Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, a ewentualna II tura – 1 czerwca. Polacy będą wybierać następcę Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta – urzędujący prezydent kończy swoją drugą i, zgodnie z konstytucją, ostatnią kadencję na tym stanowisku.
Wybory prezydenckie 2025: Wielu kandydatów, dwóch faworytów
Chęć startu w wyborach prezydenckich zadeklarowali dotąd Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Adrian Zandberg (Partia Razem).
Sondaże wskazują, że w II turze powinni się ze sobą zmierzyć Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki (faworytem II tury, według sondaży, jest Trzaskowski, choć niedawny sondaż OGB dawał w II turze zwycięstwo Nawrockiemu). Oprócz nich dwucyfrowe poparcie uzyskuje w sondażach jedynie Sławomir Mentzen.
Czytaj więcej
- Postrzegamy tę wojnę jako pewną barierę dla tego, abyśmy wrócili do czasów bezpieczniejszych, stabilniejszych, gdy żyło nam się dostatniej - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes IBRiS Marcin Duma.
O zwycięstwie w II turze może decydować to, kto skuteczniej przekona do siebie elektorat Konfederacji i wyborców Trzeciej Drogi z października 2023 roku. Obaj kandydaci wykonują gesty pod adresem wyborcy o wrażliwości prawicowej – Trzaskowski zaproponował odebranie świadczenia 800plus Ukraińcom, którzy nie pracują w Polsce, z kolei Karol Nawrocki opowiedział się przeciw ustawie o związkach partnerskich i ustawie przywracającej kompromis aborcyjny (zapowiedział, że ich nie podpisze). Trzaskowski często odwołuje się do kategorii „zdrowego rozsądku” przekonując, że będzie kierował się nim, a nie podziałami politycznymi.