HFPC zwróciła się do Trybunału z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej podczas prac nad raportem „Narzędzie w rękach władzy. Funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w latach 2016–2021”. Domagała się m.in. udostępnienia sygnatur spraw, w których doszło do zmiany składu sędziowskiego. Niepokojące informacje na ten temat zawierały listy otwarte publikowane przez samych sędziów TK. Wskazywali oni na niezgodną z prawem zmianę składów sędziowskich, a przez to – wpływanie na treść orzeczeń wydawanych przez TK. Zgodnie z ich obliczeniami, tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. do modyfikacji uprzednio wyznaczonych składów sędziowskich doszło w aż 21 przypadkach.
Równie niepokojące sygnały dotyczyły wyznaczania składów sędziowskich. Sędziowie TK alarmowali, że składy są wyznaczane w sposób arbitralny z pominięciem listy alfabetycznej. Tymczasem ustawa o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym pozwala na odstąpienie od tej zasady jedynie w przypadku sędziego sprawozdawcy i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, np. związanych z przedmiotem rozpoznawanej sprawy.
Czytaj więcej
Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie stosuje się do przepisów ustawy o organizacji i trybie postę...
Trybunał Konstytucyjny początkowo uznał, że żądana przez HFPC informacja nie jest informacją publiczną. Zmienił podejście po tym, jak HFPC skutecznie wniosła do WSA w Warszawie skargę na jego bezczynność. W nowym postępowaniu Trybunał zażądał od HFPC wykazania interesu publicznego uzasadniającego udostępnienie informacji publicznej o charakterze przetworzonym. Po uzyskaniu stosownej odpowiedzi TK uznał jednak, że wyjaśnienia HFPC są niewystarczające.
Czytaj więcej
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska stwierdziła, że zarzuty siedmiu sędziów odnośni...