Firma domagała się wynagrodzenia za pilnowanie porzuconych samochodów odwożonych na jej parking strzeżony, także za okres poprzedzający przejęcie tych aut przez Skarb Państwa. Naczelnik urzędu skarbowego, a następnie dyrektor izby skarbowej odmówili tej zapłaty, wychodząc z założenia, że należy się ona od właściciela samochodu. A jest nim osoba, do której pojazd należy w momencie usuwania z drogi. Państwo przejmuje nieodebrany samochód dopiero po sześciu miesiącach. Dlatego nie należy się przed tym terminem wynagrodzenie od Skarbu Państwa za przechowywanie samochodu porzuconego i nieodebranego.
Właścicielka parkingu nie zgodziła się z tą argumentacją i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Uważała bowiem, że powinna otrzymać wynagrodzenie za cały okres sprawowania dozoru nad usuniętym pojazdem, w tym za sześć miesięcy, podczas których po odbiór auta powinien się zgłosić ten, kto go porzucił.
Po sześciu miesiącach na parkingu auto przechodzi na rzecz Skarbu Państwa
Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygnatura akt: III SA/Po 605/12)
ustalił przede wszystkim, że firma skarżącej została wyznaczona do prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuwanych, oraz że do właściciela przechowywanego auta zostało skierowane zawiadomienie z informacją, gdzie się ono znajduje, oraz pouczenie o skutkach nieodebrania pojazdu.