Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 13 marca 2008 r. wskazującej sposób ustalania wartości tych udziałów dla celów podziału majątku dorobkowego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej (sygn. III CZP 9/08).
Wspólność ta ustaje wskutek rozwodu, separacji, podpisania intercyzy o rozdzielności, zniesienia wspólności wyrokiem sądu, a także po upadłości albo ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków.
Wątpliwości wyjaśnione w uchwale powstały na tle sprawy o podział majątku dorobkowego wniesionej przez Teresę P. po rozwodzie z Wiesławem P. Rozwód nastąpił w 2005 r. po 19 latach małżeństwa.
W skład majątku dorobkowego wchodzi mieszkanie spółdzielcze i jego wyposażenie, sprzęt audio-wideo, samochód osobowy, ekspektatywa nabycia mieszkania o pow. prawie 120 mkw. i wpłata na poczet jego ceny (180 tys. zł).
Przedmiotem sporu między byłymi małżonkami stała się wartość udziałów i wkładów w dwu spółkach, których wspólnikiem był mąż. Pierwsza to spółka jawna, która powstała w 2001 r. w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Spółkę cywilną zawiązał Wiesław P. z dwoma innymi osobami w 1991 r., wnosząc do niej 5 mln starych złotych wkładu (500 zł po denominacji). Udział w zyskach i stratach tej spółki każdego ze wspólników ustalono w umowie spółki na 33 i 1/3 proc.