Decyzja w tej sprawie już zapadła, ale jej ogłoszenie odroczono do poniedziałku, by nie kolidowała z nieformalnym szczytem przywódców UE w Austrii.
Czytaj także: Nieoficjalnie: KE kieruje sprawę reformy SN w Polsce do TSUE
Aktualizacja: 24.09.2018 12:36 Publikacja: 24.09.2018 00:01
Małgorzata Gersdorf
Foto: You Tube
Decyzja w tej sprawie już zapadła, ale jej ogłoszenie odroczono do poniedziałku, by nie kolidowała z nieformalnym szczytem przywódców UE w Austrii.
Czytaj także: Nieoficjalnie: KE kieruje sprawę reformy SN w Polsce do TSUE
Dlaczego Premier Morawiecki spotkał się z prof. Gersdorf?
Rząd prowadzi zakulisowe rozmowy z Brukselą ws. sądownictwa?
Morawiecki spotkał się z Gersdorf
W piątek rano natomiast prof. Gersdorf złożyła oświadczenie, by rozwiać spekulacje po jej rozmowie z premierem Morawieckim.
- Przywrócenie na stanowiska sędziów SN odesłanych w stan spoczynku ze względu na ukończenie 65 lat, pozostawienie Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezesa SN na mocy przepisów konstytucji oraz przywrócenie konstytucyjnego charakteru Krajowej Rady Sądownictwa - to jej warunki brzegowe, które przedstawiła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w trakcie środowego spotkania, które odbyło się w tle narastającej groźby złożenia pozwu KE do Luksemburga.
Według doniesień prasowych kompromis miałby polegać na tym, że prezes Gersdorf zostaje na stanowisku do końca kadencji a 22 sędziów SN odesłanych w ramach tych zmian stan spoczynku miałoby wybór czy pozostać na stanowiskach czy przejść na pełnopłatny stan spoczynku.
Z kolei sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział, że obie stron zakończyły spotkanie konkluzją „że trzeba rozmawiać dalej”.
Sędzia Maciej Mitera, rzecznik KRS skomentował wypowiedz prof. Gerdorf, że nawet profesura czy bycie sędzią SN nie daje kompetencji do oceny konstytucyjności prawa – to kompetencja Trybunału.
Z kolei Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta, powiedział „Rz” , że dla Kancelarii Prezydenta prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, i kancelaria nie ma żadnych planów legislacyjnych w związki ze zmianami w SN. - Cieszymy się natomiast, że zmiany następują, że rusza Izba Dyscyplinarna, a jak napłyną kolejne wnioski z kandydaturami na stanowiska sędziów SN, to będziemy informować o decyzjach prezydenta – dodał prezydencki minister.
Tymczasem do SN zaczęli przychodzić do pracy sędziowie z dziesiątki powołanej w czwartek przez prezydenta do nowej izby Dyscyplinarnej. Pierwszy, tuż po godz. 9 Paweł Zubert, który powiedział, że stawił się po prostu do pracy. Później pojawiło się kolejnych trzech, natomiast Jan Majchrowski, który przejściowo ma kierować nową izba powiedział „Rz”, że niektórzy sędziowie, w tym on, potrzebują kilka dni na rozliczenie się w starym miejscu pracy zanim przystąpią do pracy w SN.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację - mówi „Rzeczpospolitej" Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jego rzecznik prasowa ds. karnych. Potwierdza, że na czele nowej sekcji stanie Piotr Gąciarek.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy Urzędem Ochrony Danych Osobowych a byłym Głównym Geodetą Kraju. W wyroku przesądzono, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi, a ich publikacja w serwisie Geoportal2 naruszała przepisy.
Telewizja Republika miałaby raczej małe szanse na pociągnięcie do odpowiedzialności szefa WOŚP za postawienie ultimatum firmom reklamującym się w tej stacji. Jerzy Owsiak musiałby najpierw zostać uznany za przedsiębiorcę konkurującego z medium.
Oprócz klasycznych dziedzin, jak podatki czy prawo pracy, poszukiwani są też specjaliści od regulacji związanych z nowymi technologiami, ekologią czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ale firmy coraz częściej oczekują też od prawników kompetencji w kwestiach pozaprawnych.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Rozstrzygnięcie TSUE podjęte w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne jest wiążące dla sądu krajowego, który zadał pytanie, oraz dla innych sądów orzekających w tej samej sprawie. Jak i kiedy można wystąpić z takim pytaniem?
Ewentualne roszczenia odszkodowawcze wobec Skarbu Państwa nie będą miały wpływu na postępowanie upadłościowe Getin Noble Banku.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy funkcjonariusz Służby Więziennej musi zapłacić za pozew w sprawie pracowniczej.
Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację - mówi „Rzeczpospolitej" Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jego rzecznik prasowa ds. karnych. Potwierdza, że na czele nowej sekcji stanie Piotr Gąciarek.
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w środę w mocy orzeczenie z 2022 r., uznające Kazimierza Kujdę za kłamcę lustracyjnego. Wyrok jest prawomocny.
Przed Sądem Najwyższym stanie niebawem były prezes tego sądu 97-letni Bogdan Dzięcioł, który w 1952 r. bezprawnie skazał na śmierć młodego pilota. To pierwsza sprawa w historii, w której za stalinowską zbrodnię sądową prawomocnie odpowie sędzia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas