Kilka dni temu Prokuratura Regionalna w Szczecinie wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym przewodniczącym i urzędnikom Komisji Nadzoru Finansowego. Zarzuca im „szereg zaniedbań umożliwiających kontynuowanie przestępczej działalności SKOK w Wołominie".
Aktem oskarżenia objęto Andrzeja J., byłego przewodniczącego KNF, Wojciecha K., jego zastępcę, a także Dariusza T., byłego dyrektora Departamentu Bankowości Spółdzielczej i SKOK, jego zastępców Zbigniewa L. i Halinę M. oraz byłych naczelników Adama O. i Dorotę Ch. Ostatecznie oskarżono ich o niedopełnienie obowiązków, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
Okazuje się, że trzech oskarżonych nadal pracuje w KNF. Dorota Ch. jest ekspertem w zespole banków spółdzielczych w Departamencie Bankowości Spółdzielczej, Dariusz T. trafił do Departamentu Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej w UKNF na stanowisko kierownika jednej z sekcji, Adam O. jest kierownikiem zespołu ds. nadzoru w Departamencie SKOK i Instytucji Płatniczych UKNF.
Z kolei Zbigniew L. trafił do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na stanowisko kierownicze w Departamencie Przymusowej Restrukturyzacji. Filip Dutkowski, rzecznik BFG, tłumaczy nam, że „w momencie zatrudnienia nie miał postawionych zarzutów. (...) Z przepisów prawa powszechnie obowiązujących wynika zasada domniemania niewinności, a status pana L. nie wpływa na wysoką ocenę merytoryczną jego pracy". Jacek Barszczewski, rzecznik KNF, na pytania o urzędników napisał nam jedynie: „Urząd KNF nie komentuje indywidualnych spraw kadrowych".
Nie odpowiedział na pytanie, czy przepisy w KNF dotyczące stanowisk kierowniczych wymagają nieposzlakowanej opinii i rękojmi należytego wykonania funkcji wobec pracowników? Tak się składa, że na mocy uchwały komisji KNF z 2008 r. takim ocenom poddawani są kandydaci na członków organów podmiotów nadzorowanych, a więc m.in. banków. „Jako okoliczność mającą znaczenie dla oceny rękojmi kandydata należy traktować postępowanie karne toczące się przeciwko kandydatowi (tj. w którym co najmniej wydano postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów). W przypadku ustalenia, że przeciwko kandydatowi toczy się postępowanie karne, należy ustalić, czy postępowanie to dotyczy przestępstwa umyślnego czy nieumyślnego, a także kwalifikację prawną zarzucanych mu przestępstw" – wskazuje uchwała.