W środę Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał bardzo ważne orzeczenie dotyczące odliczenia VAT od działalności cmentarnej przez samorządy.
Czytaj więcej
W stu konkretach na pierwsze sto dni rządów Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że wysokość opłat za korzystanie z cmentarzy wyznaniowych zostanie uregulowana przez samorządy. Polska 2050 Szymona Hołowni chce natomiast uregulować cenniki na cmentarzach.
Cmentarze komunalne a VAT. Orzeczenie NSA
W sprawie chodziło o istotną podatkową kwestię związaną z prowadzeniem komunalnych nekropolii. Konkretnie, według jakiego klucza, a w konsekwencji ile VAT od wydatków związanych z cmentarzem może odzyskać samorząd.
Wątpliwości w tym zakresie miało jedno z miast z północy Polski. We wniosku o interpretację wyjaśniło, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Na jego obszarze znajduje się stanowiący własność samorządu cmentarz komunalny. Jego administrowaniem zajmuje się w imieniu miasta zakład – jednostka budżetowa. A prowadzenie cmentarzy gminnych należy do zadań własnych samorządu.
Miasto tłumaczyło, że na terenie cmentarza dokonuje szeregu odpłatnych czynności. To usługi cmentarne, od których pobierane są m.in. opłaty eksploatacyjne z momentu pochówku na okres 20 lat za zezwolenie na postawienie pomnika i nagrobka, opłaty za udostępnianie miejsca na cmentarzu, a także rezerwacyjna czy za przedłużenie grobu. To czynności opodatkowane, które są wykazywane w skonsolidowanych rozliczeniach VAT z uwzględnieniem podatku należnego.