Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Piątek jest pierwszym dniem wizyty prezydenta USA, Joe Bidena, w Polsce.
Plan wizyty Joe Bidena w Polsce
BBC przedstawia historię 10-letniej Ukrainki, która kontynuuje edukację w polskiej szkole
Zełenski spotkał się z przedstawicielami państw bałtyckich
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przewodniczącymi parlamentów krajów bałtyckich.
W rozmowach wziął udział przewodniczący parlamentu Estonii Juri Ratas, przewodnicząca Sejmu Łotwy Inara Murniece oraz przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Cmilyte-Nielsen.
Prezydent mówił o zaufaniu między krajami bałtyckimi i wsparciu, jakiego udzieliły one po inwazji Rosji na Ukrainę.
- Zagrożenie na Ukrainie to także wasze ryzyko - powiedział.
Haszczyński: Putin nadal morduje, niszczy miasta, wypędza miliony ludzi, wielu zapewne na zawsze
Wojna o Ukrainę trwa już miesiąc. A poprzednie prawie trzy miesiące upłynęły nam na rozważaniach o tym, jak zareagować na bezczelne groźby Rosji, które 24 lutego stały się przerażającą rzeczywistością - komentuje Jerzy Haszczyński.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden przyjechał, by zmobilizować Zachód do jeszcze większego poświęcenia. Do zwarcia szeregów pod poważnie traktowanymi hasłami wolności i demokracji.
Australia nakłada sankcje na Łukaszenkę
Australia nałożyła sankcje na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i członków jego rodziny w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Kraj ogłosił również sankcje wobec 22 Rosjan, których określono jako "propagandystów i działaczy dezinformacyjnych".
USA: Wysoka nieskuteczność rosyjskich pocisków manewrujących.
Zdaniem amerykańskiego wywiadu awaryjność rosyjskich pocisków manewrujących, które są wystrzeliwane na Ukrainie może sięgać nawet 60 proc.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone oceniają, że niektóre z precyzyjnie naprowadzanych rakiet używanych przez Rosję do ataku na Ukrainę są zawodne nawet w 60 proc. - poinformowało agencję Reutera trzech amerykańskich urzędników, którzy zapoznali się z danymi wywiadowczymi.
Pracownicy elektrowni w Czarnobylu nie mogą dostać się do pracy z powodu ostrzału
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej została poinformowana przez Ukrainę, że rosyjskie siły ostrzeliwują punkty kontrolne w mieście Sławutycz.
To liczące około 25 tys. mieszkańców miasto jest miejscem zamieszkania wielu pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Ukraina poinformowała MAEA, że ostrzał zagraża domom i rodzinom pracowników elektrowni i uniemożliwia dalszą rotację personelu na terenie elektrowni.
Zdaniem analityków Ukraińcy mają obecnie więcej czołgów niż przed inwazją
W ciągu miesiąca ukraińskie siły zbrojne przejęły sporo rosyjskiego sprzętu, który został porzucony z powodu braku zaopatrzenia.
Czytaj więcej
Ukraina straciła podczas rosyjskiej inwazji co najmniej 74 czołgi. Sprzęt został zniszczony lub zdobyty przez wroga. Jednocześnie siły zbrojne Ukrainy zdobyły co najmniej 117 rosyjskich czołgów - informuje "Forbes".
Ukraina prosi USA o sprzęt. Potrzebują setki pocisków każdego dnia
Czytaj więcej
Ukraina zaktualizowała swoją obszerną listę potrzebnego sprzętu, który mogliby dostarczyć Amerykanie, dodając setki dodatkowych pocisków przeciwlotniczych i przeciwczołgowych - wynika z dokumentu, do którego dotarła stacja CNN.
Rosja: Głowa świni pod drzwiami mieszkania dziennikarza niezależnego rozgłośni
Redaktor ostatniej niezależnej rosyjskiej rozgłośni radiowej Echo Moskwy, która została zdjęta z anteny przez władze rosyjskie na kilka dni przed wybuchem wojny, zapowiedział, że zwróci się do policji o zbadanie, w jaki sposób przed jego mieszkaniem została wyrzucona świńska głowa, a na drzwiach wejściowych przyklejone antysemickie hasło.
Rosjanie wykupują leki. Boją się braków w aptekach
Czytaj więcej
Jak wynika z opublikowanych w czwartek danych, od początku konfliktu na Ukrainie Rosjanie w pośpiechu gromadzą zapasy m.in. leków antydepresyjnych, nasennych i antykoncepcyjnych.
W czwartek korytarzami humanitarnymi ewakuowano 3343 osoby
Większość cywilów uciekła do Zaporoża z obwodu donieckiego.
Rosyjscy dowódcy nie chcą rozmawiać z Amerykanami
Po rozpoczęciu inwazji bezpośredni kontakt między rosyjskimi i amerykańskimi dowódcami wojskowymi został zerwany.
Czytaj więcej
Linie komunikacyjne między najwyższymi urzędnikami Departamentu Obrony USA a rosyjskimi dowódcami zostały zerwane po tym, jak w zeszłym miesiącu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
Rosjanie ostrzeliwują Wyszogród
Ministerstwo Spraw Wewnętrzych Ukrainy informuje o ostrzale artyleryjskim Wyszogrodu na północ od Kijowa.
Pierwszy dzień handlu akcjami na moskiewskim parkiecie po przerwie
W handlu wzięło udział ok 531 tys. osób fizycznych (58 proc. kupujących) czyli cztery razy mniej aniżeli średnio handlowało na giełdzie przed tym jak Putin rozpętał wojnę z Ukrainą.
Czytaj więcej
Po wymuszonej rosyjską agresją na Ukrainę miesięcznej przerwie, pierwszy dzień handlu akcjami na moskiewskim parkiecie był wprawdzie całkiem żwawy, ale nie całkiem rynkowy. Państwowe koncerny same skupowały swoje akcje, aby nakręcić cenę. Prawdę o nastrojach przyniosą kolejne dni.
Nowe zdjęcia zniszczonego Mariupola
Sondaż: Biden nie jest wystarczająco ostry w stosunku do Rosji
Amerykanie mają wątpliwości w sprawie postawy administracji Joe Bidena.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden mierzy się z rosnącą presją w USA po czterech tygodniach wojny na Ukrainie, a zdecydowana większość Amerykanów wyraża wątpliwości, czy zrobił wystarczająco dużo, aby ukarać Rosję za jej inwazję - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przeprowadzonego przez Associated Press i NORC.
Blinken omówi rolę Izraela jako mediatora między Rosją a Ukrainą
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ma w ten weekend rozmawiać o roli Izraela jako mediatora między Rosją a Ukrainą.
Macron wyklucza bezpośredni udział w wojnie
- Rosja, rozpoczynając tę wojnę, wzięła na siebie historyczną odpowiedzialność. Nasza strategia polega na tym, by zrobić wszystko, by powstrzymać wszelką eskalację i jak najszybciej zakończyć ten konflikt - mówi Emmanuel Macron
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj wzmacnia działania, by zapobiec eskalacji wojny na Ukrainie. Jednocześnie ponownie wykluczył bezpośredni udział francuskich wojsk.
Ursula von der Leyen: Nie damy się szantażować Rosji
Czytaj więcej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że Rosja nie będzie już mogła wykorzystywać energii do szantażowania Europy.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie
- Polskie stanowisko jest jednoznaczne: uważamy, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie – zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę. Dzisiejszy szczyt to kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę NATO - powiedział Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Uważamy, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie – zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Rosjanie chcą wypuścić z ukraińskich portów zagraniczne statki
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że od piątku będą utworzone korytarze humanitarne dla zagranicznych statków, które znajdują się w ukraińskich portach.
Prezydent Egiptu rozmawiał z Zełenskim
Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi odbył w czwartek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w której Sisi podkreślił znaczenie dialogu i dyplomatycznych rozwiązań dla trwającego kryzysu - poinformowało otoczenie prezydenta.
MSZ Rosji: NATO wspiera Ukrainę, bo chce kontynuacji działań wojskowych
Czytaj więcej
Decyzja członków NATO o dalszym wspieraniu kijowskiego reżimu potwierdza zainteresowanie sojuszu kontynuacją działań wojskowych - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Firma Antonow organizuje międzynarodową zbiórkę na rzecz An-225
Największy używany i najcięższy w historii samolot An-225 „Mrija” został zniszczony w ataku rosyjskich sił na lotnisko w Hostomelu.
Pracownicy firmy przekonują, że dysponują wszystkimi dokumentami. Szczegóły dotyczące przywrócenia do życia samolotu nie zostały przedstawione.
Włochy ostrzegają obywateli, by nie zgłaszali się na ochotnika do wojska na Ukrainie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch wezwało swoich obywateli, aby nie wyjeżdżali na Ukrainę w celu dołączenia do sił zbrojnych. Zdaniem władz na Ukrainie walczy 20 Włochów.
Biden po szczycie NATO: Putin uzyskuje dokładnie odwrotne skutki niż zamierzał
Czytaj więcej
- NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone niż dziś - powiedział prezydent USA Joe Biden po szczycie Sojuszu w Brukseli.
Amerykanie liczą na bezpośredni kontakt z Ministerstwem Obrony Rosji
Czytaj więcej
- USA chcą mieć bardziej bezpośredni kanał komunikacji z Rosją podczas wojny na Ukrainie - powiedział ambasador Waszyngtonu w Moskwie.
"Spiegel": Na Ukrainę trafiło więcej niemieckiej broni niż informowały władze
Czytaj więcej
"Spiegel" informuje, że Niemcy dostarczyli na Ukrainę granatniki, pociski i noktowizory. Tygodnik dotarł do poufnego rządowego wykazu, z którego ma wynikać, że przekazano więcej uzbrojenia niż publicznie informowano.
Ukraina wydala białoruskich dyplomatów
Władze Kijowa zredukowały personel białoruskiej ambasady do pięciu osób.
Johnson: Wielka Brytania "zwiększy śmiercionośną pomoc" dla Ukrainy
Boris Johnson powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że Wielka Brytania i sojusznicy "zwiększą śmiercionośną pomoc dla Ukrainy".
- Nie będziemy stać z boku, gdy Putin wyładowuje swoją wściekłość na Ukrainie - zapowiedział premier Wielkiej Brytanii.
Johnson powiedział, że sprzęt zostanie dostarczony "w ilości i jakości" potrzebnej Ukrainie do obrony przed "tyranizującym sąsiadem".
- To dopiero początek - poinformował.
Morawiecki: Koszty wojny będą jeszcze wyższe jeżeli odpuścimy Rosji
- Aby móc przywrócić pokój na Ukrainie potrzebujemy dzisiaj zdecydowania i wielkiego serca wobec Ukrainy. Dlatego dzisiaj na Radzie Europejskiej powiem o konieczności misji humanitarnej NATO, innych państw i organizacji międzynarodowych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Niemcy ostrzegają Rosję przed użyciem broni chemicznej
Przemawiając w czwartek po szczycie NATO, kanclerz Olaf Scholz powiedział: "Gdyby Rosja przygotowywała operację fałszywej flagi w celu użycia takiej broni (chemicznej i biologicznej) (na Ukrainie), stanowiłoby to naruszenie wszystkich zasad, porozumień i konwencji".
- Naszą troską jest nie tylko wskazywanie na to, ale także ostrzeganie w rozmowach, które prowadzimy: Nie róbcie tego - dodał.
Dziennikarze publikują e-maile sugerujące powiązania Kremla z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi
Czytaj więcej
Magazyn New Lines dotarł do e-maili i dokumentów, które wskazują na bliską współpracę włoskich, francuskich, niemieckich i austriackich polityków z Moskwą.
Słowenia i Włochy też nie zamierzają płacić w rublach za gaz
„Nikt nie zapłaci w rublach” – powiedział dziennikarzom w Brukseli premier Słowenii Janez Jansa.
Czytaj więcej
Kolejne kraje nie widzą możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach. Po Polsce i Japonii także Słowenia, Włochy i Niemcy odrzucają rosyjskie dyktum.
Ukraina oskarża Rosję o "porwanie" mieszkańców Mariupola
Ukraina oskarżyła Moskwę o przymusowe wywiezienie 6 tys. mieszkańców Mariupola do Rosji w celu wykorzystania ich jako "zakładników".
Kijów dodał, że kolejnym 15 tysiącom mieszkańców miasta rosyjskie wojsko skonfiskowało dokumenty tożsamości.
Według ukraińskiego wywiadu, niektóre osoby mogą zostać wysłane aż na Sachalin, wyspę na Pacyfiku.
Ukraińcy wyparli siły rosyjskie z niektórych obszarów wokół stolicy
Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Ukrainy pułkownik Ołeksandr Motuzjanik poinformował, że wojska ukraińskie wyparły siły rosyjskie z niektórych obszarów wokół stolicy, Kijowa.
W niektórych sektorach wróg został odepchnięty na odległość ponad 70 km, w niektórych na odległość 35 km.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wzywają do zablokowania rosyjskich szlaków transportowych
Przywódcy apelują w tej sprawie do Unii Europejskiej
Czytaj więcej
Przywódcy Polski, Estonii, Łotwy i Litwy stwierdzili we wspólnym liście, że Unia Europejska musi być bardziej agresywna wobec Rosji. Wzywają UE do zakazania drogowego transportu towarów do Rosji i Białorusi, a także zablokowania statkom tych państw wstępu do portów Unii Europejskiej.
Rosjanie zobaczyli w telewizji zbombardowany Mariupol. Usłyszeli, że to wynik działań Ukraińców
Czytaj więcej
Miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, skala zniszczeń została pokazana widzom w Rosji. Prokremlowski Kanał Pierwszy o zniszczenie Mariupola obwinia "ukraińskich nacjonalistów".
Złodzieje wykorzystują wojnę w Ukrainie
Przestępcy przygotowali fałszywe zbiórki, których celem jest także kradzież pieniędzy z kont osób, które chcą pomóc.
Czytaj więcej
Trwającą na Ukrainie wojnę próbują też wykorzystywać oszuści. Przestępcy przygotowali fałszywe zbiórki, których celem jest także kradzież pieniędzy z kont osób, które chcą pomóc.
Duda: W przypadku ataku na Polskę twardo odpowiemy
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska twardo stanie do obrony swojej ojczyzny w przypadku jakiegokolwiek ataku.
Czytaj więcej
- Jeżeli ktoś będzie chciał nas zaatakować, musi liczyć się z tym, że my twardo staniemy do obrony swojej ojczyzny. A zapewniam, że jest wystarczająco rozległa, żebyśmy mieli gdzie napastników pochować - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Papież nazywa "szaleństwem" zwiększanie budżetu wojskowego i sankcje
Papież obwinił "haniebną" wojnę na Ukrainie o "starą logikę władzy, która wciąż dominuje w tak zwanej geopolityce".
Czytaj więcej
Papież Franciszek skrytykował państwa za zwiększanie wydatków na wojsko w obliczu trwających ataków Rosji na Ukrainę, nazywając to "szaleństwem".
Ukraina: Odbyła się "pierwsza kompletna" wymiana jeńców wojennych
W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że 11 rosyjskich marynarzy cywilnych zostało przekazanych z powrotem do swojego kraju po tym, jak zostali uratowani z zatopionego statku w pobliżu Odessy.
Z kolei 19 ukraińskich marynarzy cywilnych mogło wrócić do domu po tym, jak ich statek ratowniczy został przejęty przez siły rosyjskie.
Wereszczuk dodała, że wymieniono również 10 "pojmanych okupantów", w wyniku czego Ukraina "uwolniono" 10 swoich żołnierzy.
Rozpoczęła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy
- Cieszę się, że NATO zachowuje jedność. Musimy uczynić wszystko, posługując się pokojowymi narzędziami, ale używając narzędzi adekwatnych do potrzeb, po to aby przerwać rosyjską agresję na Ukrainie - powiedział prezydent.
Kanadyjscy żołnierze nie mogą walczyć na Ukrainie
Wojsko nie wydaje zgody na podróż na Ukrainę w celu dołączenia do międzynarodowej brygady. Kanadyjczycy obawiają się pojmania swoich żołnierzy przez Rosjan.
Czytaj więcej
Kanada zabroniła swoim żołnierzom wstępowania do ukraińskiej "międzynarodowej brygady" zagranicznych bojowników, w związku z rosnącymi obawami, że pojmani żołnierze mogą zostać wykorzystani jako rosyjskie narzędzie propagandowe.
Rothschild nie chce nowych klientów z Rosji, ale starych nie wyrzuci
Międzynarodowy bank kontrolowany przez francuskich i brytyjskich Rothschildów, ma obecnie wśród swoich klientów około 70 obywateli
Czytaj więcej
Dział zarządzania majątkiem banku inwestycyjnego Rothschild & Co przestał przyjmować nowych klientów z rosyjskim obywatelstwem. Nie zrezygnuje jednak z obsługi około 70 rosyjskich bogaczy, na których przez lata dobrze zarabiał.
4,3 mln ukraińskich dzieci musiało opuścić dom.
Niemal 2 mln dzieci uciekło przed wojną za granicę.
Czytaj więcej
Po miesiącu wojny ponad połowa dzieci na Ukrainie, 4,3 miliona z szacowanych 7,5 miliona, została przesiedlona - podaje UNICEF.
ONZ: Potwierdzona liczba ofiar wśród cywilów przekroczyła 1000
ONZ informuje, że w ciągu miesiąca wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 1035 osób, a 1650 zostało rannych.
Wśród zabitych było 90 dzieci. Prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe z powodu opóźnień w przekazywaniu informacji z obszarów, gdzie trwają intensywne działania wojenne, w tym z oblężonego Mariupola na południu kraju.
Ukraińskie władze: Rosjanie stracili niemal 16 tys. osób
Rosja straciła 15 800 osób od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał ukraiński rząd.
Władze twierdzą również, że rosyjskie siły zbrojne straciły 1597 pojazdów opancerzonych, 124 helikoptery i 530 czołgów.
Zełenski mówi o bombach fosforowych zrzuconych przez Rosjan
- Dziś rano spadły na nas bomby fosforowe z Rosji, zginęli ludzie, zginęły dzieci - powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o użycie bomb fosforowych w czwartkowych atakach na Ukrainę.
500 plus dla obywateli Ukrainy: wnioski mogą składać od soboty 26 marca
Czytaj więcej
Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie dostępny na stronie internetowej ZUS już od najbliższej soboty. Tego samego dnia Zakład zacznie przyjmować od Ukraińców wnioski w wersji elektronicznej. 26 i 27 marca w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o świadczenie.
Ukraińscy piloci: Rosjanie kontrolują tylko kawałek naszego nieba
Piloci ukraińskich sił powietrznych wierzą w pokonanie Rosji, ale przekonują, że potrzebują do tego więcej zaawansowanego sprzętu.
Czytaj więcej
Dwóch pilotów ukraińskich sił powietrznych przeszkolonych przez żołnierzy USA powiedziało CNN, że siły rosyjskie "kontrolują bardzo niewielką część ukraińskiego nieba".
Zacharowa: w niektórych regionach Ukrainy życie wraca do "normy"
Rzeczniczka MSZ Rosji twierdzi, że w niektórych regionach Ukrainy życie wraca do "normy". Maria Zacharowa przekonuje, że "specjalną operacją wojskową przebiega zgodnie z planem".
Opinia to została odrzucona przez większość zachodnich analityków i rządów, które w większości twierdzą, że plan Władimira Putina w rzeczywistości nie jest realizowany.
NATO zgadza się na utworzenie czterech nowych grup bojowych
Po szczycie przywódców NATO prezydent Joe Biden powiedział, że utworzenie nowych grup bojowych jest "silnym sygnałem, że będziemy wspólnie bronić i chronić każdy centymetr terytorium NATO".
Grupy bojowa mają być utworzone na Słowacji, w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.
Duda rozmawiał z przywódcami państw bałtyckich
Gaz za ruble? Pierwsze kraje odmawiają
Polska i Japonia nie zamierzają płacić rosyjską walutą za rosyjski gaz.
Czytaj więcej
Są pierwsze kraje, które już zapowiedziały, że nie będą płacić za rosyjski gaz w rublach. To Polska i Japonia.
Nowe sankcje USA dotkną ponad 400 osób fizycznych i prawnych.
Wśród nich 328 członków Dumy.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta Joe Bidena nakłada sankcje na ponad 400 osób i podmiotów.
Roskosmos twierdzi, że zrywa współpracę z NASA
NASA twierdzi, że nic się nie zmieniło i współpraca kwitnie.
Czytaj więcej
Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin zapowiedział wstrzymanie dostaw silników rakietowych do Stanów Zjednoczonych. Nie będzie też konserwacji tych już dostarczonych. Amerykanie wciąż nie mają swoich silników zdolnych wynosić w przestrzeń kosmiczną statki załogowe. Jednak NASA twierdzi, że współpraca jest kontynuowana.
MSZ Rosji: Warszawa rozpoczęła groźną eskalację w regionie, realizując nie narodowy interes, ale wytyczne NATO
"Cała odpowiedzialność za to, co się dzieje i za możliwe konsekwencje spada całkowicie na obecne władze w Warszawie" - pisze rosyjski MSZ.
Czytaj więcej
MSZ Rosji w wydanym oświadczeniu zapowiada, że zareaguje na decyzję Polski o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów. Rosyjski resort dyplomacji ocenia, że Warszawa podejmuje działania zmierzające do "groźnej eskalacji w regionie"
Ukraina oczekuje włączenia się Chin w rozmowy pokojowe
Ukrainie zależy na udziale Chin w rozmowach pokojowych także dlatego, że są jednym z niewielu państw, których głosu słucha Rosja.
Czytaj więcej
Dla przywódców wojskowo-politycznych Ukrainy fundamentalne znaczenie ma przyłączenie się Chin do rozmów pokojowych - powiedział doradca szefa Kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.
Jens Stoltenberg zapowiedział wzmocnienie flanki wschodniej NATO
- W całej Europie mamy 100 tys. żołnierzy USA wspierających wysiłki NATO. Mamy 40 tys. żołnierzy pod bezpośrednim dowodzeniem NATO, głównie we wschodniej części Sojuszu. Mamy pięć grup bojowych lotniskowców od dalekiej północy po Morze Śródziemne - mówił o siłach, którymi NATO dysponuje w Europie obecnie, sekretarz generalny NATO.
Czytaj więcej
Na nadzwyczajnym szczycie NATO zajmowaliśmy się jednym z największych wyzwań od kilku pokoleń, tzn. wojnie Putina przeciw Ukrainie - mówił na konferencji prasowej po szczycie NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Rzecznik MSZ Ukrainy: 6 tys. Ukraińców z Mariupola w rosyjskich obozach
"Przymusowo deportując obywateli Mariupola na swoje terytorium, Rosja przenosi swój terror na kolejny poziom. 6 tysięcy Ukraińców przebywa obecnie w rosyjskich obozach, gdzie mogą być traktowani jako zakładnicy. Konwoje humanitarne wywożące ludzi do nieokupowanych części Ukrainy są ostrzeliwane. To barbarzyństwo musi się skończyć" - napisał Ołeh Nikołenko.
Siergiej Szojgu pojawił się w rosyjskich mediach
Minister obrony Rosji po raz ostatni był widziany publicznie 11 marca, co wzbudziło spekulacje m.in. na temat jego stanu zdrowia lub odsunięciu przez prezydenta Władimira Putina w związku z niepowodzeniami działań militarnych Rosji na Ukrainie. Jednak 24 marca Szojgu wziął udział w wirtualnym spotkaniu prezydenta Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa, co widać na kadrach opublikowanych przez rosyjską agencję RIA, pokazywanych przez rosyjskie media.
Berlin walczy z rosyjską ropą
Transport publiczny zamiast samochodów.
Czytaj więcej
Ograniczanie zależności od rosyjskich surowców energetycznych można przeprowadzać na różne sposoby, Niemcy stawiają na masowe.
Łukaszenko o propozycji wysłania misji pokojowej na Ukrainę: Rozumiecie, że to jest początek III wojny światowej
Łukaszenko mówiąc o tym pomyśle nazwał Polaków "szalonymi" i dodał, że Polska "już proponuje gościowi zza oceanu (Joe Bidenowi - red.): stworzenie liczących 100 tys. żołnierzy sił pokojowych i sprowadzeniu ich do Lwowa na Ukrainie".
Czytaj więcej
Aleksandr Łukaszenko, białoruski przywódca ostrzegł, że wysłanie na Ukrainę misji pokojowej, co proponuje Polska, oznaczałoby początek III wojny światowej.
Francja ogłasza udany test pocisku mogącego przenosić głowicę jądrową
Test pocisku, który ma być elementem francuskiej strategii odstraszania, odbył się w kulminacyjnym momencie wojny na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie i ma być czytelnym sygnałem dla Moskwy.
Czytaj więcej
Francuska minister obrony Florence Parly ogłosiła, że Francja z powodzeniem przetestowała w środę zmodernizowaną wersję pocisku nuklearnego ASMPA.
Polskie firmy transportowe bankrutują
Po pandemii koronawirusa mocno biją w nie sankcje.
Czytaj więcej
Blisko 2,2 mld zł wynoszą niespłacone długi polskiej branży transportowej. Z tego prawie 1,7 mld zł stanowią zaległości firm zajmujących się transportem drogowym. – Średnio na firmę przewożącą towary przypada obecnie 70,2 tys. zł zadłużenia – poinformował w czwartek BIG InfoMonitor.
Reuters: USA zamierzają przyjąć do 100 tys. Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją
Agencja Reutera powołuje się na dwa źródła.
USA: Zaczęliśmy konsultacje z naszymi sojusznikami na temat dostarczenia pocisków przeciwokrętowych Ukrainie
Mówiąc o atmosferze na szczycie NATO przedstawiciel amerykańskiej administracji mówił o "niezwykłym zjednoczeniu" i "zdecydowaniu" członków Sojuszu.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pracują nad dostarczeniem Ukrainie pocisków przeciwokrętowych - poinformował wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji na marginesie szczytu NATO w Brukseli.
NEXTA publikuje zdjęcia ze zniszczonego przez rosyjskie ataki Mariupola
Pieskow: Johnson najaktywniejszym antyrosyjskim przywódcą
Cytowany przez agencję RIA rzecznik Kremla stwierdził, że brytyjski premier, Boris Johnson jest postrzegany przez Moskwę jako "najbardziej aktywny uczestnik wyścigu na antyrosyjskość". - To zaprowadzi politykę zagraniczną w ślepy zaułek - stwierdził Pieskow.
Bojkot firm, które zostały w Rosji działa
Polacy unikają niektórych biznesów.
Czytaj więcej
Dane PKO Banku Polskiego pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja. Bank nie podaje jednak o jakie firmy chodzi.
Jeniec za jeńca. Żołnierze z Wyspy Węży mają szanse na wolność
Trwają rozmowy stron na temat wymiany jeńców.
Czytaj więcej
Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że trwają starania o wymianę żołnierzy pojmanych na Wyspie Węży za rosyjskich jeńców.
Doradca prezydenta Zełenskiego: Rosjanie się okopują, chcą wywołać katastrofę humanitarną
Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie "zmienili taktykę wojskową na Ukrainie" w związku z "ciężkimi stratami" i obecnie "koncentrują siły w pobliżu dużych miast", by "wywołać katastrofę humanitarną" w tych miastach. "Częściowe okopanie się Rosjan na granicach okupowanych terenów i taka koncentracja sił i środków zniszczenia wokół naszych dużych miast - to służy celowemu wywołaniu katastrof humanitarnych" - napisał Podolak. Jak dodał taktyka ta wypełnia definicje zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Aktywiści klimatyczni w Brukseli w kuluarach szczytów UE i NATO
Działacze z kilku krajów Europy Wschodniej, w tym z Polski, domagają się od UE wstrzymania importu surowców z Rosji.
Czytaj więcej
Tego domagają się aktywiści klimatyczni. Podczas szczytu NATO będą domagać się końca ery paliw kopalnych z Rosji i działań na rzecz pokoju w Ukrainie. Planowane są masowe strajki pod hasłem “Ludzie nie zyski”.
Polacy chętnie pomagają Ukraińcom
Większość uważa, że to jest moralny obowiązek.
Czytaj więcej
Dla 65 proc. ankietowanych pomoc uchodźcom z Ukrainy stanowi dziś moralny obowiązek.
Rosyjskie aktywa o wartości 5,75 mld franków szwajcarskich zostały zamrożone w Szwajcarii
Kwotę tę podał Erwin Hollinger, przedstawiciel sekretariatu ds. ekonomicznych (SECO), agencji szwajcarskiego rządu, która nadzoruje sankcje nałożone na Rosję przez Szwajcarię. Hollinger dodał, że kwota ta prawdopodobnie będzie ostatecznie jeszcze wyższa.
Pieskow o odejściu z administracji Putina byłego wicepremiera: Zrezygnował to zrezygnował
Pieskow pytany o odejście Anatolija Czubajsa stwierdził, że "codziennie ktoś opuszcza administrację (prezydenta)". - Nowi pracownicy przychodzą. To dość duża, żywa maszyna - podkreślił rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla przekonywał na konferencji prasowej, że nie należy przywiązywać zbyt dużego znaczenia do odejścia ze stanowiska Anatolija Czubajsa, byłego wicepremiera Rosji, który zrezygnował ze stanowiska specjalnego wysłannika prezydenta ds. współpracy z międzynarodowymi organizacjami na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i wyjechał z Rosji.
Zełenski do NATO: Rosja pójdzie dalej. Czy macie pewność, że art. 5 zadziała?
Milczenie to najgorsza rzecz w czasie wojny - nie ma odpowiedzi na prośby o pomoc - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas szczytu NATO w Brukseli.
Czytaj więcej
NATO musi zrozumieć, że znajdujemy się teraz w szarej strefie. Między Zachodem a Rosją - mówił do zgromadzonych na szczycie Sojuszu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pieskow pytany o ocenę przebiegu wojny na Ukrainie. Odsyła do resortu obrony
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany na konferencji prasowej o to jak Kreml ocenia dotychczasowy przebieg wojny na Ukrainie (określanej przez rosyjskie władze mianem "specjalnej operacji wojskowej") po miesiącu od jej rozpoczęcia odparł, że jest to "pytanie do Ministerstwa Obrony".
Strefa euro nie boi się wojny w Ukrainie
Firmy narzekają na słabszy popyt i problemy z dostawami.
Czytaj więcej
Wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę strefy euro jak dotąd był znikomy. Firmy zgłaszają lekkie osłabienie wzrostu popytu, wydłużenie czasu dostaw i przyspieszenie wzrostu cen. O wyraźnym spowolnieniu wzrostu gospodarczego na razie nie ma jednak mowy.
AFP: Niemieckie władze tymczasowo obniżą opłaty za korzystanie z komunikacji publicznej w reakcji na wzrost cen paliwa
Przesiadanie się Niemców z własnych samochodów do środków transportu publicznego ma również pomóc w zmniejszeniu zależności energetycznej Niemiec od Rosji.
Premier Bułgarii, Kirił Petkow, wezwał ambasadora Bułgarii w Rosji na konsultacje
Informację na ten temat podała agencja Reutera.
Prezydent Zełenski wystąpił na forum parlamentu Szwecji
Zełenski podziękował Szwedom za wsparcie wojskowe i humanitarne dla Ukrainy i zaapelował o zwiększenie presji na Rosję poprzez kolejne sankcje.
Do Rady Najwyższej wpłynęła dymisja ministra rolnictwa Ukrainy, Romana Leszczenki
O wpłynięciu pisma z dymisją do ukraińskiego parlamentu poinformował Taras Mielniczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej.
Kreml potwierdza, że Roman Abramowicz odegrał rolę w doprowadzeniu do negocjacji między Rosją a Ukrainą
Dmitrij Pieskow dopytywany o to czy Abramowicz nadal bierze udział w negocjacjach między Rosją a Ukrainą, Pieskow odparł, że "obecnie, gdy negocjacje trwają, przebiegają między dwoma zespołami negocjatorów - rosyjskim i ukraińskim".
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zaprzeczył, jakoby Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, który ostatni raz pojawił się publicznie na początku marca, miał kłopoty ze zdrowiem.
93 proc. Ukraińców uważa, iż Ukraina odeprze inwazję Rosji
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ukraińską instytucję badawczą Rating Group.
Czytaj więcej
53 proc. Ukraińców, którzy pracowali przed wojną, straciło pracę po 24 lutego - wynika z sondażu przeprowadzonego 19 marca przez ukraiński instytut badawczy Rating Group.
Wielka Brytania ogłosiła nowe sankcje na Rosję
Wśród ukaranych jest pasierbica Ławrowa, Koleje Rosyjskie i największy rosyjski pożyczkodawca, Alfa-Bank.
Czytaj więcej
Wielka Brytania ogłosiła dziś kolejne sankcje wobec Rosjan i rosyjskich podmiotów. Wśród tych, na których sankcje nałożono, jest m.in. pasierbica Siergieja Ławrowa, Grupa Wagnera i Koleje Rosyjskie.
Belgia zwiększy wydatki na obronność o kolejny miliard euro
Dziennik "l’Echo" podał, że Belgia zwiększy wydatki na obronność o dodatkowy miliard euro, w stosunku do uzgodnionego już wcześniej wzrostu wydatków na obronność o 10 mld euro. Belgijska armia ma w 2022 roku powiększyć się o 2,5 tys. żołnierzy (obecnie liczy ok. 25 tysięcy żołnierzy). Belgijski rząd zamierza inwestować m.in. w cyberbezpieczeństwo kraju, a także uzupełnić zapasy paliwa i amunicji oraz poprawić skuteczność systemów służących rozpoznaniu i komunikacji.
Morawiecki: Rosja to jest już dziś państwo totalitarne, tak jak ZSRR w latach 80-tych
Moja rola jest, jak sądzę, zasadnicza w jednej sprawie: przekonywać naszych partnerów z krajów UE, zwłaszcza na Zachód od Odry, że jesteśmy w przełomowym momencie. Jeśli Putin złamie Ukrainę, złamie naszą wolę walki z nim na arenie gospodarczej, to za rok-dwa przyjdzie po kolejne cele. Pójdzie na Helsinki, Wilno, Warszawę, Bukareszt, może na Berlin również. Niech tam w Niemczech się dobrze nad tym zastanowią. Bo te zagrożenia są potężne - stwierdził szef rządu.
Czytaj więcej
Czy zachodni świat ma się przyglądać milcząco, gdy bombardowane będą kolejne dziesiątki tysięcy osób, setki tysięcy osób? Moim zdaniem nie - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
"Kino Ukraina" w Muzeum Powstania Warszawskiego
- Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy - mówią organizatorzy.
Czytaj więcej
24 marca Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczyna nowy cykl filmowy „Kino Ukraina”, prezentujący filmy ukraińskich twórców.
Charków: W kierunku centrum miasta wystrzelone zostały pociski Kalibr z okrętów Floty Czarnomorskiej
Gubernator obwodu charkowskiego informuje, że w wyniku intensywnego ostrzału dwóch dzielnic Charkowa są ofiary.
Czytaj więcej
Ubiegłej nocy Charków był intensywnie ostrzeliwany przez wyrzutnie rakiet Grad i Huragan, a na centrum miasta spadły pociski Kalibr, wystrzelone z pokładów okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Rosjanie wzięli za zakładnika ojca dziennikarki z Melitopola, 75-letniego mężczyznę po udarze
Okupanci zażądali, aby dziennikarka stawiła się przed nimi osobiście i tylko pod tym warunkiem uwolnią jej ojca.
Czytaj więcej
23 marca Rosjanie wzięli za zakładnika starszego ojca znanej melitopolskiej dziennikarki, Swietłany Zalizieckiej, redaktorki naczelnej „Głównej gazety Melitopola” i portalu „Ria-Melitopol”.
Prezydent Litwy: Sankcje przyniosą efekt dopiero po pewnym czasie
Musi minąć trochę czasu, aby wprowadzone już przez UE sankcje wobec Rosji przyniosły efekty - oświadczył w dniu szczytu UE prezydent Litwy, Gitanas Nauseda. Nauseda dodał, że wciąż jest jeszcze przestrzeń do dalszych sankcji wobec Rosji. - Jeśli chce się osiągnąć efekt, sankcje wymagają czasu, ich konsekwencje przychodzą z określonym opóźnieniem - stwierdził Nauseda, który bierze udział w szczycie NATO w Brukseli.
Rosjanie twierdzą, że zajęli Izium, Ukraińcy zaprzeczają
Rosyjska armia poinformowała, że jej żołnierze zajęli ukraińskie miasto Izium. Doniesieniom tym zaprzecza jednak strona ukraińska - Ludmiła Dołhonowska, doradczyni głównodowodzącego ukraińską armią, gen. Wałeriego Załużnego poinformowała CNN, że walka o Izium "nadal trwa". Izium to miasto leżące między Charkowem a obwodami ługańskim i donieckim.
Sky News: Kadencja sekretarza generalnego NATO zostanie przedłużona
W związku z kryzysem wywołanym wojną Rosji na Ukrainie, kończąca się we wrześniu tego roku kadencja Jensa Stoltenberga, na stanowisku sekretarza generalnego NATO, zostanie przedłużona - informuje Sky News. Decyzja ta ma zostać ogłoszona na nadzwyczajnym szczycie NATO, który rozpoczyna się w Brukseli. Stoltenberg, który zajmuje stanowisko sekretarza generalnego NATO od 2014 roku, już teraz sprawuje ten urząd najdłużej w historii.
Joe Biden dotarł do Brukseli, gdzie odbywa się szczyt NATO
Biden weźmie też udział w czwartek w szczycie UE i szczycie grupy G7.
Giełda w Moskwie znów działa
Mocne odbicie, ale mocno ograniczony handel.
Czytaj więcej
Moskiewski indeks giełdowy Moex zyskiwał w czwartek rano nawet 11 proc. Handel akcjami został wznowiony po prawie miesiącu przerwy. Przywrócono go jedynie częściowo.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie nie mają możliwości okrążenia Kijowa
- Na tym kierunku Rosjanie nie mają możliwości prowadzenia operacji zaczepnej. Przeszli całkowicie do obrony, nie podejmują aktywności świadczącej o tym, że chcą otoczyć Kijów - mówił były dowódca wojsk lądowych.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich trzech dób wojska ukraińskie rozbiły wojska rosyjskie w rejonie Hostomela i Irpienia - mówił w rozmowie z TVN24 były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Melitopol. Okupanci zmuszają nauczycieli do nauczania po rosyjsku
Rosyjscy żołnierze w każdej z miejscowych szkół narzucają od 1 kwietnia realizację "nieokreśonego programu nauczania" w języku rosyjskim.
Czytaj więcej
Mer Melitopola Iwan Fiodorow poinformował w mediach społecznościowych, że Rosjanie usiłują narzucić realizację programu nauczania w języku rosyjskim.
Ukraińska armia informuje, że zatopiła okręt desantowy "Orsk" w pobliżu portu w Berdiańsku
Czytaj więcej
Ukraińska marynarka wojenna poinformowała na swojej stronie na Facebooku, że ukraińska armia zatopiła duży rosyjski okręt desantowy "Orsk", który poszedł na dno w pobliżu portu w Berdiańsku.
Szef dyplomacji UE: Rosja chce odepchnąć Ukrainę od morza
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, w rozmowie z hiszpańską telewizją TVE stwierdził, że rosyjski rząd nie jest zainteresowany rozmowami o zawieszeniu broni na Ukrainie, ponieważ rosyjska armia jeszcze nie osiągnęła swoich celów. - Obecnie Rosja nie chce siadać przy stole i negocjować: to czego chce, to zajmowanie terytorium - ocenił Borrell. Szef unijnej dyplomacji dodał, że Rosja chce zająć ukraińskie wybrzeże, aż do granicy z Mołdawią i odepchnąć Ukrainę od morza.
Wicepremier Ukrainy: W czwartek zostanie otwartych siedem korytarzy humanitarnych
Iryna Wereszczuk poinformowała jednocześnie, że Rosjanie nie zgadzają się na otwarcie korytarza humanitarnego z oblężonego od 2 marca Mariupola.
Johnson: Świat wie, że Ukraińcy będą walczyć za swój kraj. To jest coś, czego nie wiedzieliśmy miesiąc temu
Teraz jest to absolutnie jasne. To zmienia geopolitykę - mówił brytyjski premier przed szczytem NATO.
Czytaj więcej
Brytyjski premier, Boris Johnson, w rozmowie z radiem LBC, chwalił Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, porównując go do brytyjskiego premiera z czasów II wojny światowej, Winstona Churchilla.
Szef MSZ Ukrainy: Płacenie za rosyjski gaz i ropę w rublach pomoże Rosjanom zabijać Ukraińców
"Jeśli jakiekolwiek państwo ugnie się przed upokarzającym żądaniem Putina, by płacić za ropę i gaz w rublach, będzie to tak, jakby z jednej strony pomagało Ukraińcom, a z drugiej - pomagało Rosjanom zabijać Ukraińców" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.
Reuters: Do dymisji podał się minister rolnictwa Ukrainy, Roman Leszczenko
Reuters nie podaje powodów dymisji ministra, który zajmował stanowisko szefa resortu rolnictwa od grudnia 2020 roku. 23 marca Leszczenko ostrzegał, że obszar wiosennych zasiewów na Ukrainie może być w tym roku mniejszy o ponad połowę z powodu wojny, co może wywołać problemy z dostępnością żywności w wielu krajach świata.
Renault zawiesił produkcję w Rosji
Francuski koncern zmienia też plany produkcyjne na ten rok.
Czytaj więcej
Francuski producent samochodów zawiesi działalność swojej fabryki w Moskwie – podaje Reuters.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 15,8 tys. żołnierzy, 530 czołgów, 1 598 wozów opancerzonych, 280 zestawów artyleryjskich, 82 wyrzutnie rakiet, 47 zestawów przeciwlotniczych, 108 samolotów i 124 śmigłowce. Ponadto Rosjanie stracili 1 033 inne pojazdy wojskowe, cztery jednostki nawodne, 72 cysterny i 50 bezzałogowych statków powietrznych.
Sekretarz generalny NATO: Musimy dokonać resetu naszej strategii odstraszania i obrony
Przed szczytem NATO Jens Stoltenberg mówił, że Sojusz udziela wsparcia Ukrainie w realizacji jej "fundamentalnego prawa do obrony", ale dodał, że głównym zadaniem NATO jest "obrona i ochrona państw członkowskich". Dlatego - jak dodał - w ramach "resetu dotychczasowej strategii odstraszania" NATO skieruje cztery nowe grupy bojowe na flankę wschodnią - do Bułgarii, Rumunii, Węgier i na Słowację.
Wiceminister Jabłoński: Zachowanie ambasadora Rosji pokazuje, że Rosja zdaje sobie sprawę z tego, że po prostu przegrywa
- Rosja jest państwem, które prowadzi dzisiaj agresywną, barbarzyńską wojnę przeciw Ukrainie i nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów także wobec innych państw. Słyszymy każdego dnia groźby, pohukiwania, kogo Rosja za chwilę zaatakuje, Polska też się w tym gronie pojawia - zauważył wiceszef MSZ.
Czytaj więcej
Po konsultacjach ze służbami, analizie tego, jak działają te osoby w Polsce, taką decyzję podjęliśmy - mówił w rozmowie z Radiem Zet Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, komentując decyzję o wydaleniu z Polski 45 rosyjskich dyplomatów.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało 2,2 mln osób z Ukrainy
Tylko 23 marca na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 30 tys. osób - podaje Straż Graniczna.
Cichanouska w rozmowie z "Rz": Sytuację na Białorusi dzisiaj można porównać do sytuacji w Chersoniu
Po części Białoruś już jest okupowana przez rosyjską armię - mówi liderka białoruskiej opozycji w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
- Zdaje sprawę z tego, że nie wyglądam na dowódcę sił zbrojnych, który wydaje rozkazy. Ale jeżeli będę musiała to robić, zrobię to – mówi „Rzeczpospolitej” Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji demokratycznej. To pierwszy z serii wywiadów jakie Cichanouska udzieliła polskim mediom.
Rosjanie porwali dyrektora teatru w Chersoniu
"Rano rosyjscy terroryści we właściwy sobie faszystowski sposób porwali dyrektora i wywieźli go w nieznanym kierunku. (...) Wzywamy międzynarodową wspólnotę kulturalną, aby dołożyła wszelkich starań w celu jak najszybszego uwolnienia Knyhi. Niech dowie się o tym cały świat" - napisano na profilu ukraińskiego resortu kultury.
Czytaj więcej
Dyrektor Chersońskiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego i deputowany do rady obwodu chersońskiego Ołeksandr Knyha został porwany przez rosyjskich żołnierzy - przekazało w środę na Facebooku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Resort obrony Ukrainy informuje o zniszczeniu rosyjskiego statku desantowego Orsk w porcie w Berdiańsku
Hakerzy włamali się do Banku Rosji
Grożą publikacja tajnych umów.
Czytaj więcej
"Zespół Anonymous rozbił Bank Centralny Rosji. Ponad 35 000 plików z tajnymi danymi zostanie opublikowanych w ciągu 48 godzin" - poinformowali na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.
Agenci FSB nie chcą powrotu do ZSRR. Rośnie bunt i prawdopodobieństwo zamachu
Agenci FSB mają uważać, że wojna z Ukrainą jest katastrofalna dla gospodarki i "nie chcą powrotu do Związku Radzieckiego" - dlatego narasta w nich frustracja i gotowi są "rzucić wyzwanie systemowi".
Czytaj więcej
Z każdym tygodniem i każdym miesiącem, w którym trwa ta wojna, wzrasta prawdopodobieństwo buntu ze strony służb bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z "The Times" Władimir Oseczkin, działacz rosyjskiej organizacji "Gułagu - NIET!", powołując się na informatora z FSB.
Prokuratura generalna Ukrainy: W czasie działań wojennych zginęło 128 dzieci
Prokuratura generalna Ukrainy podała nowe dane o ofiarach działań wojennych wśród dzieci. Wynika z nich, że od 24 lutego na Ukrainie zginęło 128 dzieci, a 172 zostało rannych. Ponadto w wyniku ostrzału i bombardowania przez rosyjską armię uszkodzono 566 instytucji edukacyjnych, z czego 73 zostały całkowicie zniszczone. Najwięcej zniszczonych szkół i przedszkoli jest w obwodach: donieckim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, mikołajowskim, sumskim, chersońskim i Kijowie.
NEXTA: W porcie w Berdiańsku miał zatonąć jeden rosyjski okręt, a dwa inne stanęły w płomieniach
W porcie doszło do eksplozji - prawdopodobnie zniszczony został skład amunicji i paliwa.
Zgorzelski o misji pokojowej na Ukrainie: Jeśli ta inicjatywa nie była uzgodniona z NATO, USA, jest inicjatywą ryzykowną
Jesteśmy krajem granicznym, w przypadku konfliktu, który miałby się rozegrać, my najwięcej oberwiemy. Polska najwięcej dostanie łupnia, dlatego że jest krajem frontowym. Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do konfliktu NATO-Rosja, ponieważ w tym konflikcie Polska będzie największym poszkodowanym - mówił w Polsat News wicemarszałek Sejmu.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy robi to, co do niego należy, robi to świetnie, walczy o suwerenność swojego kraju. Za to szacunek - mówił w rozmowie z Polsat News wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski.
Szef MSZ Ukrainy: Jeśli białoruska armia wejdzie na naszą ziemię, zostanie pokonana
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w rozmowie z ukraińską telewizją oświadczył, że Kijów ostrzegł Mińsk, iż w przypadku wejścia białoruskich wojsk na terytorium Ukrainy, zostaną one rozbite, "tak jak rozbijana jest rosyjska armia". - Uważam, że ostatnią rzeczą, jaka jest w interesie Białorusinów jest to, by ich dzieci, bracia i mężowie umierali dla absurdalnych idei Putina i Łukaszenki - oświadczył.
W nocy Rosjanie zrzucili bomby fosforowe na Rubiżne. Zginęło dwoje dzieci
W wyniku nocnego ostrzału miejscowości Rubiżne, w obwodzie ługańskim zginęły 4 osoby, w tym dwoje dzieci. W ciągu dnia zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych 31 obiektów, w tym 23 domy.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Wróg traci ludzi i sprzęt na wszystkich kierunkach. Totalny opór Ukraińców trwa
Sztab Generalny armii Ukrainy podkreśla, że po 28 dniach oporu przeciw rosyjskiej agresji, ukraińska armia prowadzi działania obronne na kierunkach: wschodnim, południowo-wschodnim i północno-wschodnim.
Czytaj więcej
23 marca rosyjskie samoloty miały odbyć nad Ukrainą 250 lotów bojowych, o 60 więcej niż dzień wcześniej - czytamy w najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Rosyjski mistrz olimpijski w pływaniu Jewgienij Ryłow rezygnuje z udziału w Mistrzostwach Świata
Dwukrotny złoty medalista olimpijski Jewgienij Ryłow postanowił wycofać się z udziału w zbliżających się Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Budapeszcie, aby okazać wsparcie rosyjskim sportowcom wykluczanym z zawodów z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja prawdopodobnie będzie mobilizować rezerwistów i poborowych, by uzupełnić straty na Ukrainie
Z analizy brytyjskiego resortu obrony wynika, że Rosjanie "niemal na pewno" stracili na Ukrainie tysiące żołnierzy. Oprócz rezerwistów i poborowych straty mają uzupełniać najemnicy, w tym m.in. personel prywatnych firm wojskowych.
11 rosyjskich lotnisk zamkniętych po ataku na Ukrainę będzie nieczynnych co najmniej do 1 kwietnia
Rosja przedłużyła po raz piąty okres, w którym lotniska te są nieczynne.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego po raz piąty przedłużyła okres wyłączenia z użycia 11 lotnisk w południowej i środkowej części Rosji.
Prawie 1 000 domów mieszkalnych zniszczonych w Charkowie
W Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły 1143 obiekty infrastrukturalne, w tym 998 budynków mieszkalnych - powiedział mer miasta Ihor Terechow.
Siemoniak przed szczytem Sojuszu: Pilnie 30 tys. żołnierzy NATO do Polski i stałe bazy
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W ciągu doby strąciliśmy siedem samolotów
Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że w ciągu doby nad Ukrainą strącono 11 celów powietrznych - siedem samolotów, jeden śmigłowiec, jeden bezzałogowy statek powietrzny i dwa pociski manewrujące.
Japonia zamierza wysłać wojskowych lekarzy do Polski, by pomóc we wsparciu uchodźców z Ukrainy
Japoński nadawca NHK informuje, że - oprócz wysłania do Polski lekarzy z japońskich Sił Samoobrony - Japonia rozważa przeznaczyć kolejne 100 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy i sąsiadujących z nią krajów, przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Rząd Japonii rozważa też podwojenie awaryjnych pożyczek dla Ukrainy do wartości 200 mln dolarów.
67 proc. Białorusinów przeciw ostrzałowi Ukrainy z terytorium ich kraju
Z najnowszego sondażu czołowego brytyjskiego think tanku Chatham House wynika, że 67 proc. Białorusinów wypowiada się przeciwko temu, by wojska rosyjskie ostrzeliwały Ukrainę z terytorium ich kraju. Popiera to jedynie 8 proc. ankietowanych, reszta nie ma zdania. Na pytanie, „czy Białoruś powinna wziąć udział w działaniach wojennych po stronie Rosji na Ukrainie”, pozytywnie odpowiada jedynie 3 proc. respondentów.
Czytaj więcej
Nie chcą wojny i są przeciwni temu, by wojska rosyjskie ostrzeliwały Ukrainę z terytorium ich kraju.
NEXTA: Płonie port w Berdiańsku
Zbigniew Rau w "Rz": Jeśli Rosja odniesie zwycięstwo, użycie siły stanie się nową powszechną praktyką w polityce międzynarodowej
Chęć rysowania granic na nowo i rozszerzania wpływów na kolejne terytoria stanie się coraz powszechniejszym zjawiskiem na całym świecie. Naszym wspólnym celem powinno być więc niedopuszczenie do wygranej Rosji w toczonej przez nią wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie i sprawienie, aby rosyjska agresja stała się porażką strategiczną - pisze w "Rzeczpospolitej" szef polskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Ten największy współczesny kryzys w obszarze bezpieczeństwa wymaga od nas przyjęcia ambitnego podejścia. Stany Zjednoczone mogą przewodzić tym staraniom i pomóc światu przywrócić pokój – pisze minister spraw zagranicznych Polski.
UE przygotowuje się do sytuacji, gdyby embargo na gaz z Rosji musiało zostać wprowadzone
Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, tak jak szczepionek w czasie Covid-19. To pozwoliłoby państwom uzyskać lepsze warunki dostaw - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
NATO wyśle dodatkowe wojska na wschodnią flankę. A Unia Europejska chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu.
Premier Ukrainy: Ten miesiąc zmienił nas na zawsze. Nie mamy nic wspólnego z barbarzyńcami z Rosji
Denys Szmyhal napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że miesiąc, jaki minął od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmienił zarówno samą Ukrainę, jak i świat. "Udowodniliśmy, że nie mamy nic wspólnego z rosyjskimi barbarzyńcami, którzy atakują sąsiednie kraje, niszczą miasta, zabijają cywilów. Wszyscy widzą, że Ukraińcy to kochający wolność, dumni ludzie, którzy należą do narodó zjednoczonej Europy" - dodał. Zapowiedział jednocześnie, że po wojnie "zbudowana zostanie jeszcze lepsza Ukraina, warta pamięci tych, którzy oddali życie za jej przyszłość".
Rosyjski dyplomata: Kiedy ma się do czynienia z mocarstwem atomowym należy uwzględniać możliwe efekty swojego zachowania
Na pytanie o kwestię ewentualnego użycia broni atomowej przez Rosję, Polianski odpowiedział, że Moskwa może zdecydować się na taki krok "jeśli Rosja zostanie sprowokowana przez NATO, jeśli zostanie zaatakowana przez NATO". - Czemu nie, jesteśmy mocarstwem atomowym - stwierdził.
Czytaj więcej
Zastępca ambasadora Federacji Rosyjskiej przy ONZ, Dmitrij Polianski, w rozmowie ze Sky News stwierdził, że Rosja rezerwuje sobie prawo do użycia broni nuklearnej, jeśli zostanie "sprowokowana" przez NATO.
Dyplomaci z USA uznani za persona non grata w Rosji
Rosja, która odrzuca amerykańskie oskarżenia pod adresem swoich dyplomatów, w środę poinformowała USA, że wydali nie podaną do wiadomości publicznej grupę amerykańskich dyplomatów, w reakcji na działania Waszyngtonu - informuje agencja Interfax.
Od 24 lutego USA nie są w stanie doprowadzić do rozmowy między szefem Pentagonu a ministrem Siergiejem Szojgu
- Musimy unikać scenariusza, w którym NATO i Rosja stoczą się w konflikt, ponieważ wysokiej rangi przywódcy nie odbierają telefonów i nie chcą sobie wyjaśnić co się dzieje - stwierdził James Stavridis, były naczelny dowódca wojsk sojuszniczych w Europie (w latach 2009-2013).
Czytaj więcej
Podejmowane po 24 lutego przez sekretarza obrony USA, Lloyda Austina oraz przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Marka A. Milleya próby kontaktu z ich rosyjskimi odpowiednikami nie przyniosły efektu - informuje "Washington Post".
Ukraińska armia: Jednostki rosyjskie walczące na Ukrainie mają być uzupełniane m.in. rosyjskimi żołnierzami wracającymi z misji w Syrii
Aby uzupełnić straty 144. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej z Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej zintensyfikowano pozyskiwane żołnierzy kontraktowych w obwodzie smoleńskim - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Czytaj więcej
Cztery batalionowe grupy bojowe sił zbrojnych Białorusi znajdują się w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformował ukraiński Sztab Generalny w najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach.
Premier Australii nie chce siedzieć przy jednym stole z Putinem na szczycie G20
- Pomysł siedzenia przy jednym stole z Władimirem Putinem, którego Stany Zjednoczone już oskarżają o zbrodnie wojenne na Ukrainie, jest dla mnie krokiem za daleko - powiedział Scott Morrison po tym, jak ambasador Rosji w Indonezji oświadczyła, że Putin zamierza wziąć udział w szczycie G20, który ma odbyć się w tym roku w Dżakarcie.
Japonia nie rozumie rosyjskiego żądania, by "nieprzyjazne państwa" płaciły za rosyjski gaz w rublach
Poinformował o tym minister finansów Japonii, Shun'ichi Suzuki. - Obecnie analizujemy sytuację z właściwymi ministerstwami, ponieważ nie rozumiemy, jakie są rosyjskie intencje i jak Rosja zamierza to zrealizować - powiedział Suzuki dzień po tym, gdy prezydent Władimir Putin nakazał, by "nieprzyjazne państwa" płaciły za rosyjski gaz posługując się rublami.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin zdecydował, że od - jak to ujął - państw nieprzyjaznych Rosja będzie się domagać zapłaty za dostawy gazu ziemnego w rublach.
Zełenski wezwał cały świat do protestowania przeciw wojnie
- Wojna Rosji jest nie tylko wojną przeciw Ukrainie. Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko samej wolności - powiedział Zełenski w najnowszym wystąpieniu. - Dlatego wzywam was do sprzeciwienia się tej wojnie. Poczynając od 24 marca - dokładnie miesiąc po (rozpoczęciu) rosyjskiej inwazji - dodał.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał ludzi na całym świecie do publicznego protestu w czwartek - w miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosji.
Przy granicy Ukrainy z Białorusią znajdują się cztery białoruskie batalionowe grupy bojowe
Informacje takie przekazał Sztab Generalny armii Ukrainy, który podkreśla, że nadal możliwy jest udział żołnierzy z Białorusi w rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie.