W 2013 r. do zespołu Dyżurnet.pl, działającego w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), zgłoszono blisko 7 tys. przypadków dotyczących naruszenia prawa. Z tego 75 proc. incydentów dotyczyło materiałów, które miały przedstawiać seksualne wykorzystywanie dzieci.
Po analizie okazało się, że przypadków pornografii dziecięcej było 1235, czyli o blisko 30 proc. więcej niż w 2012 r. i o 40 proc. więcej niż w 2011 r.
Niepokojące zjawiska
Na tym nie koniec. Kolejnych 644 incydentów dotyczyło erotyki dziecięcej, na kolejnych 400 stronach lub forach internetowych znajdowały się linki prowadzące do treści prezentujących wykorzystywanie seksualne dzieci.
– Co roku notujemy wzrost liczby zgłoszeń nielegalnych i szkodliwych treści w Internecie. Z jednej strony pokazuje to rosnącą świadomość zagrożeń wśród użytkowników sieci, z drugiej potwierdza wzrost niepokojących zjawisk – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.
Zaznacza, że dzięki działaniom Dyżurnet.pl 69 proc. nielegalnych treści znika z sieci już w ciągu dwóch dni od przyjęcia zgłoszenia.