Dobre wiadomości dla kawoszy. Komisja Europejska chce odroczyć ważną dyrektywę

Nowe prawo unijne dotyczące przeciwdziałania wylesianiu miało obowiązywać już od przyszłego roku. Komisja Europejska wniosła jednak poprawkę. Ile wyniesie opóźnienie? Kto na nim skorzysta?

Publikacja: 06.10.2024 06:03

Unijna dyrektywa o wylesianiu nałoży nowe obowiązki m.in. na firmy importujące kawę

Kawa

Unijna dyrektywa o wylesianiu nałoży nowe obowiązki m.in. na firmy importujące kawę

Foto: Adobe Stock

Poprawki oczekiwali nie tylko przedstawiciele przemysłu drzewnego, ale także producenci żywności, napojów i chemii gospodarczej. Unijna dyrektywa o przeciwdziałaniu wylesiania będzie mieć istotny wpływ m.in. na łańcuchy dostaw. Obciąży też sektor handlowy poważnymi obowiązkami.

Dyrektywa o wylesianiu zostanie odroczona?

Komisja Europejska poinformowała 2 października o zaproponowaniu poprawki do dyrektywy EUDR (EU Deforestation Regulation) i wezwaniu Parlamentu UE do jej zatwierdzenia. Chodzi o roczne przesunięcie daty wdrożenia nowego rozporządzenia. Poprawka była mocno wyczekiwana przez przedstawicieli sektora handlowego i przemysłu. Jak informuje portal wiadomościhandlowe.pl, opóźnienie wdrożenia dyrektywy zostało pozytywnie ocenione m.in. przez przedstawicieli EuroCommerce, organizacji reprezentującej sektor detaliczny i hurtowy europejskiego handlu.

Poprawka była także wyczekiwana przez firmy związane z przemysłem drzewnym. Jak wyjaśnia portal drewno.pl, obiekcje odnośnie zakresu i planowanego tempa wdrażanych zmian zgłaszały nie tylko firmy z UE, ale również producenci ze Stanów Zjednoczonych, kraje Ameryki Południowej, Chiny i Indie. Warto przypomnieć, że wejście w życie nowej dyrektywy nakładałoby dodatkowe obowiązki na producentów określonych kategorii towarów niezależnie od kraju pochodzenia.

Czego dotyczy dyrektywa o wylesianiu?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 weszło w życie 29 czerwca 2023 i miało być stosowane od 30 grudnia 2024. W dużym uproszczeniu mowa o precyzyjnych regulacjach towarów, których produkcja może mieć wpływ na wylesianie. Chodzi nie tylko o przemysł drzewny. W trakcie opracowywania nowej dyrektywy UE wykorzystała badania i analizy, które wskazały na 8 towarów mających największy udział w globalnym wylesianiu. Oprócz drewna są to kolejno: olej palmowy, soja, kakao, kawa, bydło i kauczuk. Doprecyzujmy, że mowa o produktach konsumowanych na terenie krajów UE, ale importowanych także z krajów poza Unią Europejską. Nowa, unijna dyrektywa ma objąć określone kategorie producentów niezależnie od lokalizacji. Według założeń ma także poprawić transparentność globalnych łańcuchów dostaw.

Czytaj więcej

Wypowiedzenie umowy o pracę. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

System „należytej staranności” dla producentów żywności

Nowa dyrektywa nakłada na przedsiębiorców obowiązki wchodzące w skład tzw. systemu należytej staranności. Pierwszy to obowiązek informacyjny, czyli udzielenie dostępu do informacji o źródłach i dostawcach towarów wprowadzanych do obrotu na terenie UE. Właściciel firmy będzie musiał potwierdzić, że dostarcza towar, którego produkcja (lub produkcja składników) nie ma wpływu na wylesianie. Kolejny obowiązek dotyczy oceny ryzyka w zakresie wpływu produkcji na wylesianie i wytwarzania zgodnie z przepisami kraju produkcji. Trzeci to opracowanie środków zmniejszających ryzyko negatywnego wpływu produkcji na środowisko. Do tego dochodzi obowiązek sprawozdawczy, czyli składanie tzw. oświadczenia o należytej staranności.

Czytaj więcej

Koniec z klepaniem po plecach. Pokolenie Z ma nowe wyzwanie dla szefów

Obawy nie tylko o ceny kawy

Na portalach informacyjnych branży handlowej pojawiły się przewidywania dotyczące możliwego wzrostu cen kawy. Wejście w życie dyrektywy EUDR nałoży dodatkowe obowiązki nie tylko na importerów kawy, ale także kakao, soi czy kauczuku. Jak podaje portal wiadomościhandlowe.pl, polscy producenci żywności importują kawę i kakao głównie z Ghany, Brazylii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Importerzy kawy będą musieli podawać szczegółowe dane dotyczące łańcucha dostaw i miejsca pochodzenia upraw – w tym dane geolokalizacyjne plantacji. W przypadku importu pośredniego – m.in. dostaw kawy przez Niemcy i Włochy – polscy przedsiębiorcy będą polegać na oświadczeniach innych krajów unijnych. Już teraz przewiduje się, że jednym ze skutków nowej dyrektywy UE będzie także wzrost cen kakao, czekolady i słodyczy.

Poprawki oczekiwali nie tylko przedstawiciele przemysłu drzewnego, ale także producenci żywności, napojów i chemii gospodarczej. Unijna dyrektywa o przeciwdziałaniu wylesiania będzie mieć istotny wpływ m.in. na łańcuchy dostaw. Obciąży też sektor handlowy poważnymi obowiązkami.

Dyrektywa o wylesianiu zostanie odroczona?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji