Sprawa Romanowskiego. Są kontrowersje wokół sędzi. "Sytuacja wysoce niekomfortowa"

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o rozszerzeniu składu orzekającego w sprawie zażalenia na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego. Znalazła się w nim sędzia Aleksandra Rusin-Batko, która jeszcze niedawno była bezpośrednią podwładną Romanowskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości. W piątek poinformowano, iż sędzia złożyła wniosek o wyłączenie jej z rozpoznania tej sprawy.

Publikacja: 09.08.2024 09:48

Sprawa Romanowskiego. Są kontrowersje wokół sędzi. "Sytuacja wysoce niekomfortowa"

Foto: Fotorzepa / Piotr Guzik

mat

Chodzi o postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa o odmowie zastosowania aresztu tymczasowego wobec polityka Suwerennej Polski. Sąd uznał, że Marcin Romanowski może wyjść na wolność, ponieważ chroni go immunitet zastępcy członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa wysłała do sądu drugiej instancji zażalenie na tę decyzję.

Sprawa w drodze losowania trafiła do Przemysława Dziwańskiego z X wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie. Prokuratura chciała jego wyłączenia, wskazując m.in., iż został on powołany na stanowisko sędziego SO w Warszawie w oparciu o uchwałę tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wniosek ten nie został jednak uwzględniony.

Szerszy skład zajmie się sprawą posła Marcina Romanowskiego

W czwartek poinformowano, iż z uwagi na obszerność materiału dowodowego, jego złożoność, wagę oraz charakter stawianych podejrzanemu zarzutów, Sąd Okręgowy w Warszawie, zdecydował o rozszerzeniu składu orzekającego do trzech sędziów zawodowych. W komunikacie podano, iż w drodze losowania systemem SLPS do składu sędziowskiego dołączyła sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko oraz sędzia Aleksandra Rusin-Batko.

Kontrowersje wzbudza obecność w składzie sędzi Rusin-Batko, która jeszcze niedawno była bezpośrednią podwładną Marcina Romanowskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Europoseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Szczerba w radiu RMF FM ocenił, iż jest to „sytuacja wysoce niekomfortowa”. - Myślę, że z punktu widzenia opinii publicznej oczywiste jest to, że poseł Romanowski powinien móc odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości i żaden immunitet delegata Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie powinien obowiązywać. To jest kwestia tego, żeby sąd wyższej instancji tę sprawę rozpatrzył w sposób rzetelny i prawidłowy - powiedział polityk. - Wydaje mi się, że taka podległość bezpośrednia, służbowa, długoterminowa powoduje to, że możemy mieć wątpliwości co do rzetelności, bezstronności - dodał.

W piątek 9 sierpnia na stronie SO w Warszawie pojawiła się informacja, że sędzia Aleksandra Rusin-Batko złożyła wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego.

Termin posiedzenia zostanie wyznaczony po 23 września.

Czytaj więcej

Sprawa Romanowskiego. Jest decyzja ws. wniosku o wyłączenie sędziego

11 zarzutów karnych dla Marcina Romanowskiego

Przypomnijmy, że poseł Romanowski został zatrzymany 15 lipca, postawiono mu 11 zarzutów karnych w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura wnioskowała także do sądu o wyrażenie zgody na tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Kilka dni wcześniej zgodę na uchylenie immunitetu posła Romanowskiego wyraził Sejm.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?