Szóste zawiadomienie do prokuratury na prezes SN Małgorzatę Manowską

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Zarzuty dotyczą celowego przejęcia akt spraw dotyczących statusu neosędziów SN.

Publikacja: 24.11.2024 20:27

Szóste zawiadomienie do prokuratury na prezes SN Małgorzatę Manowską

Foto: PAP/Radek Pietruszka

dgk

Zawiadomienie złożył sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie  wraz ze swoją pełnomocniczką, adwokat Justyną Borucką - informuje OKO.press. Przejęcie akt przez Manowską doprowadziło ich zdaniem do zablokowania rozpoznania spraw, które wytoczył krakowski sędzia.

Prezes Manowska zabrała akta spraw

Pierwsza sprawa dotyczy odwołania sędziego Żurka od decyzji ówczesnej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie przewodniczącej tzw. neoKRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej o karnym przeniesieniu w 2018 r. do innego wydziału w sądzie.  Sędzia Żurek odwołał się do najpierw do neoKRS, która umorzyła postępowanie w tej sprawie, a następnie do SN. Wraz z odwołaniem Waldemar Żurek złożył wniosek  o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz zlikwidowanej już Izby Dyscyplinarnej SN z rozpatrywania jego odwołania. Jego zdaniem sposób ich powołania nie dawał rękojmi niezawisłości i bezstronności.  Wniosek ten I Prezes SN skierował do rozpatrzenia przez Izbę Cywilną SN. Nie obejmował on sędziego IKNiSP Aleksandra Stępkowskiego, który do SN trafił w wyniku procedury z udziałem neoKRS i został mianowany już po wpłynięciu wniosku Waldemara Żurka.

Czytaj więcej

Bardzo ważny wyrok - TSUE o statusie nowych sędziów SN

I to właśnie Stępkowski rozpatrzył odwołanie Żurka tuż przed posiedzeniem Izby Cywilnej w sprawie wniosku o wyłączenie sędziów.  Zrobił to jednoosobowo, bez zapoznania się z aktami sprawy (miał tylko kopię) i bez wysłuchania sędziego. Rozstrzygnięcie było niekorzystne dla Żurka. 

W tej sytuacji Izba Cywilna odroczyła rozpoznanie wniosku o wyłączenie i zwróciła się z pytaniami do składu siedmiu sędziów. Ten zaś w maju 2019 r.  wysłał  do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN powołana z udziałem neoKRS  jest niezawisłym, bezstronnym i ustanowionych zgodnie z prawem sądem europejskim, a orzekające w niej osoby są legalnymi sędziami.

TSUE w październiku 2021 r. wydał precedensowy wyrok (C-487/19), w którym wskazał, dlaczego nie można uznać sędziego Stępkowskiego za „niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy w rozumieniu prawa Unii".  Wydane przez niego orzeczenie można uznać za niebyłe. TSUE orzekł też, że przymusowe przenoszenie sędziów może być formą represji.

Sprawa wróciła do SN, lecz do dziś nie wykonano wyroku TSUE, bo akta sprawy przejęła Małgorzata Manowska.

TK pożyczył akta, ale nie wiadomo, czy odda

Druga sprawa obejmująca zawiadomienie do prokuratury dotyczy dwóch pozwów sędziego Żurka przeciwko neosędziom SN Aleksandrowi Stępkowskiemu i Kamilowi Zaradkiewiczowi. Sędzia w 2020 roku wniósł o ustalenie, że nie są oni sędziami SN. Pozwy trafiły do lzby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.  Wyroku nie ma, gdyż Małgorzata Manowska przejęła akta  sprawy zasłaniając się tym, że przekazała je do jednej ze spraw prowadzonych przez Trybunał Konstytucyjny. TK do dziś je trzyma i nie wiadomo kiedy odda.

Sędzia Waldemar Żurek uważa, że były to celowe działania, by uniemożliwić legalnym sędziom SN wydanie wyroków ws. statusu neo-sędziów SN, w tym Małgorzaty Manowskiej.

OKO.press zauważa, że zawiadomienie Żurka jest szóstym dotyczącym Małgorzaty Manowskiej. Na podstawie wcześniejszych wszczęto już śledztwa. Pierwsze złożył jeszcze przed zmianą rządu sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie wraz ze swoim pełnomocnikiem, prof. Michałem Romanowskim.  

Zawiadomienie złożył sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie  wraz ze swoją pełnomocniczką, adwokat Justyną Borucką - informuje OKO.press. Przejęcie akt przez Manowską doprowadziło ich zdaniem do zablokowania rozpoznania spraw, które wytoczył krakowski sędzia.

Prezes Manowska zabrała akta spraw

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok