Witold M. Orłowski: Inne Niemcy

Niemcy zmieniły konstytucję, znosząc limity deficytu, które utrudniały finansowanie wydatków na obronę i na inwestycje infrastrukturalne. Historyczna zmiana, która przeszła bez wielkiego echa.

Publikacja: 27.03.2025 04:45

Witold M. Orłowski: Inne Niemcy

Foto: John MACDOUGALL / AFP

Jeśli mnie pamięć nie myli, to chyba Kurt Vonnegut napisał, że Niemcy są wspaniałym narodem produkującym znakomite auta, który jednak od czasu do czasu dostaje się pod wpływ szkodliwych chemikaliów. Wielki pisarz (notabene z rodziny o niemieckich korzeniach) wiedział, o czym pisze. Jako amerykański jeniec wojenny odgruzowywał w 1945 roku zburzone przez alianckie bombardowanie Drezno i widział Niemcy na dnie poniżenia: z jednej strony nieodwracalnie zhańbione i splamione krwią milionów ofiar własnego szaleństwa, z drugiej – przegrywające właśnie samotną walkę z całym cywilizowanym światem i zmieniane w morze ruin. Nikt nie ma wątpliwości, że Niemcy byli sami sobie winni. Ale z drugiej strony po zgotowaniu piekła innym, sami też stawali się w końcu własną ofiarą.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku