Rosja zostanie uderzona w serce gospodarki. Najdalej idący pakiet sankcji UE

W najdalej idącym pakiecie sankcji Unia Europejska chce uderzyć w serce rosyjskiej gospodarki – surowce energetyczne. Było embargo na węgiel, teraz przyszedł czas na ropę naftową.

Publikacja: 04.05.2022 21:00

W ciągu sześciu miesięcy wycofamy rosyjską ropę naftową, a do końca roku produkty rafineryjne – zapo

W ciągu sześciu miesięcy wycofamy rosyjską ropę naftową, a do końca roku produkty rafineryjne – zapowiedziała w środę Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Foto: pap/EPA/JULIEN WARNAND

Niemal połowa wpływów rosyjskiego budżetu to dochody z eksportu surowców energetycznych. UE już wprowadziła zakaz importu węgla, który ma zacząć obowiązywać na początku sierpnia. Teraz w szóstym pakiecie sankcji wykonuje ogromny krok naprzód, proponując embargo na surowiec, na którym Rosja zarabia najwięcej – ropę naftową i jej pochodne, jak paliwa.

– Będzie to całkowity zakaz importu całej rosyjskiej ropy naftowej, morskiej i rurociągowej, surowej i rafinowanej. Upewnimy się, że wycofujemy rosyjską ropę w sposób uporządkowany, w sposób, który pozwoli nam i naszym partnerom zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizuje wpływ na rynki światowe. Dlatego w ciągu sześciu miesięcy wycofamy rosyjską ropę naftową, a do końca roku produkty rafineryjne. W ten sposób maksymalizujemy presję na Rosję, jednocześnie minimalizując szkody uboczne dla nas i naszych partnerów na całym świecie – powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ponadto, KE proponuje dodatkowe opóźnienie, do końca 2023 r., dla dwóch państw o bardzo wysokiej zależności od rosyjskiej ropy i odciętych od morza: Węgier i Słowacji. Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie w Brukseli, sprzeciw Węgier wobec tego embarga miał charakter wybitnie techniczny, a nie polityczny. To dlatego Komisja Europejska zgodziła się zaproponować wyjątki dla dwóch krajów. Zarówno te wyjątki, jak i całość pakietu muszą być jednomyślnie zaakceptowane przez 27 państw UE.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja
Gospodarka
Kręta droga unijnego Zielonego Ładu. Co UE zaproponuje rolnikom?