Aktualizacja: 24.05.2021 14:10 Publikacja: 24.05.2021 14:10
Foto: PAP, Darek Delmanowicz
Mnożą się hipotezy dotyczące piątkowej tragedii w siedzibie centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie. Z okna na czwartym piętrze wypadł 45-letni funkcjonariusz ABW. Mimo reanimacji, po przewiezieniu do szpitala - zmarł. Jako pierwsze informację podało RMF FM.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” okoliczności śmierci majora z ok. 14-letnim stażem w Agencji (wcześniej kilka lat pracował w Policji) od dziś wyjaśniać będzie prokuratura. Wstępnie założono, że było to samobójstwo.
- Śledztwo zostało wszczęte z art. 151 kodeksu karnego, zlecono czynności, oczekujemy na sekcję zwłok - informuje nas prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej.
Art. 151 kk mówi o tym, że „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.
Jak wskazuje nam jeden ze śledczych jest to rutynowa kwalifikacja prawna przy wszczęciu śledztwa w podobnych przypadkach dotyczących nagłej, zaskakującej śmierci.
Major pracował w departamencie IV ochrony informacji niejawnych, który sprawdza m.in. ważnych urzędników, polityków, prezesów spółek skarbu państwa zanim udzieli im poświadczenia bezpieczeństwa. To nie wszystko - rejestrując i kontrolując tajne dokumenty ten departament ma wiedzę o wszystkich operacjach specjalnych oraz tajnych wydatkach, w tym współpracy z obcymi służbami.
Ze względów bezpieczeństwa materiałów ściśle tajnych pomieszczenia tego departamentu mają zablokowane otwieranie okien. Mężczyzna wyskoczył z okna łazienki. - Dlaczego, o ile rzeczywiście chciał popełnić samobójstwo, nie użył służbowej broni? - zastanawiają się jego koledzy.
Według ustaleń „Rzeczpospolitej” od piątku w sprawę zaangażowano policję i trzech prokuratorów.
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych chce ponad 100 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy ABW. Ostatnie słowo będzie jednak należeć do ministra finansów.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W ramach akcji „Lucyna”, zwanej „psią grypą” na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok. 10 tys. policjantów – twierdzą organizatorzy policyjnego protestu. Jednak skalę trudno zweryfikować, bo KGP o niej milczy.
Śmiertelne postrzelenie policjanta przez młodego i niedoświadczonego kolegę na warszawskiej Pradze pokazuje w najbardziej drastyczny sposób groźną chorobę, na którą cierpi polska policja.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Wojskowy wybrany radnym nie straci pracy w armii. Ale jeśli dostanie się do Sejmu lub Senatu, będzie musiał z wojska odejść. Resort obrony wyjaśnia przepisy.
Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła, że obiekt znalazł się na "liście priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia".
Wspomagamy Ukrainę, ale także powinniśmy przyspieszać nasze zbrojenia. Ryzyko użycia broni nuklearnej oceniam jako niskie – mówi generał dywizji Maciej Klisz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny przewiduje ściślejszą kontrolę psychologiczną nad przyszłymi żołnierzami i ułatwienia w zagranicznych szkoleniach.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas