Reklama
Rozwiń

Polska znów zaskarżyła do Sądu UE kary dzienne za Izbę Dyscyplinarną

23 marca do Sądu UE wpłynęła kolejna skarga Polski o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej z 13 stycznia 2023 r. o potrącaniu dziennych kar pieniężnych za zignorowanie orzeczenia TSUE o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej. Tym razem chodzi o kary w wysokości 1 miliona euro dziennie potrącone za okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 r.

Publikacja: 28.03.2023 12:46

Polska znów zaskarżyła do Sądu UE kary dzienne za Izbę Dyscyplinarną

Foto: Bloomberg

Informację na ten temat przekazały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE.  Skarga Polski została zarejestrowana pod sygnaturą T-156/23.

W skardze Polska domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 13 stycznia 2023 r. dotyczącej potrącenia należności z tytułu dziennych kar pieniężnych zasądzonych postanowieniem Wiceprezesa Trybunału z 27 października 2021 r. (C-204/21 R, Komisja przeciwko Polsce, zob. także komunikat prasowy nr 192/21) za okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 r. Na podstawie tego postanowienia  Polska, z uwagi na to, że zignorowała orzeczenie TSUE i nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 miliona euro dziennie.

Czytaj więcej

TSUE: Polska zapłaci 1 mln euro kary za każdy dzień pracy Izby Dyscyplinarnej

Jest to druga skarga Polski kwestionująca potrącenia dokonane przez Komisję Europejską na podstawie  postanowienia Wiceprezesa Trybunału z 27 października 2021 r. Pierwsza skarga – dotycząca potrąceń za okres od 15 lipca do 29 sierpnia 2022 r. – została złożona w Sądzie UE w grudniu 2022 r. (sprawa T-830/22).

- W naszej opinii kara naliczana na podstawie środka tymczasowego jest bezpodstawna i powinna przestać być pobierana. Polska zlikwidowała Izbę Dyscyplinarną, wprowadziła ustawą prezydencką inne zapisy odpowiadające na wątpliwości KE, w związku z tym środek tymczasowy nie powinien być już stosowany - mówił wówczas Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich.

Przypomnijmy - w postanowieniu z 14 lipca 2021 r.  wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silvy de Lapuerta (sprawa C-204/21) zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Polskie władze nie zastosowały się do tego postanowienia, więc  27 października 2021 r.  TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku". Kary są naliczane od 4 listopada 2021 r. Polska ich nie wpłaca, ale Komisja potrąca je wraz z odsetkami "z wierzytelności Rzeczpospolitej Polskiej wobec Unii Europejskiej z tytułu zwrotu wydatków z funduszy unijnych".

Czytaj więcej

501 milionów euro - tyle Polska straciła na sporze z Brukselą o praworządność
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku