1000 euro premii za utrzymanie pracy? Niemiecki pomysł na wsparcie bezrobotnych

Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie specjalnego świadczenia dla osób bezrobotnych. Warunkiem jest podjęcie i utrzymanie pracy przez minimum rok. Projekt budzi kontrowersje wzmagając medialną dyskusję o kosztach świadczeń społecznych.

Publikacja: 09.10.2024 06:04

Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie premii dla bezrobotnych za utrzymanie pracy przez minimum 1 rok

mężczyzna trzymający portfel, euro, wypłata, pieniądze,

Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie premii dla bezrobotnych za utrzymanie pracy przez minimum 1 rok

Foto: Adobe Stock

O planach niemieckiego rządu pisze m.in. Deutsche Welle. Jak podaje portal dw.com, projekt nowelizacji ustawy dotyczącej ubezpieczenia bezrobotnych i promocji pracy został przyjęty 2 października przez rząd.

Walka z bezrobociem w Niemczech. Pomoże premia?

Premia ma zostać przyznana na określonych warunkach. Osoba bezrobotna – która ma prawo do tzw. zasiłku obywatelskiego – musi podjąć pracę, podlegać ubezpieczeniu społecznemu i być zatrudniona przez co najmniej 1 rok. Jak wyjaśnia niemieckie ministerstwo gospodarki, przyznane świadczenie ma pomóc zatrudnionemu w opuszczeniu „systemu świadczeń państwowych” i zapobiec kolejnym powrotom do stanu bezrobocia.

Czytaj więcej

Coraz mniej Polaków wnioskuje o coraz wyższe kredyty mieszkaniowe. „Historycznie rekordowa wartość 444,74 tys. zł”

Nowe wydatki czy szukanie oszczędności?

Pomysł niemieckiego rządu wzbudził krytykę zarówno ze strony polityków, jak i społeczeństwa. Ministerstwo gospodarki podkreśla, że projekt przyznawania premii ma być jedną z metod „szukania oszczędności” przez rząd. Jak podaje dw.com, pomysł to efekt współpracy rządu z Instytutem Badań nad Rynkiem Pracy i Zatrudnieniem. Projekt został już skrytykowany zarówno przez przedstawicieli niemieckiej opozycji, jak i koalicji. Sekretarz generalny bawarskiej chadecji CSU Martin Huber podkreślił na łamach dziennika Bild, że projekt jest „czystą kpiną z tych, którzy od lat wykonują swoją pracę”. Pomysł skrytykowali także przedstawiciele partii Zielonych i FPD.

Głos niemieckiej opinii publicznej

Projekt przyznawania premii za utrzymanie pracy nie spotkał się także z aprobatą niemieckich obywateli. Komentarze na ten temat zebrał portal Focus.de. Czytelnicy zapytani o opinię na temat rządowych planów zwrócili uwagę na brak podobnego wsparcia dla „zwykłego podatnika”. „To nie jest cios, a raczej kopniak w twarz pracownikom, którzy od ponad 40 lat wstają codziennie rano, a którym grozi emerytura na poziomie świadczenia obywatelskiego” – pisze na portalu jeden z niemieckich czytelników. Kolejny zwraca uwagę na brak wsparcia rządu dla osób pracujących i otrzymujących najniższe stawki wynagrodzenia. Część komentujących nazwała projekt „szaleństwem”, inni piszą o „ogromnym błędzie w wydawaniu pieniędzy obywateli”. Pojawiają się też głosy dające szansę projektowi. Niektórzy z komentujących podkreślają, że lepiej dofinansowywać osoby już zatrudnione niż ponosić coraz wyższe koszty świadczeń społecznych dla bezrobotnych.

Czytaj więcej

Pokolenie Z wnosi perspektywę "błękitnego oceanu". Eksperci: Firmy powinny to wykorzystać

Mniej wsparcia dla bezrobotnych od 2025 roku?

Projekt premii jest omawiany w niemieckiej prasie m.in. w kontekście utrzymania dotychczasowych stawek zasiłku obywatelskiego. Na początku września minister pracy i polityki społecznej Hubertus Heil poinformował w programie RTL/ntv, że w 2025 roku rząd nie planuje podwyżki zasiłku przyznawanego bezrobotnym. Zasiłek obywatelski w Niemczech jest rokrocznie waloryzowany m.in. na podstawie danych o inflacji. Minister przypomniał także o – wprowadzanych od przyszłego roku – bardziej restrykcyjnych zasadach kontroli osób, które pobierają świadczenia społeczne a jednocześnie „uchylają się od pracy”. Do kwestii wysokości zasiłku obywatelskiego odniósł się także Christoph Meyer, wiceprzewodniczący klubu poselskiego partii FDP. „W tym roku wydajemy na zasiłek obywatelski tyle, co na bezpieczeństwo i policję, mieszkalnictwo i edukację łącznie. Sprawy nie mogą tak dalej wyglądać” – podkreślił polityk w wywiadzie dla agencji AFP.

O planach niemieckiego rządu pisze m.in. Deutsche Welle. Jak podaje portal dw.com, projekt nowelizacji ustawy dotyczącej ubezpieczenia bezrobotnych i promocji pracy został przyjęty 2 października przez rząd.

Walka z bezrobociem w Niemczech. Pomoże premia?

Pozostało 94% artykułu
Rynek pracy
Boom na złote rączki. Terminy sięgają miesiąca
Rynek pracy
Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty
Rynek pracy
Brakuje pracowników w Królewcu. Rosja sięga po Hindusów
Rynek pracy
Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek pracy
Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy