posiada wystarczająco duże zapasy żywności, aby wykarmić mieszkańców tych terenów. Wysocki mówił też, że Ukraina zwiększyła skalę eksportu zbóż w kwietniu wykorzystując alternatywne szlaki handlowe po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.
Spotkanie premierów Polski i Ukrainy
W Warszawie trwa spotkanie Mateusza Morawieckiego z Denysem Szmyhalem.
"Die Welt": Niemcy mają dostarczyć siedem samobieżnych haubic Ukrainie
Siedem sztuk Panzerhaubitze 2000 z Niemiec ma - według "Die Welt" - trafić na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej. Samobieżne haubice Panzerhaubitze 2000 są w stanie razić cele oddalone od nich o 40 km. Decyzja o przekazaniu haubic Ukrainie ma być podjęta wbrew stanowisku niemieckiej armii, która uważa, że sama potrzebuje tego sprzętu. Obecnie tylko 40 ze 119 sztuk haubic Panzerhaubitze 2000 znajdujących się w niemieckim arsenale ma być gotowych do użycia.
Władze obwodu charkowskiego: Okupanci zmuszają mieszkańców, by wyjeżdżali na teren Rosji
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow twierdzi, że Rosjanie zabierają Ukraińcom "środki komunikacji i dokumenty". "W ten sposób wróg uniemożliwia mieszkańcom wyjazd w bezpieczną część (Ukrainy)" - czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego alarmuje, że w Izium Rosjanie próbowali wcielać do rosyjskiej armii miejscową ludność, zmuszając mieszkańców do wstępowania w szeregi rosyjskich sił zbrojnych.
Gen. Dannatt: Przed obrońcami Azowstalu ponure perspektywy
- To tragedia, która rozgrywa się na naszych oczach - powiedział były szef brytyjskiego Sztabu Generalnego, komentując walki o Azowstal w Mariupolu.
Czytaj więcej
- Rosjanie wznowili bezpośredni atak na Azowstal w Mariupolu, ponieważ doszli do wniosku, że muszą mieć jakieś zwycięstwo, by mieć co świętować w Dzień Zwycięstwa 9 maja - ocenił były dowódca brytyjskiego sztabu generalnego gen. Richard Dannatt.
Rosyjska agencja RIA: 200 tys. dzieci z Donbasu dotarło do Rosji od 24 lutego
RIA cytuje przedstawiciela rosyjskich służb ratunkowych, który podaje, że po 24 lutego granicę Rosji przekroczyło 199,7 tys. dzieci z terenu obwodów donieckiego i ługańskiego, "w tym 2,1 tys. w ciągu ostatniej doby". Ukraińcy oskarżają Rosjan o dokonywanie przymusowych deportacji ze wschodu Ukrainy oraz przeprowadzanie nielegalnych adopcji dzieci z Ukrainy przez rosyjskie pary.
Dmytro Kułeba publikuje fragment pamiętnika 8-latka z Mariupola
"Od 24 lutego zginęły dwa moje psy, moja babcia Galia i mój kochany Mariupol" - pisze na Twitterze Dmytro Kułeba cytując fragment pamiętnika 8-letniego Jehora. "Jego dziadek też umarł. On, jego siostra i matka zostali ranni" - dodał Kułeba. "Ukraina nigdy się nie podda ani nie zmęczy. Musimy przetrwać" - zapewnił szef MSZ Ukrainy.
Francuska minister spodziewa się porozumienia ws. embarga na ropę z Rosji do końca tygodnia
- Niektóre kraje są bardziej zależne od rosyjskiej ropy niż inne, więc musimy znaleźć rozwiązania, które pozwolą im dołączyć do tych sankcji - powiedziała Barbara Pompili w rozmowie z radiem France Info. - Sądzę, że będziemy w stanie to zrobić - dodała zapowiadając, że władze krajów UE osiągną konsensus ws. wprowadzenia embarga na ropę z Rosji do końca tygodnia.
Ukraińska parlamentarzystka: Rosjanie wiedzą gdzie jest wejście do tunelów pod Azowstalem dzięki zdrajcy
Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z radiem BBC stwierdziła, że natarcie Rosjan na zakłady Azowstal w Mariupolu będzie "z pewnością bolesne, niszczycielskie" dla Ukraińców. - Ale jesteśmy pewni, że odzyskamy wszystkie nasze terytoria - dodała przewodnicząca komisji ds. integracji Ukrainy z UE w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Posłanka mówiła, że Rosjanie starają się wejść do podziemnych tuneli pod zakładami Azowstal, w których chronią się ukraińscy żołnierze, dzięki informacjom przekazanym im przez zdrajcę, ale - jak dotąd - nie udało im się wtargnąć do podziemnych tuneli.
Rzecznik MSZ Ukrainy: Uderzając w Zakarpacie Putin przybliżył wojnę do granicy Węgier
- Ogień rakietowy nie pozostawia wątpliwości, że rosyjskie zło może może być pokonane tylko wspólnym wysiłkiem. Nikt nie powinien czynić żadnych ustępstw, by zdławić agresywny apetyt Rosji. Putin nie rozróżnia pomiędzy narodami, kiedy nakazuje swoim żołnierzom zabijanie ludzi. On nie ma partnerów ani sojuszników. To tylko kwestia czasu i odpowiednich okoliczności - stwierdził Ołeh Nikołenko.
Czytaj więcej
- Mamy nadzieję, że Węgry będą działać na rzecz jedności w UE, w szczególności w kwestii embarga na ropę z Rosji i dostarczenia pomocy wojskowej Ukrainie - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ, Ołeh Nikołenko, w rozmowie z agencją Interfax Ukraina.
Gubernator: Dwie miejscowości w obwodzie biełgorodzkim ostrzelane z terytorium Ukrainy
Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że dwie wsie na pograniczu Rosji i Ukrainy zostały ostrzelane z terytorium Ukrainy. Ostrzelane miejscowości to Żurawliwka i Niechtotiejewka. W wyniku ostrzału zniszczony miał zostać dom i garaż w tej drugiej miejscowości. "Nie ma ofiar wśród cywilów. Ostrzał trwa" - napisał Gładkow na swoim kanale w serwisie Telegram.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 24,7 tys. żołnierzy, 1 092 czołgi, 2 651 pojazdów opancerzonych, 499 systemów artyleryjskich, 169 wyrzutni rakiet, 83 zestawy przeciwlotnicze, 196 samolotów, 155 śmigłowców, 312 bezzałogowych statków powietrznych, 1 907 pojazdów, w tym cystern, 10 jednostek nawodnych, 38 jednostek sprzętu specjalnego i 89 pocisków manewrujących.
Rosja: Ukraina straciła trzy samoloty
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że siły rosyjskie zestrzeliły trzy ukraińskie samoloty: Su-24, Su-25 i Su-27.
Obajtek o pomocy Orlenu dla uchodźców z Ukrainy
"Rozszerzamy nasze wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Blisko sto osób otrzyma zakwaterowanie w zmodernizowanym hotelu Dębowa Góra w okolicach Płocka" - przekazał prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Dwie miejscowości w obwodzie sumskim ostrzelane z terytorium Rosji
O ostrzelaniu 4 maja wieczorem dwóch wsi w obwodzie sumskim z terytorium Federacji Rosyjskiej poinformował gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żiwicki, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ostrzał miał miejsce ok. 20:00. W kierunku dwóch miejscowości na pograniczu wystrzelono ok. 40 pocisków moździerzowych.
Patriarcha Cyryl objęty sankcjami? Przydacz: Niewykluczone
Na tym etapie na liście unijnych sankcji patriarchy Cyryla nie ma, natomiast nie jest to absolutnie wykluczone, że w perspektywie następnych pakietów może się takie nazwisko tam znaleźć - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Czytaj więcej
Nie świadczy to bardzo dobrze o strukturach dyplomacji watykańskiej, jeśli rzeczywiście uznaje, że przyczyną wojny Rosji z Ukrainą nie jest imperializm rosyjski, tylko domniemane działania natowskie - tak słowa papieża Franciszka o "szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji" ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 3,163 mln osób
4 maja na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 25 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na terytorium Ukrainy wjechało 17,6 tys. osób (od 24 lutego - 1,047 mln osób).
Doradca mera Mariupola: Ostatnie 11 km2 wolności w Mariupolu zmieniło się w piekło
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola w czwartek rano mówił, że "jeśli na świecie istnieje piekło, są nim zakłady Azowstal". - Trwa nieustanny ostrzał i natarcia, nawet w nocy. W niektórych częściach walki toczą się za ogrodzeniem zakładów - podkreślił. Andriuszczenko mówił też, że tereny mieszkalne wokół zakładów "zostały pilnie ewakuowane, bez ostrzeżenia".
Były brytyjski ambasador w Rosji: Rosjanie stracili na Ukrainie więcej żołnierzy niż w Afganistanie
W czasie wojny w Afganistanie rosyjska armia straciła ok. 15 tys. żołnierzy.
Czytaj więcej
- Rosjanie sądzili, że (Władimir Putin) wygra wojną na Ukrainie na długo przed 9 maja. W rzeczywistości ponosi ciężkie porażki - mówił w rozmowie ze Sky News sir Andrew Wood, były brytyjski ambasador w Rosji i w Mołdawii.
Kyryłenko: 25 cywilów poszkodowanych po ataku na Kramatorsk
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Kramatorsku (obwód doniecki) obrażenia odniosło co najmniej 25 osób cywilnych - przekazał szef władz regionalnych Pawło Kyryłenko. Dodał, że sześć osób wymaga hospitalizacji. Pociski miały uszkodzić m.in. 9 budynków mieszkalnych i szkołę.
NEXTA zamieszcza nagranie rosyjskiego uderzenia rakietowego w most w Dnieprze
W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło 221 dzieci
Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała też, że 408 nieletnich zostało rannych. W komunikacie zastrzeżono, że dane te nie są ostateczne, ponieważ wciąż weryfikowane są doniesienia z rejonów objętych walkami, tymczasowo okupowanych terytoriów i obszarów wyzwolonych spod okupacji Rosjan.
Po raz 12 przedłużony zostaje okres wyłączenia z użycia lotnisk w środkowej i południowej Rosji
Rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego poinformowała, że lotniska położone m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu zamknięte będą do 13 maja, do godziny 3:45 czasu moskiewskiego.
Brytyjski resort obrony: Białoruskie jednostki opuszczają koszary, zaczynają ćwiczenia
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podkreśla, że ćwiczenia odbywają się zgodnie z corocznym cyklem, ale - jak dodaje - "Rosja będzie prawdopodobnie chciała zwiększyć zagrożenie stwarzane wobec Ukrainy tymi ćwiczeniami, aby związać wojska ukraińskie na północy i nie pozwolić na przerzucenie ich do Donbasu".
Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. "Będą konkretne deklaracje"
- Będziemy też rozmawiać o pomocy związanej z dodatkowymi środkami w zakresie uzbrojenia - powiedział rzecznik rządu, odnosząc się do konferencji, która o godz. 11:00 ma rozpocząć się w Warszawie.
Czytaj więcej
Sytuacja na wschodzie Ukrainy pokazuje, że Rosja faktycznie jest w trudniejszym położeniu niż tego sobie by życzyła, bo wojska ukraińskie bardzo dzielnie bronią terenu Ukrainy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się w Polskim Radiu do wojny Rosji z Ukrainą.
Dworczyk: Polska jest dzisiaj drugim krajem jeśli chodzi o wielkość pomocy przekazywanej Ukrainie
Szef KPRM mówił, że chodzi nie tylko o pomoc dla uchodźców przybywających do Polski, ale też m.in. o pomoc żywnościową, humanitarną dla uchodźców wewnętrznych na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Jest oczywiste, że solidarnie w ramach UE musimy partycypować we wspieraniu naszych przyjaciół zza wschodniej granicy - mówił w rozmowie z Polsat News szef KPRM, Michał Dworczyk.
MSZ Kanady zapowiada powrót kanadyjskiej ambasador na Ukrainę
Melanie Joly stwierdziła w środę, że celem Kanady jest powrót kanadyjskiej ambasador, która obecnie przebywa w Polsce, na Ukrainę. - Mogę potwierdzić, że Larisa Galadza, która jest naszym ambasadorem na Ukrainę, wróci (do tego kraju) - oświadczyła szefowa MSZ Kanady.
Zastępca przewodniczącego komisji obrony Dumy: Bezpodstawne doniesienia o mobilizacji
Jurij Szwytkin, cytowany przez Interfax stwierdził, że nie ma i nie będzie żadnych podstaw do doniesień o powszechnej mobilizacji, która ma być przygotowywana w Rosji. - Te plotki wydające się pochodzić z zagranicznych źródeł, mają siać panikę wśród ludności (Rosji) - ocenił.
TASS: Sbierbank ustala którzy jego klienci wspierają datkami armię Ukrainy
Agencja TASS powołuje się na list podpisany przez zastępcę prezesa Sbierbanku, który jest odpowiedzią na pytanie pierwszej zastępczyni komisji ds. edukacji Dumy.
W nocy Rosjanie ostrzelali centrum Kramatorska
W wyniku ostrzału miasta położonego w obwodzie donieckim uszkodzone zostały budynki mieszkalne, szkoła i przedszkole. Co najmniej sześć osób zostało rannych - wynika z informacji przekazanych przez mera Kramatorska, Ołeksandra Gonczarenko. "Kolejny atak rakietowy na Kramatorsk. Co najmniej trzy pięciopiętrowe budynki, szkoła i przedszkole zostały poważnie uszkodzone. Jest sześciu rannych" - napisał Gonczarenko na Facebooku.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 9 celów powietrznych
Z informacji Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że w ciągu ostatniej doby zestrzelono cztery bezzałogowe statki powietrzne, trzy pociski manewrujące i dwa myśliwce Su-30.
Czytaj więcej
"Wróg nie przerwał prowadzenia operacji ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej, celem jego działań jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz stworzenie korytarza lądowego z tymczasowo okupowanym Krymem. Jednocześnie Rosjanie prowokują napięcia w Naddniestrzu. Przeprowadzają przegrupowania jednostek na wybranych obszarach i podejmują środki, by uzupełnić rezerwy. Rosjanie próbują poprawić pozycję taktyczną swoich jednostek" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie o sytuacji na frontach.
Sondaż: 75 proc. Ukraińców uważa, że ich armia chroni narody całej Europy
Sondaż przeprowadzono na grupie 1 000 pełnoletnich osób zamieszkujących całą Ukrainę, z wyjątkiem okupowanego Krymu i Donbasu.
Czytaj więcej
Niemal wszyscy Ukraińcy oceniają pozytywnie o współczesnej ukraińskiej armii - wynika z sondażu przeprowadzonego 27 kwietnia 2022 roku przez Rating Sociological Group.
102 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, znalazło w Polsce zatrudnienie
Usunięcie zezwoleń na pracę znacznie ograniczyło biurokrację i dało uchodźcom pełen dostęp do rynku pracy w Polsce. Jak wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, z dnia na dzień liczba pracowników z Ukrainy – którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji – rośnie w tysiącach. Tylko 2 maja przybyło ich ponad 2 tys. - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Coraz większa grupa ukraińskich uchodźców znajduje zatrudnienie nad Wisłą. Niestety, niemal połowa z nich wykonuje jedynie proste prace.
Na ogólnodostępnym portalu są m.in. zdjęcia polskich jednostek wojskowych za bramą
Od wybuchu wojny w Ukrainie armia apeluje, aby nie robić zdjęć przemieszczającego się wojska, a także posiadanego przez nich uzbrojenia. Wzmocniona została ochrona obiektów o oznaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. W tym samym czasie każdy może zajrzeć do miejsc objętych ścisłą ochroną przy wykorzystaniu ogólnodostępnego serwisu geoportal.gov.pl - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Na ogólnodostępnym portalu geodezyjnym można zobaczyć, jakie obiekty znajdują się w miejscach o znaczeniu strategicznym, np. jednostkach wojskowych, terminalach gazowych, gdzie położono kable energetyczne lub telefoniczne.
UE proponuje embargo na surowiec, na którym Rosja zarabia najwięcej – ropę naftową i jej pochodne
– Będzie to całkowity zakaz importu całej rosyjskiej ropy naftowej, morskiej i rurociągowej, surowej i rafinowanej. Upewnimy się, że wycofujemy rosyjską ropę w sposób uporządkowany, w sposób, który pozwoli nam i naszym partnerom zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizuje wpływ na rynki światowe. Dlatego w ciągu sześciu miesięcy wycofamy rosyjską ropę naftową, a do końca roku produkty rafineryjne. W ten sposób maksymalizujemy presję na Rosję, jednocześnie minimalizując szkody uboczne dla nas i naszych partnerów na całym świecie – powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Czytaj więcej
W najdalej idącym pakiecie sankcji Unia Europejska chce uderzyć w serce rosyjskiej gospodarki – surowce energetyczne. Było embargo na węgiel, teraz przyszedł czas na ropę naftową.
Rzecznik Pentagonu: Wiemy, że broń z Zachodu trafia w ręce Ukraińców
John Kirby zapewnił też, że USA stale zmieniają sposób, w jaki Ukrainie dostarczana jest broń.
Czytaj więcej
Ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną na całej Ukrainie nie wpłynęły na zdolność tego kraju do przyjmowania zachodniej pomocy wojskowej, która nadal napływa do kraju - oświadczył rzecznik Pentagonu, John Kirby.
NEXTA zamieszcza nagranie pokazujące zbombardowanie placu zabaw w Charkowie
Szef MSZ Ukrainy: Chcą nas złamać rakietowym terroryzmem
Dmytro Kułeba oświadczył, że Rosja próbuje złamać Ukrainę "rakietowym terroryzmem", ale - jak dodał - jedyne co załamie się na końcu to "Rosja i jej zdolność do najeżdżania, bombardowania, mordowania, grabienia i gwałcenia".
Premier Japonii o zakazie wjazdu do Rosji: To nieakceptowalne
Fumio Kishida skomentował sankcje nałożone przez Rosję na przedstawicieli japońskich władz - w tym samego szefa rządu. Kishida i 62 innych obywateli Japonii (w tym szefowie MSZ, Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Finansów) zostali w środę objęci zakazem wjazdu na terytorium Rosji w ramach sankcji odwetowych nałożonych przez Moskwę na Tokio. Wcześniej, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Japonia nałożyła sankcje na Rosję - w tym m.in. zamroziła aktywa prezydenta Rosji, Władimira Putina i członków jego rodziny. Według Kishidy sankcje nałożone przez Rosję na przedstawicieli władz Japonii są "całkowicie nieakceptowalne". - Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi jasne pogwałcenie prawa międzynarodowego - podkreślił Kishida w rozmowie z dziennikarzami w czasie wizyty w Rzymie. - To strona rosyjska sięga po środki wojskowe i jest odpowiedzialna za tą sytuację. Strona rosyjska jest w pełni odpowiedzialna za załamanie się relacji japońsko-rosyjskich - dodał.
Rosyjski śmigłowiec Mi-17 znalazł się w środę nad Finlandią
Do naruszenia fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec doszło w czasie, gdy neutralna dotychczas Finlandia i sąsiadująca z nią Szwecja rozważają wystąpienie z wnioskiem o członkostwo w NATO.
Czytaj więcej
Ministerstwo obrony Finlandii poinformowało o naruszeniu fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec Mi-17.
4 maja do Zaporoża dotarło ponad 300 osób ewakuowanych z Mariupola i jego okolic
Ewakuacja była możliwa dzięki utworzeniu - przy współpracy z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ - korytarza humanitarnego. - Czujemy ulgę, że udało się ocalić więcej żyć - powiedział Pascal Hundt, stojący na czele delegacji MKCK na Ukrainie.
W walkach na Ukrainie zginął ukraiński dziennikarz, Ołeksandr Machow
O śmierci dziennikarza poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. 36-letni Machow jest jednym z co najmniej ośmiu dziennikarzy, którzy zginęli na Ukrainie w czasie ponad dwóch miesięcy walk. Machow po wybuchu wojny na Ukrainie zgłosił się na ochotnika do wojska i walczył w szeregach ukraińskiej obrony terytorialnej. W 2014 roku również brał udział w walkach w czasie konfliktu, który wybuchł wówczas w Donbasie. - Zawsze był wśród najodważniejszych, zawsze między tymi na pierwszej linii - podkreślił Zełenski. Machow zginął w czasie rosyjskiego ostrzału Izium.
Dowódca Pułku Azow zapewnia, że obrona zakładów Azowstal trwa
Ppłk Denys Prokopenko informuje jednocześnie, że od dwóch dni na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu znajdują się Rosjanie.
Czytaj więcej
W umieszczonym w internecie nagraniu dowódca Pułku Azow, ppłk Denys Prokopenko oświadczył, że ukraińscy żołnierze nadal bronią się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu.
Dzięki informacjom wywiadowczym od USA Ukraińcy zabijają rosyjskich generałów
USA skupiają się na dostarczaniu stronie ukraińskiej informacji na temat położenia i innych szczegółów dotyczących mobilnych sztabów dowodzenia rosyjskiej armii, które często zmieniają swoją lokalizację. Strona ukraińska wykorzystuje te informacje i własne informacje wywiadowcze - w tym przechwytywaną łączność rosyjską - aby przeprowadzać uderzenia artyleryjskie i innego rodzaju ataki, w których giną wysocy rangą rosyjscy oficerowie - pisze "New York Times".
Czytaj więcej
USA dostarczają Ukraińcom dane wywiadowcze o jednostkach rosyjskich, które pozwalają siłom ukraińskim brać na cel i zabijać rosyjskich generałów - twierdzi przedstawiciele władz USA, na których powołuje się "New York Times".
4 maja ukraińska armia odparła w Donbasie 11 ataków Rosjan
W czasie odpierania tych ataków zniszczono 5 czołgów, 7 bojowych wozów piechoty i 5 innych pojazdów - wynika z komunikatu Dowództwa Operacji Sił Połączonych. Ponadto nad Donbasem zestrzelono dwa myśliwce Su-30 i dwa bezzałogowe statki powietrzne.
Przedstawiciele rosyjskich władz z wizytą w Mariupolu
Stojący na czele Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin, oświadczył, że wizytę w Donbasie złożyli zastępca szefa rosyjskiej administracji prezydenckiej, Siergiej Kirijenko oraz sekretarz generalny rządzącej Rosją partii Jedna Rosja, Andriej Turczak. Kirijenko i Turczak odwiedzili m.in. Mariupol oraz miejscowość Wołonowacha i "spotkali się z osobami, które potrzebowały potwierdzenia, że Rosja wróciła na te ziemie na zawsze" - wynika ze słów Puszylina.
Biden będzie rozmawiał z przywódcami państw G7 o nowych sankcjach wobec Rosji
Jeszcze w tym tygodniu prezydent USA, Joe Biden, ma rozmawiać z przywódcami państw tworzących grupę G7, o dodatkowych sankcjach wobec Rosji w związku z trwającą wojną na Ukrainie - wynika ze słów samego Bidena. Nie wiadomo dokładnie, kiedy mają odbyć się takie rozmowy. - Jesteśmy zawsze otwarci na dodatkowe sankcje - oświadczył Biden pytany o plany USA po tym, jak UE przedstawiła szósty pakiet sankcji wobec Rosji, obejmujący m.in. wprowadzane stopniowo embargo na rosyjską ropę. - Będę rozmawiał z członkami grupy G7 w tym tygodniu o tym co zamierzamy lub czego nie zamierzamy robić - dodał prezydent USA.