Koronawirus: zawieszenie pracy Krajowej Izby Odwoławczej

W dniu 12 marca 2020 r. doszło do zdarzenia bez precedensu. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz prezes Krajowej Izby Odwoławczej poinformowali, że w ciągu następnych dwóch tygodni zawieszają organizację i rozpoznawanie spraw przed Krajową Izbą Odwoławczą w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Publikacja: 23.03.2020 16:00

Koronawirus: zawieszenie pracy Krajowej Izby Odwoławczej

Foto: AdobeStock

Informacja wprawiła w konsternację zarówno zamawiających jak i wykonawców. Pojawiły się nawet komentarze, że teraz w zamówieniach można wszystko. Zdecydowanie nie jest to prawda, jednak na pewno spowoduje to istotne problemy w udzielaniu zamówień publicznych oraz wnoszeniu środków ochrony prawej przez wykonawców.

Zgodnie z art. 189 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) Izba rozpoznaje odwołanie w terminie 15 dni od dnia jego dore?czenia prezesowi Izby. Oznacza to, że postępowanie o zamówienie publiczne może toczyć się właściwie bez dłuższych przestojów, nawet jeśli zostaną wniesione środki ochrony prawnej. Decyzja o zawieszeniu działalności Izby, choć zrozumiała, może jednak zmienić ten stan rzeczy. Możliwe jest, że rynek zamówień publicznych boleśnie odczuje skutki zawieszenia działalności KIO zarówno w trakcie jak i długo po zniesieniu zawieszenia orzekania.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach