Śledztwo w sprawie afery hejterskiej. Wnioski dotyczące ścigania sędziów utknęły w Sądzie Najwyższym

Przez ponad pół roku Sąd Najwyższy, a konkretnie obsadzona w części przez tzw. neosędziów Izba Odpowiedzialności Zawodowej, nie zajęła się wnioskami prokuratury o uchylenie immunitetów sędziom, którzy mieli być zamieszani w tzw. aferę hejterską - donosi portal Onet.pl.

Publikacja: 08.01.2025 11:28

Śledztwo w sprawie afery hejterskiej. Wnioski dotyczące ścigania sędziów utknęły w Sądzie Najwyższym

Foto: Adobe Stock

mat

Sprawą afery hejterskiej zajmuje się powołany przez ministra Adama Bodnara zespół prokuratorów we Wrocławiu. W czerwcu ubiegłego roku prokuratorzy wysłali do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetu czterem sędziom. Immunitet, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, miałby zostać uchylony Łukaszowi Piebiakowi, Jakubowi Iwańcowi, Arkadiuszowi Cichockiemu oraz Przemysławowi Radzikowi.

Jak się okazuje, Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie wyznaczyła dotychczas terminów, w których się sprawami tych osób, zajmie. Wyjątkiem jest Jakub Iwaniec. Jego sprawa była w Sądzie Najwyższym rozpoznawana we wrześniu, potem odroczono ją do grudnia, a obecnie kwestią uchylenia Iwańcowi immunitetu SN ma się zająć w lutym.

Rzecznik prokuratury: Sytuacja jest dość patowa

 - Na działania SN czekamy z niecierpliwością, bo to, że w sprawie tam nic się nie dzieje, blokuje nasze dalsze czynności – powiedziała portalowi Onet.pl prok. Anna Zimoląg, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

- Nie chcę się wypowiadać na temat tego, czy to mogłaby być jakaś forma obstrukcji, tego po prostu nie wiem. Wiem jednak, że wnioski o uchylenie immunitetów czterem osobom złożyliśmy w czerwcu, sprawa w biegu, gdzie trwa jej rozpoznawanie, jest jedna, zaś w pozostałych do dziś SN nie wyznaczył nawet wstępnych terminów, w których miałby zająć się tymi wnioskami – dodała.

Prok. Zimoląg poinformowała, że prokuratura kierowała do SN pisma z pytaniami o terminy rozpoznania kolejnych wniosków o uchylenie immunitetów i wniosku o przeprowadzenie testu niezawisłości wobec jednej z osób orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. - Terminów rozpoznania tych spraw wciąż brak - przyznała rzeczniczka prokuratury. - Nie mamy żadnych wiadomości, co i kiedy będzie się z nimi dalej działo, zaś wskutek tego my nie możemy zaplanować żadnych czynności z udziałem osób, co do których przedstawiono wnioski o uchylenie immunitetów. Sytuacja jest dość patowa - dodała.

Czytaj więcej

W SN wnioski o uchylenie immunitetów sędziom. Chodzi o aferę hejterską

Afera hejterska – mieli atakować sędziów sprzeciwiających się zmianom wdrażanym przez rząd PiS

Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 r. portal Onet podał, że w resorcie sprawiedliwość miała działać grupa, której celem była dyskredytacja sędziów sprzeciwiających się reformie wymiaru sprawiedliwości wdrażanej przez rząd PiS. Według tych doniesień do grupy zawiązanej na komunikatorze WhatsApp nazywanej „Kastą” miał należeć m.in. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Miał on kontaktować się z kobietą o pseudonimie „Mała Emi”, która atakowała w mediach społecznościowych sędziów broniących praworządności. Według Onetu miała wykorzystywać do tego materiały dostarczane przez sędziów związanych z Piebiakiem.

Do grupy Kasta mieli należeć m.in. sędziowie: Konrad Wytrykowski, Przemysław Radzik, Maciej Mitera, Michał Lasota, Jakub Iwaniec, Jarosław Dudzic, Arkadiusz Cichocki.

Po publikacji tych doniesień wiceminister Piebiak podał się do dymisji, a sędzia Iwaniec został usunięty z delegacji w resorcie sprawiedliwości. Były wiceszef MS konsekwentnie zaprzecza jakoby uczestniczył w jakiejkolwiek akcji szkalowania sędziów. Doniesienia Onetu nazywał fakenewsami wymierzonymi w Zbigniewa Ziobrę i ówczesny resort sprawiedliwości.

Opinie Prawne
Prof. Romanowski: Minister finansów nie jest w potrzasku w sprawie uchwały PKW
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?