Niemcy ścinają ceny biletów transportu publicznego. Tak walczą z rosyjską ropą

Ograniczanie zależności od rosyjskich surowców energetycznych można przeprowadzać na różne sposoby, Niemcy stawiają na masowe.

Publikacja: 24.03.2022 13:55

Niemcy ścinają ceny biletów transportu publicznego. Tak walczą z rosyjską ropą

Foto: Bloomberg

Niemiecki rząd zaakceptował tymczasowe środki mające pomóc ludności Niemiec w radzeniu sobie z wysokimi kosztami energii, które drastycznie wzrosły po agresji Rosji na Ukrainę. Wśród zaproponowanych środków są nie tyko ulgi podatkowe i obniżenie przez trzy miesiące podatków na paliwa, ale także ścięcie na trzy miesiące cen biletów transportu publicznego.

Minister finansów Christian Lindner podkreślił co prawda, że rząd obniża ceny paliwa, bo „nie chce porzucić tych, którzy polegają na swoich samochodach”, ale kierunek rządowych propozycji wyraźnie widać w tym, co podkreślała szefowa Zielonych, Ricarda Lang. Na konferencji prasowej, cytowanej przez Deutsche Welle, mówiła, że wysiłki rządu koncentrować się będą na „masywnych” inwestycjach w transport publiczny, by był „tańszy”, nawet jeżeli te obniżki cen są tymczasowe. Rząd planuje przekazać dodatkowe fundusze organizatorom transportu publicznego, tak by poszczególne landy mogły dotować bilety miesięczne.

Według Christiana Lindnera długofalowym celem niemieckiego rządu jest zmniejszenie zależności Niemiec od surowców energetycznych importowanych głównie z Rosji. Nacisk Zielonych, by osiągnąć to poprzez obniżkę cen transportu publicznego może przynieść wymierne efekty.

Polski rząd na razie nie przedstawił propozycji, które mogłyby przełożyć się na obniżki cen biletów transportu publicznego. Rosnące koszty paliw, energii i wynagrodzeń sprawiają, że samorządy oraz przewoźnicy kolejowi (np. PKP Intercity) drastycznie podnoszą ceny ograniczając dostępność ekonomiczną transportu publicznego.

Transport
Darmowe podróże po UE. Komisja Europejska rozda 36 000 biletów kolejowych
Transport
Lotnictwo potrzebuje ludzi do pracy. Jest porozumienie między CPK a PPL
Transport
Guillaume Faury: Przyłożyliśmy się, żeby nasza oferta dla LOT-u była mocna
Transport
Tak flota cieni omija sankcje. Kto na tym dobrze zarabia?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Atak hakerski na system opłat drogowych Rosji. Tiry utknęły w bramkach