Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana. -
Morawiecki: Wojna Rosji z Ukrainą skończy się raczej wcześniej niż później
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a obecna Rosja to kraj totalitarny i imperialny. Szef polskiego rządu przekazał też, że polskie władze są w stałym kontakcie z ukraińskimi w sprawie wsparcia Ukrainy. - Prawie każdego dnia otrzymujemy od nich (władz Ukrainy - red.) listę tego, czego potrzebują - zaznaczył.
Czytaj więcej
Pod rządami Władimira Putina Rosja to totalitarne państwo o imperialnym nastawieniu, które dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki dodając, że nie może być powrotu do normalnych relacji z takim krajem.
Władze Włoch nakazały zatrzymanie jachtu "Szeherezada"
Warta ok. 700 mln euro (3,3 mld zł) jednostka od września stoi w porcie Carrara w Toskanii. Według włoskiego ministerstwa finansów, właściciel jachtu jest powiązany z "prominentnymi członkami rosyjskich władz" i z osobami objętymi unijnymi sankcjami.
Biden ogłosił kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy
Prezydent USA ogłosił, że w ramach kolejnego pakietu pomocowego Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkową amunicję artyleryjską, radary i inny sprzęt. Według CNN, łączna wartość pakietu to 150 mln dol.
Rosja w piątek miała stracić 14 bezzałogowców
6 maja siły przeciwlotnicze ukraińskich Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych zestrzeliły nad Ukrainą co najmniej 14 rosyjskich dronów Orłan-10 - oświadczyło dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Zełenski apeluje o nieignorowanie alarmów przeciwlotniczych
- Proszę wszystkich obywateli - szczególnie w tych dniach - by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. Chodzi o wasze życie, o życie waszych dzieci - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaapelował też o ścisłe przestrzeganie godziny policyjnej oraz niewchodzenie (z uwagi na ryzyko występowania min i niewybuchów) do lasów na terenach, które były zajęte przez wojska rosyjskie.
Kyryłenko: W rejonie łymańskim zginął cywil
Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko oświadczył, że w rejonie łymańskim z rąk rosyjskich zginął cywil, a trzy inne osoby zostały ranne.
Ukraina: Ostrzał w obwodzie charkowskim osłabł
Cytowany przez Ukrinform doradca szefa MSW Ukrainy Rostysław Smirnow powiedział, że w obwodzie charkowskim Ukraina przeprowadzi kontratak. - Już to robimy w zasadzie. Mówiąc o obwodzie charkowskim nie mogę powiedzieć, że nie ma tam ostrzałów, ale stały się one znacznie mniejsze, mniej intensywne - właśnie dlatego, że wróg został nieco odepchnięty od samego Charkowa - dodał.
Doniesienia o walkach w Donbasie
Ukraińskie media podają, powołując się na siły zbrojne swego kraju, że w piątek na kierunkach donieckim i ługańskim ukraińskie siły odparły 8 ataków wroga, niszcząc przy tym 3 rosyjskie czołgi i 8 jednostek artylerii (w tym 4 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe). Nad Donbasem jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 7 rosyjskich bezzałogowców typu Orłan-10 - czytamy.
Deklaracja marionetkowych władz Chersonia ws. integracji z Rosją
Wiceszef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego zadeklarował, że mieszkańcy otrzymają prawo do uzyskania rosyjskich paszportów.
Czytaj więcej
Daleko idącą integrację okupowanego ukraińskiego obwodu chersońskiego z Rosją zapowiedział przedstawiciel kolaborujących z Moskwą władz Chersonia, Kirił Stremousow.
9 maja Biden podpisze Lend-Lease dla Ukrainy
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że prezydent USA Joe Biden podpisze ustawę Democracy Defense Lend-Lease w poniedziałek 9 maja. Program ma ułatwić transfer sprzętu wojskowego na Ukrainę. 9 maja w Rosji obchodzony będzie Dzień Zwycięstwa.
Doniesienia o ataku rakietowym w obwodzie odeskim
Szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko oświadczył, że wieczorem wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy w regionie. Według tego źródła, nie było ofiar w ludziach.
Szkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze amerykańskich haubic
Rzecznik Pentagonu przekazał, że ponad 200 ukraińskich żołnierzy ukończyło szkolenie z obsługi haubic typu M777, które Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie. John Kirby dodał, że obecnie szkolenie przechodzi ponad 150 żołnierzy z Ukrainy. Wcześniej strona amerykańska informowała, że trening odbywa się poza granicami Ukrainy.
Pentagon nie potwierdza doniesień o ataku na rosyjską fregatę
- Przyglądaliśmy się temu cały dzień, nie mamy żadnych informacji potwierdzających te doniesienia - powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby, pytany o twierdzenia, jakoby rosyjska fregata Admirał Makarow została na Morzu Czarnym trafiona ukraińskimi pociskami, prawdopodobnie Neptun.
Wicepremier Ukrainy: 50 osób ewakuowano z Azowstalu
Iryna Wereszczuk poinformowała, że w piątek z terenu kombinatu Azowstal w Mariupolu ewakuowano 50 cywilów, wśród których były dzieci, kobiety i osoby starsze. Wicepremier Ukrainy napisała w mediach społecznościowych, Rosjanie "nieustannie łamali zawieszenie broni". Zaznaczył, że z tego powodu ewakuacja była "niezwykle powolna". Jutro operacja ma być kontynowana.
Szmyhal o Mariupolu: Ile osób jest pod gruzami? Nikt nie wie
- Sytuacja w Mariupolu jest niezwykle trudna - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Czytaj więcej
W Mariupolu zniszczonych zostało ponad 95 proc. budynków - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Ukraiński sztab o walkach w obwodzie charkowskim
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w wyniku ofensywy siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma wsiami w obwodzie charkowskim.
Haidai: Rosjanie próbują sforsować Doniec
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Haidai oświadczył, że wojska rosyjskie usiłują sforsować rzekę Doniec w pobliżu miasta Kreminna. "Zdobyte miasto roi się od rosyjskiej techniki wojskowej. Na obrzeżach toczą się walki" - napisał w mediach społecznościowych Haidai. Dodał, że "prawie każdy dom został splądrowany", a w mieście brakuje żywności, nie ma energii elektrycznej ani łączności komórkowej.
Biden ma zaakceptować nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
W najbliższych dniach prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma zaaprobować pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości co najmniej 100 mln dol. - podała agencja Reutera, powołując się na trzech przedstawicieli władz USA, zastrzegających sobie anonimowość. Według tego źródła, pakiet ma zawierać amunicję m.in. dla haubic.
Z Azowstalu ewakuowano 25 cywilów, w tym dzieci
Z terenu kombinatu Azowstal, ostatniego bastionu ukraińskiej obrony w Mariupolu, ewakuowano autobusami 25 cywilów, w tym dzieci - podała agencja Reutera. Według tego źródła, ewakuowani trafili na teren kontrolowanej przez Rosjan miejscowości Bezimienne. Agencja przekazała, że w ośrodku recepcyjnym ewakuowanym towarzyszyli przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, którzy pomagali w organizacji ewakuacji.
Zełenski: Ponad pół miliona Ukraińców deportowanych do Rosji
Prezydent Ukrainy za pośrednictwem łącza wideo wygłosił wystąpienie na forum parlamentu Islandii. Powiedział, że od początku wojny Rosji z Ukrainą "ponad 500 000 Ukraińców zostało deportowanych do Rosji". Wołodymyr Zełenski dodał, że osoby te zostały zmuszone do wyjazdu i że odebrano im dokumenty oraz środki łączności. - Są wysyłane w odległe rejony tej obcej ziemi - mówił.
Estonia chce pomóc Ukrainie w odbudowie obwodu żytomierskiego
Odpowiednią deklarację złożyła w Kijowie szefowa estońskiej dyplomacji Eva-Maria Liimets. Minister spraw zagranicznych podkreśliła, że Estonia zamierza wysłać na Ukrainę grupę ekspertów, którzy pomogą w rozminowaniu terenów, na których toczyły się walki. Zaznaczyła, że niedawno Estonia zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
W niedzielę rozmowy liderów G7 z prezydentem Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami pozostałych państw G7 w niedzielę weźmie udział w wideokonferencji, do której dołączy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotkaniu przewodniczyć będzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał, że omówione mają zostać najnowsze wydarzenia z wojny Rosji z Ukrainą, wsparcie dla Ukrainy oraz sankcje na Rosję.
Wicepremier Ukrainy informuje o wymianie jeńców
W ramach wymiany jeńców na Ukrainę wróciło 41 osób, w tym 11 kobiet - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. "28 wojskowych i 13 cywilów wraca do domu" - poinformowała w mediach społecznościowych.
Turczak o Chersoniu: Rosja jest tu na zawsze
- Będziemy żyć razem, rozwijać ten bogaty region - oświadczył sekretarz generalny stanowiącej polityczne zaplecze Władimira Putina partii Jedna Rosja, odnosząc się do Chersonia. - Nie będzie powrotu do przeszłości - dodał.
Czytaj więcej
- Nie powinno być co do tego wątpliwości - nie będzie powrotu do przeszłości - powiedział sekretarz generalny partii Jedna Rosja Andrij Turczak, odnosząc się do zajętego przez wojska rosyjskie miasta Chersoń na Ukrainie.
FAO: Prawie 25 mln ton zboża czeka na eksport z Ukrainy
Zastępca dyrektora ds. rynków i handlu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ocenił, że sytuacja na Ukrainie "to niemal groteska". - Jest prawie 25 milionów ton zboża, które można by wyeksportować, ale które nie mogą opuścić kraju z powodu braku infrastruktury, blokady portów - powiedział na konferencji w Genewie Josef Schmidhuber, cytowany przez CNN.
WB Electronics dostarczy wojsku system Gladius
Agencja Uzbrojenia MON zawarła umowę z firmą WB Electronics na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. Wartość porozumienia wynosi około 2 mld zł.
Czytaj więcej
Cztery poszukiwawczo–uderzeniowe moduły systemu Gladius, złożone z dronów rozpoznania FT5 i „skrzydlatych" pocisków przeciwpancernych produkcji Grupy WB, uzbroją polską armię.
Blisko 70 statków utknęło w ukraińskich portach
- W wyniku rosyjskiej inwazji w ukraińskich portach morskich utknęło prawie 70 statków. Sześć statków pod obcymi banderami pozostaje zablokowanych w Mariupolu, załoga nie może być ewakuowana - przekazali wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor portu handlowego Mariupol Ihor Barski, cytowani przez ukraińskie media.
Zełenski: Mininum to odzyskanie naszych terenów z 23 lutego
- Minimum to odzyskanie wszystkich naszych terytoriów według stanu z 23 lutego (sprzed inwazji - red.). Rosyjskie wojska muszą się wycofać - powiedział Wołodymyr Zełenski pytany, jakie są minimalne warunki Ukrainy dotyczące porozumienia z Rosją.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, jakie są minimalne warunki Ukrainy dotyczące ewentualnego porozumienia pokojowego z Rosją.
Jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany na Fidżi
Warta 300 mln dolarów Amadea została zajęta w czwartek przez policję Fidżi i agentów FBI dwa dni po tym, jak sąd Fidżi potwierdził amerykański nakaz związany z podejrzeniami o pranie pieniędzy przez Kerimowa.
Czytaj więcej
FBI we współpracy z władzami Fidżi zatrzymało superjacht Sulejmana Kerimowa.
Rosja wprowadza import równoległy. Wykorzysta szarą strefę
Ministerstwo Przemysłu i Handlu Rosji opracowało listę towarów, które można importować do federacji bez zgody właściciela praw, posiadacza licencji, patentów itp.
Czytaj więcej
Kreml zatwierdził listę towarów do tzw. importu równoległego. Umożliwia to sprzedaż oryginalnych towarów w Rosji bez zgody posiadacza na nie praw. Produkty są dostarczane nie przez oficjalnych dystrybutorów, ale „sposobami alternatywnymi” czyli wykorzystując szarą strefę i „kraje trzecie”. Ale miecz jest obosieczny.
Kliczko: Nie planujemy zmian w godzinie policyjnej 9 maja
Mer Kijowa Witalij Kliczko oświadczył, że władze miasta nie planują wprowadzania żadnych zmian dotyczących obowiązywania godziny policyjnej w stolicy Ukrainy 9 maja. - Godzina policyjna będzie obowiązywała od 22:00 do 5:00. Sytuacja będzie taka sama 8 i 9 maja - dodał. Kliczko zapowiedział wzmocnienie patroli. - Ochrona będzie zwiększona by zapobiec prowokacjom, ale miasto będzie żyło swym zwykłym życiem - przekazał.
Prezydent Ukrainy podpisał dekret o "desowietyzacji" ustawodawstwa
O sprawie poinformował przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podając, że odtąd w ustawodawstwie nie będzie się wspominać o "zwycięstwach Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Radzieckiej", nie będzie odwołań do programów opracowanych przez partię komunistyczną ani chęci wcielania w życie leninowskich idei budowania społeczeństwa komunistycznego. Stefanczuk podziękował deputowanym za przyjęcie odpowiednich przepisów. "Zrobiliśmy to, czego nie zrobili członkowie parlamentu w ciągu ostatnich 30 lat" - dodał.
Waszyngton sprzeda Turcji samoloty F-16
Ma to być nagroda za pomoc Ukrainie.
Czytaj więcej
Amerykańskie media, bazując na nieoficjalnych informacjach pochodzących z Kongresu Stanów Zjednoczonych, informują o możliwości nowego otwarcia w relacjach na linii Waszyngton – Ankara.
W podcaście "Posłuchaj Plus Minus" rozmowa o tym, jak Kreml ocieplał wizerunek na Zachodzie
Czytaj więcej
Kreml przez lata ocieplał swój wizerunek na Zachodzie. Pieniądze zarabiane na sprzedaży surowców dawały dostęp do polityków, artystów, sportowców. Metody wypracowane przez Rosjan – naciski dyplomatyczne, artwashing i sportwashing – były wykorzystywane też przez inne autorytarne reżimy. – Rosja bardzo długo przygotowywała się w sposób miękki do konfliktu, który jest naprawdę twardy i barbarzyński – oceniają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Miedwiediew: Maski opadły. Polacy ogłaszają rozbiór Ukrainy
Dmitrij Miedwiediew odbiera słowa Andrzeja Dudy jako zapowiedź rozbioru Ukrainy. Na Kremlu kontynuowana jest propaganda uderzająca w Polskę.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew skomentował słowa prezydenta Andrzeja Dudy na temat braku granic między Polską a Ukrainą. Jego zdaniem świadczy to o planowanym przez polskie władze rozbiorze Ukrainy. Rosjanie od dłuższego czasu stosują propagandę, która ma uderzyć w Polskę.
Separatystyczne republiki wyznaczyły swoich ambasadorów w Rosji
Wicepremier Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej republiki istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu, została powołana na ambasadora republiki w Federacji Rosyjskiej - poinformował przywódca samozwańczej republiki, Denis Puszylin. Z kolei Leonid Pasecznik, przywódca drugiej separatystycznej republiki, Ługańskiej Republiki Ludowej, wyznaczył na ambasadora w Rosji swojego doradcę ds. dyplomatycznych, Rodiona Mirosznika.
Moskwa: Plakaty ze Szwedami oraz hasłem "My jesteśmy przeciw nazizmowi, oni nie"
"W Rosji oskarżenia o 'nazizm' pojawiały się wielokrotnie wobec krajów i osób, które wyrażały uzasadnioną krytykę wobec działań Rosji" - czytamy w oświadczeniu MSZ Szwecji w tej sprawie.
Czytaj więcej
Na ulicach Moskwy pojawiły się plakaty ze znanymi Szwedami, którzy mieli popierać nazizm - informuje Reuters wskazując, że jest to symbol pogarszających się relacji rosyjsko-szwedzkich, w związku z prawdopodobnym wystąpieniem Szwecji z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO.
3,8 mln osób opuściło Rosję w pierwszym kwartale 2022 roku
Tak wynika z oficjalnych statystyk opublikowanych przez FSB. Najpopularniejsze kierunki wyjazdów to: Gruzja, Turcja, Kazachstan i Finlandia.
Josep Borrell zorganizuje szczyt szefów MSZ państw UE, jeśli nie będzie porozumienia ws. embarga na ropę z Rosji
Borrell w czasie rozmowy z dziennikarzami stwierdził, że wierzy w osiągnięcie "rozwiązania, które byłoby wspólne" i dodał, że "nie wszystkie kraje są w tej samej sytuacji". Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że takie rozwiązanie musi być znalezione szybko. Pytany o wprowadzenie przez UE embarga na gaz z Rosji, Borrell odparł, że to nie jest temat "na jutro, tylko na pojutrze". - Gaz nie może być zastąpiony czymś innym. Jeśli nie będzie to rosyjski gaz i tak będziemy potrzebować gazu - mówił.
Obrońca Azowstalu: Od dwóch dni rosyjscy żołnierze szturmują zakłady
- Ponosimy straty, wiele osób jest rannych. Nie jesteśmy w stanie wydostać rannych - mówił w rozmowie z BBC Mychajło Werszynin, jeden z obrońców zakładów Azowstal.
Czytaj więcej
Mychajło Werszynin, jeden z ukraińskich obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie z BBC mówił, że "sytuacja na terenie kombinatu jest krytyczna".
Rosyjski koncern wyprzedaje statki
Sowkomfłot jest objęty sankcjami Unii, Wielkiej Brytanii i Australii, a transakcje z nim są zakazane.
Czytaj więcej
Rosyjski państwowy armator specjalizujący się w transporcie skroplonego gazu, ropy i produktów naftowych ogłosił wyprzedaż co najmniej 40 jednostek. Od marca Sowkomfłot jest objęty sankcjami Unii, Wielkiej Brytanii i Australii, a transakcje z nim są zakazane.
Wiceminister rolnictwa: Jeśli wojna będzie trwać państwa w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie nie będą mieć zboża. To oznacza głód
Według wiceministra rolnictwa ukraiński rząd pracuje obecnie nad zwiększeniem eksportu produktów rolnych alternatywnymi trasami, co umożliwiło czterokrotny wzrost eksportu żywności z Ukrainy w kwietniu, w porównaniu do marca 2022 roku.
Czytaj więcej
Państwa importujące produkty rolne, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu i Afryki, nie poradzą sobie bez importu produktów rolnych z Ukrainy, ponieważ eksport ten nie może być fizycznie zastąpiony przez dostawy z państwa agresora, Rosji, albo z jakiegokolwiek innego państwa.
RPO odpowiedział rosyjskiej ombudsman: Inaczej rozumiemy prawa człowieka
Rzecznik Praw Człowieka ubolewa, ale nie widzi możliwości odbycia spotkania z Tatianą Moskalkovą. Winny jest jej punkt widzenia na decyzję o likwidacji stowarzyszenia "Memoriał" i politykę władz Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Muszę wyrazić najwyższe ubolewanie z powodu tego, że nasze rozumienie, czym są prawa człowieka i kto dokonuje brutalnego ich pogwałcenia diametralnie się różnią - pisze rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w liście skierowanym do wysokiego komisarza praw człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiany Moskalkovej.
Rosjanie ostrzelali Hulajpołe z powietrza i z ziemi
"Dziś, ok. 11, wróg użył artylerii i lotnictwa przeciw miastu Hulajpołe. W wyniku masowego ostrzału artyleryjskiego rosyjska armia zniszczyła infrastrukturę cywilną w Orichiwie" - czytamy w oświadczeniu umieszczonym na kanale administracji wojskowej obwodu zaporoskiego.
MON poinformował o zakupie kilkuset dronów dla Wojska Polskiego
Bezzałogowe statki powietrzne Gladius mają wspierać działania polskiej artylerii.
Szefowie MSZ Litwy, Łotwy i Estonii przebywają z wizytą na Ukrainie
O wizycie pisze na swoim profilu na Twitterze Gabriellus Landsbergis, szef dyplomacji Litwy.
Kreml: Dojdzie do dwóch spotkań Putina z Łukaszenką jednego dnia
Prezydent Władimir Putin weźmie udział w dwustronnym spotkaniu z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką, będzie z nim też rozmawiał w czasie szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał, że oba spotkania odbędą się tego samego dnia. Rzecznik Kremla nie podał jednak dokładnej daty tych spotkań obiecując, że zrobi to później.
Olaf Scholz weźmie udział w wirtualnej debacie przywódców G7 i Wołodymyra Zełenskiego
Kanclerz Niemiec będzie uczestniczył w debacie zaplanowanej na 8 maja, której tematem będzie sytuacja na Ukrainie. Oprócz przywódców państw grupy G7 w debacie weźmie udział również prezydent Wołodymyr Zełenski. Wieczorem 8 maja Scholz wystąpi też z orędziem do Niemców z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rzecznik podkreślił, że rocznica zakończenia wojny będzie miała w tym roku szczególne znaczenie, ponieważ dwa państwa, które były ofiarą nazistowskich Niemiec - Ukraina i Rosja - biorą obecnie udział w wojnie.
Kreml widzi w Polsce zagrożenie dla integralności Ukrainy
Rzecznik Władimira Putina powtórzył pojawiającą się w rosyjskich mediach narrację mówiącą o chęci przejęcia przez Polski kontroli nad zachodnią częścią Ukrainy.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na piątkowej konferencji prasowej mówił o możliwości zagrożenia dla ukraińskiej integralności terytorialnej. Wskazał, że zagrożeniem jest Polska.
Pieskow "nie ma żadnych informacji" na temat fregaty, która ma płonąć na Morzu Czarnym
Podczas konferencji prasowej rzecznik Kremla był pytany o doniesienia ukraińskich mediów.
Czytaj więcej
Kreml "nie ma żadnych informacji" na temat domniemanego ataku na rosyjską fregatę, jaki miał mieć miejsce na wodach Morza Czarnego.
Kreml zareagował na słowa Łukaszenki o wojnie
Aleksander Łukaszenko powiedział, że nie posiada szczegółowych informacji na temat działań na Ukrainie, ale jego zdaniem prowadzona ofensywa się "przeciąga". W odpowiedzi rzecznik Kremla stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa przebiega zgodnie z planem".
Rosjanie i separatyści próbują szturmować Siewierodonieck z kilku kierunków
O atakach na Siewierodonieck informuje stojący na czele cywilno-wojskowej administracji miasta, Ołeksandr Striuk. - Miasto jest niemal okrążone przez jednostki Federacji Rosyjskiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, próbują wtargnąć do miasta z różnych kierunków - oświadczył na antenie ukraińskiej telewizji. Jednocześnie Striuk poinformował, że zagrożenie oblężeniem nie skłania mieszkańców do ewakuacji - w Siewierodoniecku wciąż przebywa ok. 15 tys. cywilów, dziennie opuszcza miasta średnio ok. 10 osób.
Ukraińska armia zestrzeliła bezzałogowy statek powietrzny nad obwodem dniepropietrowskim
O zestrzeleniu drona poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentin Rezniczenko.
Bloomberg: Finlandia w marcu zmniejszyła import ropy z Rosji o 70 proc.
- Relacje handlowe Finlandii z Rosją stopniowo się załamują - ocenił Pasi Kuoppamaki z Danske Bank A/S. W liczbach bezwzględnych całość importu Finlandii z Rosji zmniejszył się w marcu, rok do roku, o 45 proc.
Nieoficjalnie: Rosyjski okręt płonie na Morzu Czarnym
Pojawiły się doniesienia, że na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata Admirał Makarow, która miała zostać trafiona ukraińskim pociskiem przeciwokrętowym u wybrzeży Odessy. Obecnie ma trwać akcja ratunkowa.
8 maja w czasie mszy na Kasprowym Wierchu Polacy i Ukraińcy będą modlić się o pokój
Co roku na szczycie Kasprowego spotykają się ludzie, którzy związali swoje życie z górami. W tym roku organizatorzy spotkania zaprosili na nie także uchodźców z Ukrainy.
Czytaj więcej
Polacy oraz Ukraińcy będą w niedzielę, 8 maja, wspólnie modlić się o pokój w czasie 14. Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu, które będzie połączone z mszą świętą.
Przedstawiciel MSZ Rosji: Scenariusze użycia przez Rosję broni atomowej nie przystają do realizacji zadań na Ukrainie
- Jednocześnie byłoby dobrze, gdyby kraje Zachodu, na czele z USA, miały świadomość absolutnej niedopuszczalności eskalacji ich antyrosyjskich działań, w tym stwarzających nieakceptowalne dla Rosji zagrożenia strategiczne oraz promowania retoryki o fikcyjnym zagrożeniu atomowym ze strony Rosji, wbrew słowom naszych przedstawicieli - dodał Aleksiej Zajcew, zastępca dyrektora departamentu prasowego MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Scenariusze użycia przez Rosję broni atomowej nie przystają do realizacji zadań w czasie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie - oświadczył Aleksiej Zajcew, zastępca dyrektora departamentu prasowego MSZ Rosji, na konferencji prasowej.
Miedwiediew chwali Orbana
Były prezydent Rosji docenił Viktora Orbana za jego sprzeciw w sprawie embarga na ropę. Nazywa premiera Węgier rozsądnym politykiem, który nie idzie bezmyślnie w stronę przepaści.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew pochwalił premiera Węgier Viktora Orbana za sprzeciw w sprawie możliwości wprowadzenia przez Unię Europejską embarga na rosyjską ropę.
MSZ Rosji: Negocjacje między Rosją a Ukrainą znalazły się w stanie stagnacji
Zastępca dyrektora departamentu prasowego MSZ Rosji, Aleksiej Zajcew oświadczył, że negocjacje między Rosją a Ukrainą znalazły się w stanie stagnacji. Zajcew zarzucił ukraińskim politykom, że ci "wymownie mówią o niechęci kontynuowania" rozmów z Rosją.
Elon Musk wyprzedził Rosję w kosmosie
Roskosmos nie dał rady firmie, która powstała zaledwie 20 lat temu.
Czytaj więcej
Dwadzieścia lat temu, 6 maja 2002 roku amerykański wizjoner i miliarder Elon Musk założył SpaceX, firmę, która miała przywrócić kosmos Ameryce.
Reuters: KE proponuje dłuższy okres przejściowy na wprowadzenie embarga na ropę z Rosji dla Węgier, Słowacji i Czech
Według dwóch źródeł, na które powołuje się agencja Reutera, Komisja Europejska proponuje obecnie, aby Węgry i Słowacja mogły kupować ropę z Rosji do końca 2024 roku, a Czechy do czerwca 2024 roku. Wcześniej KE miała proponować, by kraje te mogły kupować rosyjską ropę do końca 2023 roku. Pozostałe państwa UE miałyby zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy do końca 2022 roku.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zmieniła propozycję embarga na rosyjską ropę, aby przedłużyć okres, w którym wejdzie ono w życie dla Węgier, Słowacji i Czech - poinformowały w piątek dwa źródła agencji Reutera.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała utracić na Ukrainie 24,9 tys. żołnierzy, 1 110 czołgów, 2 686 pojazdów opancerzonych, 502 systemy artyleryjskie, 171 wyrzutnie rakietowe, 83 zestawy przeciwlotnicze, 199 samolotów, 155 śmigłowców, 324 bezzałogowe statki powietrzne, 1 926 innych pojazdów wojskowych i cystern, 11 jednostek nawodnych, 38 egzemplarzy sprzętu specjalnego, 90 pocisków manewrujących.
Premier Ukrainy: Wywiady naszych partnerów informują, że Rosja wypowie nam wojnę
- Ukraina będzie bronić swojej wolności, swojego terytorium, swojej suwerenności, życia naszych rodzin i naszej ziemi. W każdej sytuacji będziemy walczyć do całkowitego zwycięstwa nad okupantem - oświadczył Denys Szmyhal.
Czytaj więcej
Denys Szmyhal, premier Ukrainy oświadczył, że według służb wywiadowczych partnerów Kijowa, Rosja zamierza wypowiedzieć Ukrainie pełnowymiarową wojnę 9 maja.
Ukraińska obrona powietrzna strąciła pocisk wystrzelony w kierunku obwodu odeskiego
Jak informuje Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińska obrona powietrzna w rejonie Biełgorod-Dniestr zestrzeliła rosyjski pocisk wymierzony przeciwko celowi w obwodzie odeskim. Szczątki pocisku zabezpieczyła policja.
W ciągu ostatniej doby na południu Ukrainy zginęło 24 rosyjskich żołnierzy
Informacje takie przekazało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Z jego raportu wynika też, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad południową Ukrainą dwa bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10.
W Mariupolu trwają przygotowania do Dnia Zwycięstwa
Zorganizowanie obchodów w zdobytym ukraińskim mieście ma być symbolicznym zwycięstwem dla Władimira Putina.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin miał być zdeterminowany, by jego żołnierze zajęli Mariupol przed poniedziałkowym Dniem Zwycięstwa. Pojawiły się doniesienia, że Rosjanie mogą planować w mieście obchody.
Rzecznik resortu obrony Rosji: Zestrzeliliśmy dwa ukraińskie samoloty
Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu ostatniej doby, nad obwodem ługańskim, Rosjanie mieli zestrzelić dwa ukraińskie myśliwce - Su-25 i MiG-29.
Agresja Rosji na Ukrainę odbija się na pracy ukraińskich doradców podatkowych
Agresja Rosji to dotkliwy cios dla ukraińskiej gospodarki. Nie funkcjonuje 35 proc. przemysłu, a połowa ludności aktywnej zawodowo straciła źródło zarobku. W oczywisty sposób odbija się to na pracy ukraińskich doradców podatkowych.
Czytaj więcej
Wojna skomplikowała pracę ukraińskich doradców podatkowych. Mają jednak już propozycje na reformy po wojnie.
Szef MSZ Austrii: Zamierzamy stosować się do obowiązujących porozumień i nie zapłacimy w rublach za gaz z Rosji
31 marca Putin podpisał dekret w tej sprawie, wprowadzający nowy sposób płatności za gaz - odbiorcy z "państw nieprzyjaznych" mieli otworzyć specjalne konta w rosyjskim Gazprombanku. Po dokonaniu płatności za gaz w obcej walucie na to konto, Gazprombank dokonywałby wymiany na ruble i dopiero wymienione pieniądze przelewał na konto Gazpromu.
Czytaj więcej
Austria nie planuje płacenia za gaz w rublach - oświadczył szef MSZ Austrii, Aleksander Schallenberg, w rozmowie z telewizją Al Jazeera.
Ojciec zaginionego poborowego z "Moskwy" otrzymał odpowiedź prokuratury
Prokuratura Wojskowa Floty Czarnomorskiej poinformowała, że zatopiony krążownik "Moskwa" nie brał udziału w "specjalnej operacji wojskowej".
Czytaj więcej
Prokuratura Wojskowa Floty Czarnomorskiej poinformowała mieszkańca Jałty Dmitrija Szkrebeca, że jego syn, który służył na krążowniku "Moskwa", zaginął. Jednostka miała nie brać udziału w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego: Ewakuowaliśmy ok. 500 osób z Mariupola i zakładów Azowstal
Z zakładów Azowstal i Mariupola udało się ewakuować ok. 500 cywilów - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Andrij Jermak. Jermak dodał, że Ukraina "będzie nadal robić wszystko, aby ratować cywilów i żołnierzy (z Mariupola)". "Dziękujemy ONZ za pomoc" - podkreślił.
Ukraina tymczasowo zawiesza transport zboża koleją do Mołdawii i Rumunii
Reuters wyjaśnia, powołując się na firmę AKP-Infrom, że zawieszenie transportu zboża koleją do Mołdawii i Rumunii ma związek z dużą liczbą transportów kolejowych na tamtejszych przejściach granicznych. Wcześniej Kijów zawiesił transporty zboża koleją do Polski - przypomina Reuters. Zawieszenie transportu zboża do Rumunii zacznie obowiązywać 4 maja, a do Mołdawii i portów Ukrainy na Dunaju - 5 maja.
Zakłady Azowstal w Mariupolu znów są szturmowane przez Rosjan
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,187 mln osób
5 maja granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 19 tys. osób (od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało 1,066 mln osób).
Przewodniczący Dumy przekonuje, że członkowie UE muszą wyjść z Unii, by zachować suwerenność
"Jeśli państwa, które są członkami UE, chcą dziś zachować suwerenność i bronić interesów swoich obywateli, mają tylko jedno wyjście - opuścić UE" - napisał Wiaczesław Wołodin na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Przewodniczący rosyjskiej Dumy (izba niższa parlamentu), Wiaczesław Wołodun, na swoim kanale w serwisie Telegram przekonuje, że państwa UE muszą opuścić Unię Europejską, jeśli chcą zachować suwerenność.
Orban: Zakaz importu ropy z Rosji jak bomba atomowa zrzucona na gospodarkę Węgier
Premier Viktor Orban przekonuje, że Węgry nie mogą pozwolić sobie na odrzucenie rosyjskiej ropy.
Czytaj więcej
- Węgry nie mogą poprzeć nowego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji w jego obecnej formie - powiedział premier Viktor Orban w porannym wywiadzie dla państwowego radia.
Rosjanie zmuszają rolników z obwodu zaporoskiego, by deklarowali ile ziemi posiadają, a ile dzierżawią
Tym, którzy nie chcą wypełniać formularzy, Rosjanie grożą konfiskatą całej posiadanej przez nich ziemi.
Czytaj więcej
W Czernihiwce, w obwodzie zaporoskim, Rosjanie grożą rolnikom, że będą przeprowadzać konfiskatę ich ziemi - informuje rzecznik administracji wojskowej obwodu zaporoskiego, Iwan Arefiejew.
Niemieckie haubice trafią do ukraińskiej armii
O wysłaniu samobieżnych haubic na Ukrainę poinformowała niemiecka minister obrony.
Czytaj więcej
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht potwierdziła na Słowacji, że Niemcy wyślą na Ukrainę siedem samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego: Trwa próba ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal
Andrij Jermak nie przedstawił żadnych szczegółów dotyczących operacji. Nie jest jasne na jakim etapie jest obecnie próba ewakuacji cywilów z Mariupola. - Kolejna faza ratowania naszych obywateli z Azowstalu właśnie trwa. Informacje o efektach będą podane później - ujawnił jedynie Jermak.
Sztab Generalny armii Ukrainy publikuje nagranie pokazujące zniszczenie pojazdu przewożącego amunicję
Ataku dokonała artyleria ukraińskich wojsk powietrzno-desantowych.
Czarnek o Ukraińcach w polskich szkołach: Możemy się spodziewać kolejnych kilkuset tysięcy dzieci w systemie oświaty
Na to musimy się przygotowywać, zrobić to tak, aby ich przyjąć i nie zablokować polskich szkół, aby polskie dzieci w polskim systemie oświaty nie były narażone na żadne ograniczenia - mówił minister edukacji i nauki.
Czytaj więcej
Nauka zdalna długo trwająca powodowała, że było wiele głosów mówiących, że nie da się przygotować do matury na takim poziomie, jak gdyby nauka odbywała się w trybie stacjonarnym - mówił w rozmowie z TVP1 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Ambasador Rosji: obecne pokolenie polityków NATO nie traktuje poważnie zagrożenia nuklearnego
Oskarżenia o agresywną retorykę nuklearną Rosji są bezpodstawne i stanowią część kampanii antyrosyjskiej - uważa ambasador Rosji w USA.
Czytaj więcej
- Rosja nie zagraża Stanom Zjednoczonym ani ich sojusznikom w Europie i robi wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec eskalacji kryzysu na Ukrainie - uważa rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie 16 razy ostrzelali miejscowości w obwodzie ługańskim
Takie informacje przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. "16 razy przeciwnik ostrzelał dzielnice mieszkalne i elementy infrastruktury. 12 budynków, podstacja elektryczna i kompleks komercyjny zostały uszkodzone. Są dwie ofiary. Siedem domów zostało zniszczonych w Rubiżnem, dwa - w Nowodrużeśku. Są zniszczenia w Lisiczańsku, Orichowie, Hirśkim, Popasnej" - wyliczał Haidai. Ponadto Rosjanie ostrzelali jedną ze stacji benzynowych.
W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło 223 dzieci
Takie informacje przekazuje prokuratura generalna Ukrainy. Rannych, w wyniku działań wojennych, miało zostać 408 dzieci. Dane te nie są kompletne ponieważ nadal weryfikacji wymaga wiele doniesień z części kraju objętych walkami, okupowanych przez Rosjan lub wyzwolonych przez ukraińskie wojska. 5 maja w obwodzie charkowskim zginął 15-latek, który pomagał ewakuować zwierzęta z charkowskiego ogrodu zoologicznego - podała ukraińska prokuratura.
Żona dowódcy Pułku Azow: Liczą już tylko na cud
Kateryna Prokopenko, żona dowódcy Pułku Azow, ppłk. Denysa Prokopenko, po rozmowie z mężem oświadczyła, że obrońcy zakładów Azowstal w Mariupolu nie poddadzą się, ale "liczą już tylko na cud". Kateryna Prokopenko relacjonowała, że jej mąż powiedział jej, że będzie ją zawsze kochał. - To brzmiało jak pożegnanie - stwierdziła.
Czytaj więcej
Ukraińscy bojownicy walczący z Rosjanami w tunelach pod stalownią w Mariupolu odmawiają poddania się. Ich rodziny informują, że pozostała wiara w cud.
Członkowie WHO rozważają zamknięcie biura w Rosji
Państwa Światowej Organizacji Zdrowia rozważą w przyszłym tygodniu rezolucję przeciwko Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, w tym ewentualne zamknięcie głównego biura regionalnego w Moskwie - wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reutera. Rezolucja, która ma być rozpatrywana we wtorek, nie zawiera ostrzejszych sankcji, takich jak zawieszenie Rosji w zarządzie Światowej Agencji Zdrowia, a także tymczasowe zamrożenie jej praw do głosowania.
Brytyjski resort obrony: Rosja próbuje zająć zakłady Azowstal przed 9 maja
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach podaje, że Rosjanie kontynuują natarcie na zakłady Azowstal w Mariupolu wbrew oficjalnym twierdzeniom Kremla, że szturm na zakłady Azowstal został odwołany. Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że Rosjanie chcą zająć zakłady Azowstal przed 9 maja, ponieważ Władimir Putin chce odnieść przed Dniem Zwycięstwa symboliczny sukces na Ukrainie.
W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali cele w obwodzie dniepropietrowskim
O nocnym ostrzale obwodu poinformował jego gubernator, Walentin Rezniczenko. "Okupanci ostrzelali rejony krzyworoski i synelnykowski. Strzelali z Gradów (...) dwie wioski zostały ostrzelane. Nikt nie został ranny" - napisał Rezniczenko na swoim kanale w serwisie Telegram.
Ukraiński Sztab Generalny: Rosjanie chcą zająć Popasną
Ofensywa Rosjan trwa w Donbasie, gdzie ukraińskie wojska ostrzeliwane są m.in. w rejonie miejscowości Łyman. Sztab Generalny armii Ukrainy podaje też, że rosyjska armia stara się przejąć pełną kontrolę nad Popasną i wznowić ofensywę w kierunku miejscowości Łyman i Siewiersk.
Czytaj więcej
"Wróg nie przerywa działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej, próbując uzyskać pełną kontrolę nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz stworzyć korytarz lądowy między tymi obwodami a okupowanym Krymem" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Sekretarz generalny ONZ: Z Mariupola i okolic udało się ewakuować ok. 500 osób
Antonio Guterres napisał na Twitterze, ze we wspólnej operacji ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się otworzyć dwa razy korytarz humanitarny, którym z zakładów Azowstal, Mariupola i okolic miasta ewakuowano blisko 500 osób.
Rosyjskie siły Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim ćwiczyły uderzenia rakietowe w cele na terenie Europy
Z komunikatu rosyjskiego resortu obrony wynika, że zaangażowano systemy rakietowe Iskander M, które mogą zostać wyposażone w pociski manewrujące, ale też w rakiety balistyczne z głowicami nuklearnymi. Celem tych wyrzutni miały być systemy rakietowe, lotniska, obiekty chronione, jednostki wojskowe oraz punkty dowodzenia „potencjalnego przeciwnika”. „Jednostki pododdziału rakietowego floty przećwiczyły działania w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego terenu” – zdradza rosyjski resort obrony. W zasięgu wystrzelonych z iskanderów rakiet (nawet 500 kilometrów) znalazłyby się obiekty na terenie Niemiec, Polski, państw bałtyckich i Szwecji.
Czytaj więcej
Rosja przeprowadza ćwiczenia wojsk rakietowych, a propaganda Kremla grozi europejskim stolicom zniszczeniem.
Najbliższe dni i tygodnie to seria spotkań i intensywnej pracy, jeśli chodzi o długoterminowe wsparcie dla uchodźców
Wyzwaniu długoterminowego wsparcia i przekształcenia polityki publicznej jest poświęcony samorządowy okrągły stół, który w najbliższą niedzielę i poniedziałek odbędzie się we Wrocławskiej Hali Stulecia.
Czytaj więcej
Okrągły stół we Wrocławiu ma dać odpowiedź na wyzwania dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
KE chciałaby w sześć miesięcy wygasić import ropy, a do końca roku – zaprzestać importu produktów rafineryjnych
Ponieważ wetem groziły Węgry, poparte ostatnio przez Słowację, to KE w swojej propozycji przewidziała dla nich dłuższy okres na dostosowanie się – do końca 2023 r.
Czytaj więcej
Państwa Unii Europejskiej spieszą się z uzgodnieniami dotyczącymi embarga na rosyjską ropę. Węgry żądają bezterminowego prawa do zakupu surowca, dołączają do nich Słowacja i Czechy.
56,8 proc. uczestników sondażu IBRiS dla "Rz" jest za udziałem polskich żołnierzy w misji pokojowej w Ukrainie
Przeciwnego zdania było 32,5 proc., a nie miało zdania 10,7 proc.
Czytaj więcej
Polscy żołnierze powinni wziąć udział w misji pokojowej w Ukrainie, jeśli zostanie ona zorganizowana przez NATO, ONZ lub Unię Europejską.
W ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelono 15 celów powietrznych
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zestrzeleniu 5 maja nad Ukrainą jednego samolotu i 14 bezzałogowych statków powietrznych. "Wrogie statki powietrzne nadal unikają wlatywania w przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez Siły Zbrojne Ukrainy" - podkreśla ukraińskie Dowództwo. Zestrzelony 5 maja nad Ukrainą samolot to, prawdopodobnie, Su-30SM. Maszynę strącono nad wschodnią Ukrainą.
Premier Japonii ogłasza nowe sankcje wobec Rosji
Fumio Kishida poinformował o sankcjach, które będą się wiązać z zamrożeniem aktywów ok. 140 kolejnych obywateli Rosji i niektórych rosyjskich banków. 17 rosyjskich przedsiębiorstw działających w branży zbrojeniowej zostanie dodanych do listy firm objętych zakazem eksportu. Ponadto Japonia zakaże eksportu do Rosji m.in. komputerów kwantowych. - Japonia stoi przy Ukrainie - oświadczył Kishida.
Pentagon: Większość rosyjskich wojsk opuściła Mariupol
Z informacji przekazanych przez rzecznika Pentagonu, Johna Kirby'ego, w Mariupolu, gdzie ukraińska armia broni się jeszcze na terenie zakładów Azowstal, pozostały rosyjskie siły stanowiące równowartość niespełna dwóch batalionowych grup taktycznych - czyli ok. 2 tysięcy żołnierzy. Wcześniej, w walkach o miasto, miało brać udział ok. 12 batalionowych grup taktycznych.
Czytaj więcej
Większość rosyjskich wojsk biorących udział w walkach o Mariupol opuściła to miasto i udała się na północ - wynika z informacji przekazanych przez rzecznika Pentagonu, Johna Kirby'ego.
Rosyjska korweta ćwiczyła niszczenie okrętów podwodnych wroga pociskiem "Odpowiedź"
Ćwiczenia odbyły się na wodach Morza Japońskiego.
Czytaj więcej
Wchodząca w skład Floty Pacyfiku rosyjska korweta "Grzmot" przeprowadziła udany atak na cel ćwiczebny z użyciem pocisku "Odpowiedź" przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych, na wodach Morza Japońskiego - podaje Interfax.
Ukraińcy odparli w Donbasie 11 ataków Rosjan w ciągu doby
Dowództwo Operacji Sił Połączonych na swoim profilu na Facebooku poinformowało, że 5 maja Rosjanie odparli 11 rosyjskich ataków. W trakcie odpierania ataków Ukraińcy zniszczyli osiem rosyjskich czołgów, 11 pojazdów opancerzonych i pięć innych pojazdów. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Donbasem siedem bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10.
CNN: USA przekazały Ukrainie informacje, które pomogły zatopić krążownik Moskwa
Kiedy strona ukraińska zauważyła rosyjski okręt na Morzu Czarnym, poprosiła Amerykanów o potwierdzenie, że jest to krążownik Moskwa - twierdzą źródła zbliżone do sprawy, z którymi rozmawiali dziennikarze CNN. USA udzieliły takiego potwierdzenia i przekazały Ukrainie dokładne dane dotyczące pozycji okrętu na morzu.
Czytaj więcej
USA udzieliły Ukrainie pewnej pomocy przy zatopieniu krążownika Moskwa, który poszedł na dno po trafieniu dwoma ukraińskimi pociskami przeciwokrętowymi Neptun - informuje CNN.
Zełenski: Rosja zniszczyła lub uszkodziła blisko 400 placówek ochrony zdrowia na Ukrainie
Wołodymyr Zełenski, występując na forum zajmującej się kwestiami ochrony zdrowia, mówił, że w wielu miejscach na wschodnie i południowej Ukrainie, gdzie trwają walki, brakuje nawet podstawowych antybiotyków. - Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko infrastrukturę zdrowotną, do dziś Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili blisko 400 placówek ochrony zdrowia: szpitali, szpitali położniczych, klinik - powiedział prezydent Ukrainy. Zełenski podkreślał, że "katastrofalna" jest sytuacja na terenach okupowanych przez Rosjan. - Oznacza to kompletny brak leków dla cierpiących na choroby nowotworowe. Oznacza to trudności z uzyskaniem lub całkowity brak insuliny dla cukrzyków. Nie można przeprowadzać operacji - wyliczał.
USA zapewnią Szwecji i Finlandii gwarancje bezpieczeństwa w czasie procesu akcesji do NATO
Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, na konferencji prasowej oświadczyła, że Stany Zjednoczone są "pewne, iż mogą znaleźć sposób, aby odpowiedzieć na obawy Szwecji i Finlandii w kwestii bezpieczeństwa w czasie pomiędzy złożeniem wniosku o członkostwo w NATO, a formalnym przystąpieniem do Sojuszu". Zarówno Szwecja, jak i Finlandia, mają złożyć formalny wniosek o przyjęcie do NATO w najbliższych tygodniach.
Od początku wojny Rosja wystrzeliła 2 014 rakiet w kierunku celów na Ukrainie
W tym samym czasie rosyjskie samoloty wykonały 2 682 lotów nad terytorium Ukrainy - takie dane przedstawił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Każdy z tych lotów oznacza śmierć naszych obywateli, niszczenie naszej infrastruktury - powiedział Zełenski na antenie ukraińskiej telewizji.